Öncelikle giden oyunculardan başlayalım, sonra gelenler ve güç mü kaybettik, güçlendik mi bakalım. Gidenlerden, geçen sene ki başarılı sezonda en çok rolü olan oyuncular Vlademir Stimac ve Michael Roll tabi ki. Diğer giden oyuncular ise, Michael Thompson, Şafak Edge, Mutlu Akpınar, İlkan Karaman oldu.

***

İki en önemli eski oyuncumuz sezonun bitimiyle Euroleague takımlarının radarında oldukları için elde tutmak çok çok zordu elbette ve Stimac’ın adresi henüz belli olmasa da bir Euroleague takımı ile anlaşağına garanti gözüyle bakabiliriz.

***

Peki gelenler kimler, gelenler ile roller mi değişecek birbirlerinin yerlerini mi dolduracaklar ona bakalım. Jon Diebler belli bir ortalaması olan performans dalgalanmaları çok aralıklı olmayan ligimizi tanıyan bir Uzun Forvet. Maxim Mutaf milli seviyeye kadar yükselmiş bir guard ve şutör guard. Samet Geyik yine aynı şekilde milli seviyeye yükselmiş genç bir uzun forvet. Augusto Lima ise bu transferler arasında en ilgi çekici olanlarından çünkü Stimac gibi iz bırakan bir oyuncunun arkasından yerini doldurmak için gelmek zorlu bir iştir ve Lima bu işi başarabilecek tecrübe ve seviyede bir Pivot. Bir diğer öne çıkan transfer için ise Ryan Boatright’i sayabiliriz. Koç Ufuk Sarıca’nın sevdiği tarz bir basketbol oynayan, iş bitiren, oynayan, skor üreten, göze hoş gelen basketbol için yaratılmış bir guard.

***

Transferin bitip bitmediğini bilmemekle beraber, her ne olursa olsun bir tane daha iyi bir “oyun kurucu” ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim. Gidenlerden yeri dolmayan bir tek oyuncu Michael Roll diye düşünüyorum, çünkü sete set oyunlarda topu döndürebilen, topa hükmedebilen skor üretmenin yanında asist dağılımını yapabilen bir oyuncuydu. Şimdilik o kalitede bir oyun kurucunun eksikliğinden bahsedebiliriz. Ancak sezona böyle devam edildiği takdirde çok büyük eksiklik yaşamasak bile seviye atlayabilmek için gerekli görüyorum. Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var, oyun kurucu pozisyonunda bahsettiğim oyuncu tipini bulmak öyle kolay iş değil. NBA bile gözünü Avrupa’nın yıldız guardlarına diktiğine göre.

***

Gökhan Özdemir / Kartalbakışı