'Yerli Kuralı' diyoruz...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, toplantının ardından yabancı kuralı ile ilgili açıklama yaptı.

GÜNDEM 05.01.2015 - 20:19 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören açıklama yaptı. İşte Demirören'in basın açıklaması;

"Yabancı konusunda değişikliğe gitme kararı aldık. Altyapıdaki futbolcuların geleceği için bu yeni kuralı uygulama kararı aldık. Biz bu düzenlemeye yabancı değil 'Yerli Kuralı' diyoruz. Hocamız Fatih Terim, 1 senedir çalışma yaptı. Kulüplerimizin mali yapısını değerlendirdik. Bu kararı 18 kulübümüzün onayı ile aldık.

28 futbolcunun 14'ü yerli, 14'ü yabancı olacak. 14 yabancının isterse 11'i de sahada oynayabilecek. Kulübede 18 oyuncunun 7 si yerli 11'i yabancı olacak. Yabancı ülkelerin milli takımında oynayan yerli oyuncular, yabancı statüsünde sayılacak. Yedek kalecilerden bir tanesi Türk olmak zorunda.

Yerli oyuncularımızla ilgili kulüplere teşvik sistemi getirdik. Kulüplerin vergi borcu, oyuncuya borcu, UEFA'ya borcu varsa, transfer yapamayacaklar. 2015-16 sezonundan itibaren 28 futbolcuya lisans vereceğiz. Aldığımız kararların detaylarını tekrar değerlendireceğiz."

Yıldırım Demirören "Türk futbolu için hayırlı olsun. Türk futbolunda devrim gibi karar oldu. Kulüp başkanlarına da teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına son verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@