Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, yoğun maç trafiğine rağmen sürekli aynı oyuncuları sahaya sürmesi yedeklerin umutlarını kırıyor.

Gözden kaçırmayın

"Maçtan önce oyuncularıma zemin ve hakem konusunu söyledim" "Maçtan önce oyuncularıma zemin ve hakem konusunu söyledim"
 Beşiktaş çok geniş ve kaliteli bir kadroya sahip ancak alternatif oyuncular neredeyse hiç şans bulamıyor. Yedekler belki Güneş’e bir şey söylemiyor ama, “Nasılsa hoca bu hafta da beni oynatmayacak. Onun kadrosu günler öncesinden belli” diyor.
Slaven Bilic’in ardından teknik direktörlük koltuğuna oturan ve Beşiktaş’a son yılların en iyi sezon başlangıcını yaptıran Şenol Güneş ilk kez üst üste iki maçta puan kayıpları yaşadı.

Kasımpaşa ve Lokomotiv Moskova’ya puan kaptıran siyah-beyazlı takım çok geniş ve kaliteli bir kadroya sahip olmasına rağmen birçok futbolcusunu şimdiden kaybetme tehlikesi yaşıyor. Bilic döneminde takımdaki birçok yedek oyuncu kadroda kendisine yer bulurken, bu sezon Serdar, Motta, Franco, Mustafa, Milosevic ve Kerim gibi isimler geçen seneye göre formaya hasret kaldı.

Sol bekte yaşadığı sıkıntılar gün gibi ortada olan Beşiktaş’ta, geçen sene bu zamana kadar 1400 dakika süre alan Motta’nın ismi UEFA’ya bile bildirilmedi. Brezilyalı oyuncu bu sezon şu ana kadar sadece 90 dakika süre alabildi.

Kerim Frei’yi ele alalım... Geçen sene Kasım’ın ilk haftasına kadar ligde ve Avrupa’da 785 dakika süre alıp 4 gol atan Kerim, bu sene 387 dakikada 2 gol atabilmiş. Geçen sezon 1125 dakika oynayan Serdar ile 1441 dakika oynamış olan Franco’nun bu sene ligde aldıkları zaman koca bir “0”. Bilic döneminde bu haftaya kadar 795 dakika oynayarak 2 gol atan Mustafa Pektemek, bana göre bu sezon sadece 13 dakika forma giyebilecek kadar vasat bir oyuncu değil. Üstelik yukarıda saydığımız bu isimler geçen sezon Kasım ayına kadar hem ligde hem de Avrupa’da önemli başarılarda rol almış oyuncular. Tabi ki her hocanın farklı bir tarzı vardır fakat unutulmasın ki, bu isimleri yoğun maç trafiğine hazırlamak ve onlardan bu dönemlerde yararlanmak, her teknik heyetin işine gelir.

Onları bir kenara atmak Beşiktaş’a yarar değil tam tersine zarar verir. Daha düne kadar Milosevic ve Franco kendi ülkesinin milli takım oyuncularıydı... Ama bugün artık öyle bir şansları kalmadı. Bir kaç hafta önce Şenol Güneş, Franco için “Sanki Beşiktaş’ın futbolcusu değil” demişti.

Yapma hocam... Dün gibi hatırlıyorum; Beşiktaş Yönetimi, bu Kolombiyalı için İspanyol kulüpleriyle köşe kapmaca oynamıştı.

Belki size söylemiyor olabilirler ama bazı futbolcular, “Nasılsa hoca bu hafta da beni oynatmayacak. Onun kadrosu günler öncesinden belli” diyorlar.

Bursaspor maçından sonra milli ara var ve sonrasında yine çok yoğun bir dönem başlayacak. Bazı haftalarda rotasyon artık kaçınılmaz görünüyor.

(Milliyet)