Beşiktaş’ta başkan Fikret Orman, yüksek maliyetli oyuncuların gönderilmesi konusunda Şenol Güneş’in onayını aldı.

Yeni sezonda Şampiyonlar Ligi başta olmak üzere birçok gelirden mahrum kalacak olan ve bu nedenle kemer sıkma politikası uygulanacak olan Beşiktaş’ta; yeni sezon için düğmeye basıldı. Başkan Fikret Orman’ın teknik direktör Şenol Güneş ile tatile çıkmadan önce bir görüşme yaptığı ve transfer konusunda tecrübeli teknik adamın düşüncelerini aldığı öğrenildi. Yapılan bu toplantıda Orman, yönetim olarak yüksek maliyetle oyuncularla yolların ayrılması gerektiği konusunda karar aldıklarını Güneş’e aktardı. Başkan Fikret Orman, tecrübeli teknik adama “Bütçeyi azaltmak zorundayız. Ligi 4. sırada bitirdiğimiz için başta Şampiyonlar Ligi’nden gelecek para olmak üzere birçok gelirden mahrum kalacağız. Şu anda satmak istediğimiz oyuncular için teklif yok ama ileride kime teklif gelirse gelsin satmak istiyoruz” diye konuştu.

‘ÖDEMELERİ AKSATMAYIN YETER’

Gözden kaçırmayın

Amiri'den Leverkusen'e Beşiktaş resti Amiri'den Leverkusen'e Beşiktaş resti

Şenol Güneş de başkan Fikret Orman ve yönetimin bu fikrine sıcak bakarken takım içi dengelere dikkat çekti. İyi oyunculara iyi teklifler gelmesi halinde satılmasının sorun teşkil etmeyeceğini belirten Şenol Hoca, “Takım için dengeler çok önemli. Bir oyuncu yılda 4,5 milyon euro kazanıyorsa diğerleri daha düşük ise sıkıntılar olabilir. En önemlisi takıma paraların zamanında dağıtılması. Bu konuda bugüne kadar büyük sıkıntı yaşamadık. Dövizdeki artıştan dolayı maliyet artacaktır. Bu nedenle kim olursa olsun satılsın ancak dediğim gibi mevcut oyuncuların paraları aksatılmasın. Onun dışında makul şartlarda olmak kaydıyla bir sağ bek ve forvet istiyorum” dediği öğrenildi. Öte yandan bu görüşmenin ardından göçler; kulübe yüksek maliyeti olan Alvaro negredo, Vagner Love ve Jeremain Lens’e çevrildi. Bu isimler için teklifler bekleniyor.

EN ÇOK PARA NEGREDO'YA

Kartal'ın sezon başında Valencia’dan 2,5 milyon euro’ya transfer ettiği ve 2+1 yıllık sözleşme imzaladığı Alvaro Negredo, sezonluk 4 milyon 350 bin euro kazanıyor. Yine gözden çıkarılan isimlerin başında gelen Jeremain Lens’in bonservisi için ise 4 milyon euro ödendi. 4 yıllık anlaşma yapılan Hollandalı oyuncuya ise sezon başına ortalama 2 milyon 75 bin liradan imza attırılmıştı. Devre arasında ise Alanya’dan bonuslarla birlikte 4 milyon euro’ya alınan Love ise 2,5 sezonluk imza karşılığında yıllık 1,8 milyon Euro alıyor.

ŞİMŞEK YARDIMCI OLUYOR

Geçtiğimiz sezon takımdan ayrılan Tamer Tuna’nın yerine yardımcı bir antrenör istemeyen Şenol Güneş, yeni sezon için fikrini değiştirdi. Başkan Orman ile yaptığı görüşmede bu konu ile ilgili de konuşan Güneş’in yardımcı hoca için kararı yönetime bıraktığını ve belirlenecek ismi kabul edeceğini söylediği öğrenildi. Futbol komitesinin Yusuf Şimşek isminin üzerinde durduğu ve yeni sezonda büyük bir ihtimalle bir dönem de siyah-beyazlı formayı da giyen Şimşek’in Güneş’in yardımcısı olacağı belirtildi.

HT Spor / Kartal Yiğit