Yeteneklerin kaybolmaz

Feyyaz Uçar, Beşiktaş-Gençlerbirliği maçını değerlendirdi.

GÜNDEM 23.02.2016 - 02:44 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Isı haritası ile asrın icadını gerçekleştiren istatistik bilimi, futbola daha ne kadar hizmet edebilirim çabasında iken, futbol kamuoyu çok enteresan bir sonuçla karşılaştı. Gençlerbirliği takımının ilk yarı ısı haritasında en fazla kızaran yer kalecinin olduğu bölge. Kaleci Hopf kızamık mı çıkarıyor diye telaşlandık. Zira kurtardığı bir şey yok. Toplar ya direkten dönüyor ya da aut oluyor. Şükür ki maçı anlatan spiker kardeşimiz bu kızarıklığın sebebinin Gençlerbirliği kalecisinin ağır hareketleri olabileceğini açıkladı. Yüreğimize su serpildi. Yalnız bu bu istatistik bizi nereye götürecek endişemiz devam etmekte. Son dört maçını kazanmış olan Gençlerbirliği’nde nasıl oluyor da topla en çok haşır neşir olan şahıs kaleci Hopf. Diğer on kişi ne yapar. Ya da bu ısı haritası ne işe yarar.
Yeteneklerin kaybolmaz


Bu gol Gomez’e iyi gelecek. Son maçlarda kaçırdığı goller özgüven eksikliği yaşatabilirdi. Ama topu rakipten kurtarışı ve gol vuruşuyla gösterdi ki golcü olmak başka bir şey. Bisiklete binmek gibi. Takılır düşebilirsin. Net pozisyonları da kaçırabilirsin. Ama yeteneklerin kaybolmaz. En ihtiyacın olduğu zamanda seni de kurtarırlar, takımını da. 

Quaresma...


Quaresma çok istekliydi. Defansına yardım etmesi ve çok topla buluşması dikkat çekici. Ancak hareketlerini sonlandıramaması handikap. Faul alamadığında top kaybı yaşanıyor. Hep adam eksiltme niyetinden vazgeçip arada bir pas vermeyi düşünse hem güçlü kalacak, hem de performansı artacak. Onun yeteneklerine Beşiktaş’ın ihtiyaçları var. Biraz basit oynamak sorunları çözer.

Üst sıraları zorlar!


Golü yedikten sonra bambaşka bir Gençlerbirliği izledik. Djalma’nın katkısı artacak. El Kabir potansiyel tehlike. Çabukluğu ve futbol zekası her rakibi zorlar. Doğa’nın çalışkanlığı ve Kulusic’in pozisyon bilgisi bu takımı kümede tutar. İkinci yarıdaki Gençlerbirliği üst sıraları bile zorlar. İbrahim Üzülmez’in yan hakemin koşu yolunu kapatması da enteresandı. Artık sol bek değilsin İbo. Bir mucizeyi
gerçekleştirdin. Gençlerbirliği beş maçtır hoca değiştirmiyor. Gururumuzsun!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@