29.05.2017, 15:57

Yıldızların Savaşı

Sezon  başlarken, bu yılın Beşiktaş adına çok önemli olduğunu, geçmiş yılın şampiyonu olarak rakiplerinin yeni stadında onu durdurmak için mücadele vereceğini söylemiştim. Başarılı olmak ve devamlılık her bakımdan önem taşıyordu. Lokomotif olarak Avrupa kupalarında ülkenin en başarılı takımı olunmalı ve en iyi futbol oynamanın mücadelesi verilmeliydi. Bu unsurlar zaten hedefi bulunca, kendiliğinden şampiyonluğu getirir ve ekonomik anlamda da düşünülen avantaj sağlanarak borçlar da ödenirdi.

***

Feda'dan Vefa ve Efendi'ye gelinen süreçte, saygınlık kazandıran lokomotif, en önemli gerçek ŞAMPİYONLUKTUR..! Lig bitmeden 15 yıl sonra ikinci kez Şampiyonluk kazanılır ve ülkemizin futbolseverleri ile buna kulak kabartan uzaktakiler dahi heyecan duyuyorlarsa gelecek kuşak adına da SİYAH-BEYAZ renkler Sadece Kartal ve Pençelerinden öte mana taşır.

***

Güneş kardeşimin azimle ve kendi doğruları ile verdiği mücadele  karşısına geçmişte saçı, başı, traşı ile dikilenler de bir kez daha gerekli dersi almıştır. Beşiktaş'ın öğretmen yapısına saygılı bir kurum olarak, endüstriyel futbolda geç anlaşılsa da yer alması gerekliydi. Birlik, beraberlik, sevgi ve çalışma adına kurulmuş, çağdaş düşünce ve imkanların ülke bazında üst düzeye taşınması için verilen mücadelede halkın takımı her zaman Beşiktaş olmuştur.

***

Geçmişteki başarıları adeta yok edilmeye ve ikinci sınıf anılmaya terkedilen Beşiktaş'ın gerçek sahipleri asla yılmamıştır. Çarşısı, onun ötesinde ülkenin yeni jenerasyonuna ve 81 ile uzanan sevgiyi küçümseyenler ve adeta bir kaç yıl önce onu neredeyse yok kabul edenler bu günkü başarı ve sevgi patlamasıyla gerekli cevabı almıştır bir kez daha!

***

Beşiktaşın bu başarısı yeni doğruların da geleceğe taşınması için dev bir kazanım sağlamıştır. Bu bir yenilenmedir. Devrimci yapısı ile geçmişte uzun yıllar konuşulan ve efsanelere sahip olan Beşiktaş, Gaziantepspor karşısına çıkarken tribünlerden gelen desteğe kulak vermeli ve ülke çapında ki sevgiye layık olma adına daha da yükseğe çıkmalıdır. Bunu ilke edinen ve yalnız sahada futbol oynama ötesinde, ülkenin en iyi futbolunu oynama liderliğinin sonucu kazandığı üçüncü yıldızı ile daha da yukarı çıkmalı ve Avrupa'da söz sahibi olmalıdır! Beklenen yeni hedef budur!. Bu kurumsal yapı ile sağlanır.. Tesis, stadyum ve kadro zenginliğine, üretim ve kendi eğitiminden gelecek gençleri de katarak futbol dünyasında yerini zaman kaybetmeden almalıdır. Bu anlamda sıkıntı olduğunu söylemek yanlış olamaz!

***

Ligin yapısı içinde dev rakiplerinden uzak ara şampiyonluk yaşarken, Başakşehir gerçeğini görmek lazımdır. O zaman ortaya iki teknik adamın net başarısı çıkıyor. Kadro kalitesi ve sahadaki performanslarla onaylanan bu gelişme sevindiricidir.

***

Beşiktaş ta gelecek sezon için en önemli gerçek takımın yaş ortalamasıdır. Daha etkili ve fizik kalitesi üste vuran bir kadro ile yetersiz mevkilerde ki sıkıntıların giderilmesi ile Beşiktaş artık Avrupada final oynamayı ve başarı gelişimini sürdürme zorunluğunu unutmamalıdır. Bu nedenle Şenol Güneş vereceği kararlarda ve taleplerde seçkinci olmalıdır. Bu başarının mimarıdır. İşi yıldızı almakla bitmedi yeni başlamıştır!. Onda var olan istek ve hırs daha da dikkatli bir transfer gerçeği ile desteklenirse, gelecek yılın favorisi olarak etkin mücadeleye şimdiden hazırlanmış demektir.

***

Şeref stadının çamurlarından doğan şerefli, haysiyetli, Baba Hakkı, Baba Recep ve  efsane başkan Süleyman Seba ile süslenen, tarihi başarılarla dolu yazgı, elimizde büyük emeklerle yetiştirdiğimiz gençlere aktarılmış ve hala ekranda olsa da, futbol sisteminin dışlamaya çalıştığı yanlışa karşın, yepyeni donanımla devam edeceğimiz birliktelikle zaferler devam etmektedir. Beşiktaş centilmen, savaşçı ruhu taşıyan ve sahada kazanmasını bilen forma sevgisi ile donanmış Kara Kartalın kanatlarında yükselişine devam edecektir.

***

Yeni yıldız ve Altın yılınız kutlu olsun ve Beşiktaşlı olmanın ayrıcalığı ile mutlu olun. Hepinizi kutlar gözlerinizden öperim, değerli futbolcular, emeği geçenler.. Yıldızlara yolculuğunuzun devamı umuduyla alkışlar..