Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, canlı yayında samimi açıklamalarda bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, yayıncı kuruluş Lig TV'deŞansal Büyüka'nın sorularını yanıtladı. 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbol kamuoyunda gündemi meşgul eden konulara cevap verdi. İşte Demirören'in o açıklamaları...

"10-15 MİLYON TL'LİK TASARRUF SAĞLADIK"

"Avrupa'da ilk sırada, dünyada da örneği az olan bir tesisi kazandırdık milli takımımıza. Ben sayın başbakanımıza, cumhurbaşkanımıza, spor bakanımıza teşekkür ediyorum. 80 odalı otelimiz var, federasyon kurulları burada. 5 tane sahamız var, yüzme havuzumuz var. Burası açıldığından bu yana hergün dolu. Seminerlerimizin hepsi burada yapılıyor. Senede 10-15 milyon TL gibi bir tasarruf sağladık. Karşıadaki 200 dönümü aldık. Oraya da saha yapacağız. Türk futbolu için en önemli adımlardan biridir bu okul. Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışıyoruz. Uzun vadeli eğitimli futbolcuları bu okullardan yetiştireceğiz. Müzeyi de buraya yapıyoruz. Gelmiş, geçmiş eski kupalar, madalyalar burada toplanıyor. Futbolumuzun geçmişine de sahip çıkıyoruz."

BEŞİKTAŞ'I BORÇLANDIRMASI ÜZERİNE....

"Günümüzde gelirler giderleri karşılamıyor. Bütün kulüplerde bu böyle. Biz de federasyon olarak artık mali fair-play getirmemiz lazım. Kulüplerimizi uzun vadeli mali olarak güçlendirmemiz lazım. UEFA'nın dayattığı kulüpler Avrupa'ya gidecekler. Biz ayrıca TFF olarak kendi mali kriterlerimizi de koyacağız. Ben kimseyi suçlamıyorum. Çünkü aynı şeyi ben de yaptım. Gelirler giderlerden az olduğu sürece belli mali kriterlerin içine kulüpleri sokmamız lazım."

"KONUŞULANLARI TASVİP ETMİYORUM"

Vizyonumuz var, misyonumuz var. Maçı kaybeden federasyonu suçluyor. Türk futbolunu bizler idare ediyoruz. Bunu herkes bilmeli. Konuşulanlar var. Tasvip etmiyorum konuşulanları. Bizler veya kulüp başkanları bir camiayı idare ediyor. Söylenen lafın nereye gittiğini iyi bilmemiz lazım. Tabii eksiklermiz var. Ama biz futbolu tartışmıyoruz, hakemi tartışmıyoruz.

"AVRUPA'DA HAKEM HATASI TARTIŞILMIYOR"

Kimse Avrupa'da hakem hatasını tartışmıyor. Herkes ileriye bakıyor. Hakem hatası oyunun doğasında var ve olacak. Kulüplerimizin ben değil, biz diye hareket etmesi lazım. Kamuoyunun yönlendirdiği değil, kamuoyunu yönlendirmemiz lazım başkanlar olarak. Benim ve yönetim kurulumuzun kulüplerden bir çekincemiz yok. Art niyetli bir hakemimiz varsa, sonuna kadar gideriz ama hakem hatası için... Eskiden kurtulmamız lazım. Tehditlerle bir yere gidilmez. TFF'nin ağırlığını herkesin kabul etmesi lazım. Kafaların değişmesi lazım.

"SAVCILARIMIZI GÖREVE ÇAĞIRIYORUM"

Öncelikle bilinçli yöneticilik. TFF belli kurallarla yürütülüyor. Bizim vereceğimiz cezalar bunlar, 50 gün - 100 günlük cezalar. Ben buradan savcılarımızı göreve çağırıyorum. Dava açmaları lazım. Bakın bugün e-bilet, Passolig sayesinde kavgalar, küfürler azaldı. 6222 de devreye girer, yöneticilerimiz bilinçli olursa hepsi düzelecektir. Sezon başında basının büyük kısmı kötü beyanatları kullanmayacaklarını söyledi. Ancak yüzde 90'ı kullanıyoruz. Bunun için bilinçli olmalıyız.

"İSTEMEDİĞİMİZ TARAFTARLAR GELMİYOR"

İstemediklerimizin çoğu gelmiyor. Çok memnunuz. Kötüler ayıklanıyor. Passolig ve e-biletten dolayı seyirci azalmadı. Bugün passolig adadei 800 bini geçti. 11 bin 500 ortalamadan 6 binlere düşüldü, şimdi 8 binlere çıkıldı. Büüyk takımları çıkartın Anadolu ortalaması 4 bin-5 bin kişiye oynuyor. Aslında basit bir uygulama. Aksilikler olmuş olabilir. Bize gelen tepkileri hemen düzeltiyoruz. Sezon sonu geldikçe insanlar maça gitmeye yeniden başlayacak.

"BELKİ MENAJERLİK SİSTEMİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPABİLİRİZ"

Yeni bir menajerlik sistemi getirdik. Benim döneminde futbolcu kardeşini babasını getiriyordu. Yöneticilerimizin bilinçli olarak hareket etmesi lazım. Biz federasyon olarak diyoruz ki, kulüplerimiz şeffaf olmalı. Federasyon mali kriterleri olarak artık bunları kabul etmeyeceğiz. Bizle ilgili değil ama belki menajerlik sistemiyle de ilgili bir çalışma yapabiliriz.

"YABANCI KURALI BİR DEVRİM"

Biz ne karar aldıysak yabancıyla ilgili, kulüplerle beraber aldık. Biz bunu düşürürken sorduk. Ama ben de azalsın istiyordum. Ancak getirdiğimiz bu sistemin hatalar verdiğini gördük. Fatih Terim de buna karşı olduğunu söylüyordu. Hocamız 9 ay, 1 seneye yakın bir çalışma yaptı. Biz de şunu gördük, yabancı azalınca yerli oyuncunun fiyatı arttı, yerli oyuncular kendine bakmamaya başladı, rekabet azaldı... Profesyonelliği tam beceremiyor yerli oyuncularımız, kusura bakmasın. Onun için de değiştirdik. Ancak mali kriterlerle de alakalı. Ancak burada taksitli borcu saymıyoruz. Bu Fatih Hoca'mızla getirdiğimiz bir devrimdi. Muhakkak aksaklıklar olacaktır ama bu 4 yıl uygulanacak. Eksiklerimiz varsa, arada rötuşlar olur. Her yabancı için federasyona bir ücret ödenecek. Cuma günkü yönetimde buna karar vereceğiz. Bu ücretin bir kısmı yerliyi çok oynatan kulüplerimize gidecek. İkinci ligdeki yabancı oyuncu serbestliğini 10 kişiye çıkardık. 5'i sahada olmak kaydıyla...

UEFA KRİTERLERİ HAKKINDA...

UEFA kriterleri kulüplerimizi etkileyecek. Her kulübümüz için inceleme yapılıyor. Önemli olan sadece Avrupa'ya gidecek olan kulüplerimiz değil. Avrupa'ya gitmeyecek olan kulüplerin de yeni TFF kriterlerine uymasını istiyoruz. Bu PTT 1. Ligi için de geçerli. UEFA kriterlerinin uygulanması zaten UEFA'dan geldiği için ayrım yapılmaz. Bizim yapacağımız kendi kriterlermizi çıkarmak. Bir geçiş süreci olacak. Çalışmalarımız hala devam ediyor.

ALTYAPILAR İÇİN OKUL

Çok güzel bir beraberlik yakaladık. Tabii ki konumumuzdan dolayı başkan-hoca durumumuz var ama bir abi-kardeş ilişkimiz de var. Futbolumuzun kurtulmasıyla ilgili çok önemli konuşmalarımız var. Liselerle ilgili yaptığımız çalışmayı konuşuyoruz. Burayı pilot olarak seçtik. Almanya'da 2002-2007 arasında 500 milyon euro altyapıya para harcandı. En önemli konu da okullardı. Biz pilot bölge olarak burayı seçtik, yaymak da istiyoruz.

BELEDİYE KULÜPLERİNE TAVSİYE

Biz senede 90 bin maç oynatıyoruz. Bizim hakem ödemelerimiz, tesis yatırımları, gözlemci paralarımız buradan gelen paralarla çıkıyor. Belediyelerin futbolu içinde olmasıan çok karşıyım. Bugünkü kulüplerimiz senede amatöre 15 milyona yakın para harcıyorlar. Belediyeler kulüp kuracaklarına sponsor olarak kulüplerin amatör branşlarına destekler verseler, kulüplerimizi çok rahatlatır. Ne kadar da amatör desek belli paralar harcanıyor.

FENERBAHÇE'YE "HAVUZDAN ÇIKMA" CEVABI

Kulüplerimizin bütçelerinin en büyük gelir kalemi yayın kuruluşundan gelen paralar. Bir kulüp isterse havuzdan çıkamaz. Hiçbir kulüp ihale süresince çıkamaz. Çıkan bir kulüp olursa, hiçbir maçını yayınlatamaz. Kulüpler anlaşır gelirse, yayın geliri dağılımını yeniden görüşürüz.

"KUPADA STATÜ DEĞİŞECEKSE..."

Biz gerçekten ihtiyacı olan 2., 3. lig kulüplerimize destek vereceğiz. Bizim yayından aldığımız yüzde 12'mize bakmasın. Hep beraber bu sorunları çözelim. Hepimizin gayesi mali sorunları çözmek. Türkiye Kupası da bunun en önemli noktalarından... Hepimizin yayıncı kuruluşlara teşekkür etmesi lazım. Kupa için bir statü değişimi olacaksa hep beraber karar vereceğiz. Biz bu statüyü yayıncı kuruluş ile oturarark karar verdik. Biz artı olarak kupa finaline 5 milyon TL ödül koyduk.

"FUTBOL HAFTA SONU HAKEM KONUŞMAKLA DÜZELMEZ"

Biz ihtiyaç olan yerlere gidip, kendimiz yatırım yapacağız. Bugün altyapıya bir kulübün önem vermesi için senede 10 milyon TL para harcaması lazım. Sahaların artması, zeminlerin düzeltilmesi lazım. Futbolun kurtulması hafta sonu konuşulan hakem değil. Altyapıya önem vereceğiz.

"ZEMİNLERİN FEDERASYONA ALAKASI YOK"

Bizler, federasyonlar maçı oynatmakla yükümlüyüz. Zemin kötü dediğimiz her yerde futbol oynanadığı sürece, biz de oynatmak zorundayız. Zeminlerle federasyonun alakası yok. Kulübün ya da Gençlik Spor Kulübü'nün sorumluluğunda... En yeni statlarımızndan biri TT Arena, senelerce zemini bitmedi, Mersin aynı, Kayseri aynı. Bizler bir ekip, danışmak ekip getireceğiz. Ancak sorumluluk bizde değil.

"YÜZDE 30'A YAKIN PERSONEL TASARRUFUNA GİTTİK

İki üyemiz toplantılara katılmıyor. İki üyemiz istifa etti, milletvekili adayı olacak diye. Mehmet Baykan ve Ergün Tekin... Biz geldiğimizden bu yana, yüzde 30'a yakın personel tasarrufuna gittik. Federasyonun yapısı çok iyi. Ama ben hatır için işe alınılmasını sevmiyorum. Bizim yönetimimizdeki federasyonumuz mali açıdan en güçlü zamanını yaşıyor.

HACIOSMANOĞLU'NUN HAKEMİ ARAMASIYLA İLGİLİ...

Burada bizlerin verdiği cezalar yeterli değil. Savcılarımızın da devreye girmesi lazım. Futbolun içinde yapacağınız her şey 6222'ye girer. Maç öncesi hakemi aramak yanlış yerlere gidebilir. Sadece İbrahim Bey için konuşmuyorum. Biz konuştuklarımızı çok tartmalıyız. Yarın başka başkan arar, yarın futbolcu çıkıp arar... Bunun altından nasıl kalkacağız... Aramaya devam ederse, ona göre cezasını alır. Ne kadar yaparlarsa, federasyon da cezasını verir.

"BÜLENT YILDIRIM'I ARADIM..."

Bülent Hoca konuşur konuşmaz aramıştı. Biz bütün natifleri düşündük. Ben bütün hakemlerime güveniyorum. Art niyetli bir hakem varsa, bulalım hep beraber ortaya çıkaralım. 3 natifimiz vardı. Maçı ertelemek, hakem değiştirmek ya da aynı hakemle devam etmek... Biz hepimiz hakemimizle devam etmekten yanaydık. Ben de aradım Bülent Hoca'yı. UEFA da aynı hakemle devam etmemiz önerisinde bulundu. Bülent Hoca gibi değerler kolay kazanılmıyor. Biz de ona güveniyoruz. Hata da yapabilirdi. Bizim baktığımız şey futbol, kulüpler bunun bir parçası...

"KULÜPLER, MHK'YI KENDİ SEÇSİN"

Hakemlerin telefon numaraları değişmedi. Kesinlikle değiştirmem. Yine hakemleri Perşembe açıklayacağız. Ben hakemlerime güveniyorum. Kulüpler istiyorsa MHK'yi seçsin. Bakın, anlaşamayacaklar... Keşke MHK'yi seçseler. Anlaşmaları zor, keşke yapsalar. Ama bu düşünceyle yapamazlar. Biz zaten Eskişehir'deki Anadolu Üniversitesi ile başladık. Hakem adayları orada eğitimlerine başladı. Bu yayılabilir. Biz buna açığız. Zekeriya Hoca'ya istifasından sonra "Beni neden aramadın?" dedim. O da "Arasam vazgeçerdim" dedi. Zekeriya Hoca'ya hizmeti, Yusuf Hoca'ya da kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Eğer kulüplerimiz, futbolumuz hakemler yüzünden kötüyse gelsinler MHK'yi seçsinler.

FELIPE MELO AÇIKLAMASI

Melo benim muhattabım olamaz, ben de onun olmamam lazım. Çok değerli bir camianın oyuncusu. Benim Melo ile bir problemim yok. Çok önem verdiğim bir camianın oyuncusu olduğu sürece bir problemim yok.

"FENERBAHÇE'YE YAKIN DEĞİLİM"

Federasyon başkanı olarak herkese eşit mesafedeyim. Fenerbahçe'ye neden yakın olayım? Bir kere ben Beşiktaşlı'yım. Ama konumum nedeniyle herkese eşit uzaklıktayım. Galatasaray, Fenerbahçe büyük saygı duyduğum büyük camialar. Benim eşim Oflu, çocuklarım Karadeniz kanı taşıyor. Ben İnegöllü'yüm, Bursa'ya niye kastım olsun. Herkesle mesafem aynı...

"SEYİRCİ YASAĞI İÇİN KULÜPLER ANLAŞSIN"

Seyirci yasağı için 4 kulübün anlaşması lazım ve İl Güvenlik Kurulu'nun da onay vermesi lazım. Kalkması da lazım artık...

"TEPKİLERDEN NEDEN ÇEKİNEYİM?"

Ben Avrupa'da da sordum, federasyon başkanları maça gitmiyor. Neden bir tepkiden çekineyim. Ben İstanbul'da yaşıyorum. Bu sefer İstanbul'dakilere gideceğim, Anadolu'dakilere gidemeyeceğim. Artık buraları geçmemiz lazım.

"ADAY OLACAK MISINIZ?" SORUSUNA CEVAP

Seçimler Haziran sonu olacak. Ben başkanım aday olmama gerek yok. Benim yönetimim vizyon ve misyon sahibi kişilerden oluşur. Korkmayan insanlardan oluşuyoruz. Kimseden korkumuz yok.

3 TEMMUZ SÜRECİ HAKKINDA...

Belli bir süre etkilendik ama atlattık sonunda... Adil bir çözüm oldu ki her şey normal gidiyor. Müdahil olacaklar konusunda şikayetler oldu ancak UEFA cevabını verdi.

"UEFA VE FIFA'DA TÜRK YOK, ÜZÜLÜYORUM"

UEFA'da FIFA'da bir tane Türk yok, bunu üzülerek söylüyorum. Bir tane profesyonel olarak çalışan Türk yok. Avrupa'nın 6. büyük futbol ülkesiysek orada olmalıyız. O işler Fatih Hoca'ya aittir. Fatih Hoca karar verir. Riva deyip geçmeyin. Çok önemli bir adım burası Türk futbolu için. Her açıdan. Okul en önemli adımdır. Bunları yapmak zorundayız. Biz bir devrim yaptık. Şiddet ve kötü tezahüratta 'Sıfır tölerans' dedik.

Bugün tribün diyoruz, geçen sene stat diyorduk. Biz stat kapamayı değiştirdik. 6222 tam uygulandığında düzelecek. Amatörlere 35 milyon TL'ye yakın destek verdik. Karşılığını alacağız.  Fatih Hocamız ile kurduğumuz ekiple Türkiye'yi tarıyoruz.

KARARLARIN ADİL OLDUĞUNA İNANMAMIZ LAZIM"

Biz adiliz. İnsanların birbirlerine güvenmesi lazım. Kararların adil olduğuna inanmaları lazım. İyiyi alkışlamayı kabullenmemiz, kabul etmemiz lazım. Başarıyı alkışlamayı bilmeliyiz. Bizler geçiciyiz. Camialar kalıcı... Basının da bunun içerisine girmesi lazım. Onun için bu makama saygıyı kabul etmemiz lazım. Hep keşkelerimiz var. Muhakkak hayatta keşkelerimiz vardır. Olmamasına imkan yok ama önemli olan bu keşkelerden ders alabilmek. Özür dilemesini bilmek çok önemli bir erdem.

Gözden kaçırmayın

Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri

"DUYUMA İNANAN BİR TOPLUM HALİNE GELDİK"

Buradaki önemli unsurlardan biri, maç görüntülerin kanallara verilmemesi... Bu bahane değil ama saygı çerçevesinin çok dışına çıkıyoruz. Kişilik haklarına yapılanları kabul etmiyorum. Biz 'Duyum aldım' lafına inanan bir toplum haline geldik. Türkiye'de malesef siz ispat etmek zorundasınız. Söyleyenin ispat etmesi lazım. Sana biri söylediyle isim verin.

"SAVCILARIMIZIN DEVREYE GİRMESİ ŞART"

Ekmek yediğimiz yere zarar veriyoruz. Ben buna önem veriyorum. Biri hakkında bir lafı söylemek çok kolay tabi. Bu laf nerelere gidiyor tartmamız lazım. Bunun için savcılarımızın devreye girmesi şart...

"UEFA BUNLARIN HEPSİNİ TAKİP EDİYOR"

"Futbol prestijimiz iyi değil. Avrupa'nın bir ülkesinde bu kadar konuşan başkan, yönetici gördünüz mü? Avrupa'da konuşulanları, burada konuşulanlar gördünüz mü? UEFA bunların hepsini takip ediyor. Önce birbirimize saygımız olsun. Dışarıdan saygı beklemeyelim. Lig çok güzel gidiyor. İlk yarının ortalarına doğru futbol kalitemiz de artmaya başladı. Sonuna kadar da böyle gidecek gibi.

"AİLEM DE 'YETER YILDIRIM' DİYOR"

Tabii ki hatalarım oldu. Herkesin hayalini kurduğu şeyleri yaptım. Eleştirye açığım. İlk eleştiriyi babamdan alırım. Onlardan destek alıyorum ama onlar da en son ''Yeter Yıldırım'' diyorlar.

"BEŞİKTAŞ'TAN LOCA ALACAĞIM"

Beşiktaş'tan bir loca alacağım. Fikret Orman'la konuştuk. Alacağım hakkında da konuştuk. O konu da sonuçlanacak.