Biliç Beşiktaş'ın başına gelirken kendisinden beklenen gerçeği iyi yorumlayamadı .İlk yılıydı öğrenir diye düşündük..Ancak ikinci yılda artık mevcut kadro ile sadece şampiyonluk için strateji üretmeliydi.Avrupa kupası karşılaşmalarında ki özellikle İngil

 Biliç Beşiktaş'ın başına gelirken kendisinden beklenen gerçeği iyi yorumlayamadı .İlk yılıydı öğrenir diye düşündük..Ancak ikinci yılda artık mevcut kadro ile sadece şampiyonluk için strateji üretmeliydi.Avrupa kupası karşılaşmalarında ki özellikle İngiliz takımlarına karşı  çok başarıl bir taktikle oynayan futbolcularının istekleri de önem taşıdı .Kondüsyon gerçeğinin ligin  ilk yarı görüntüsü iyiydi.Ancak ikinci yarıda büyük düşüş yaşandı.Bunun nedenleri vardır.Bir başka gerçekte moral kondüsyonunun yetersizliğidir.Futbolcularının zaman zaman formda kalmaları için gerekli forma savaşı içinde olmamaları da fizik kaliteyi ve oyun gücünü etkiledi.

Brugge karşılaşmasından itibaren düşüş çok net gözlemlendi.Tabii ki göçebe ,saha sorunu yaşatan gerçek  ve sıkıntılı devamlılık ta takımı yıprattı .Sakatlıklar ve bazen parasal sıkıntı da mazeret gibi öne sürülebilir.

Ancak buna karşın yine de önemli bir şans ile liderliğin yakalanması tarihi önem taşıyan bir beklenti olarak algılanmalıydı.İşte bunu başaramadık dün!.Öncelikle şampiyonluğa oynayan kadro ve rakiplerinin kazandıkları karşılaşmalardan sonra oynamak sıkıntı olmamalı ve tam tersi kazanma isteğini kamçılamalıdır.Dün gece ve daha önceki karşılaşmalarda oyuna belli taktik ve yavaş tempo ile başlamak yanlıştı..Açıkçası agresif ve ilk yarım saatte gol arayan rakibi bunaltan ve goller sıralayan bir takım olmayı denemek gerekliydi.


Atılan golden sonra az pozisyon ve tek atakta yenilen gol kötü motivasyonun eseridir .İkinci gol için daha çok emek gerekliydi ilk yarıda .Olmadı ve ikinci yarıda da kaybetme korkusu öz güveni süpürdü götürdü .Sadece baskılı, şuursuz ve telaşa teslim olmuş bir Beşiktaş izlerken Demba Ba 'nın bitikliği dikkat çekti .!

İnanılmaz pozisyonlar stress yüzünden uçtu gitti .Hem de en kötü vuruşlarla..Maç süresince sadece iki atak yapan ve daha önceki karşılaşmalarda da orta alanda mücadele veren rakip karşısında birinci bölgeye kapanan defansının tek forvetle çözülmesi olanaksızdı .Goller atılsaydı yine böyle mi düşünürdünüz diyebilirsiniz! Evet maç önünde ki yorumumda bunu net belirttim.

Artık İki forvet gerekli olup ,riske girilen, kaybetmekten korkulmayan bir süreçtedir  Beşiktaş!Ayrıca gerçekten Demba Ba çok formsuz ve yavaş!Nedenini bilmem ama kaybedilen puan ve belki de tarihi şampiyonluk hepsinden önemli !Çok şut atılmalı ve atılan şutun yarattığı karambollerden gol çıkartacak Mustafa ve Cenk kadroda olmalı...Geç alınmaları zaten gergin olan, şuursuz baskı yapan Beşiktaş rakip için  tehlike oldu ama asıl gerçeğin  Beşiktaşın  kendisine rakip olmasıydı!.Söyledim artık iyi futbol değil; sonuç futbolu şart .Yani mutlaka kazanmak ! Yazık oldu.

Şimdi hakemlerin hatalarını tartışmak istemiyorum.Çünkü oyundaki en önemli sorun Beşiktaş'ın kendine rakip olmayı  aşamaması ve Biliç'in oyunu okuyamamasıdır.


 Yenilen gol hatası ile kaçırılan gollerin görüntüsüne futbolcuların baktıklarında ne kadar öz güvenden yoksun bir psikoloji ile Şampiyonluk getirecek deneyimden uzak  oldukları ortaya çıkar.Geçen hafta söylemlerimde  Trabzon sporu yenmek, hatta sadece Derbiye kilitlenmek yanlıştır.Önemli olan maçları birer birer kazanma motivasyonudur diye yırtındım .!Biz neler olacağını biliyoruz, yaşadık ve uyarılarımızla karşı önleme çağırıyoruz.

Olmadı! Artık sadece kazanmak ve rakipleri beklemek sürecindeyiz ve bunun Beşiktaş için şans olmasını diliyoruz .Futbol böyle bir oyun.Yani hatalar oyunu!kim daha az hata yaparsa o kazanır! Öyle olacak ve göreceğiz.Her şey bitmeden bir kez daha uyarıyorum.İsteyin ve kazanın.Ama çok isteyin mutlaka sonuna kadar koşun ,cesur olun.kaybetmekten korkmayın.

Biliç kardeşim de daha cesur ve kararlı olsun .!Bütünleme derslerine iyi hazırlansın.Bu onun için bulunmaz bir şanstır...