Yazarlar (F.Bahçe - Beşiktaş)

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak derbi karşılaşması öncesinde yazarlardab değerlendirmeler geldi. İşte o sözler...

GÜNDEM 29.02.2016 - 11:42 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 GÜNTEKİN ONAY - VATAN (1) 

Maç Kadıköy’de olmasaydı rahatlıkla Beşiktaş favori diyebilirdik. Fakat Kanarya’nın Kadıköy’deki hakimiyeti doğal olarak puan cetveli veya kadrolar ne konumda olursa olsun ev sahibini bir adım önde kılıyor.

21   GÜNTEKİN ONAY - VATAN (2) 
Ligin zirvesindeki en güçlü iki takımın maçı her yönden büyük bir heyecana bizleri davet ediyor. Farklı oyun kimlikleri, puan cetvelinde-ki çekişmeleri, tarihsel rekabetleri ve futbolcu  kaliteleriyle her 
açıdan çok büyük bir derbi olacak. 
 

20   GÜNTEKİN ONAY - VATAN (3) 
F.Bahçe'nin geleneksel olarak Kadıköy’deki hakimiyeti doğal olarak puan cetveli veya kadrolar ne konumda olursa olsun sarı-lacivertlileri favori kılıyor. Bu bir gerçek. Çünkü F.Bahçe, evinde Beşiktaş’a 10 yıldır, G.Saray’a ise 17 senedir yenilmiyor. Bu faktörü gözardı edemeyiz. 

19   GÜNTEKİN ONAY - VATAN (4) 
Futbol  oyununu sadece belli bir mantık çerçevesinde 105x68’e sığdırmak mümkün değil. Gelelim diğer faktörlere. Beşiktaş, hücumda hızlı oynayan, rakip savunmaları kolayca alt edebilecek her türlü oyuncu becerisine sahip güçlü bir takım. Ayrıca bu sezon deplasmanda 2 beraberlik dışında hep kazanmayı başardı. 

18   GÜNTEKİN ONAY - VATAN (5) 
Başta Mario Gomez olmak üzere Quaresma’sından Sosa’sına, Oğuzhan’ından Gökhan Töre’sine, Olcay’ından Cenk Tosun’una kadar gole yönelik her türlü kozu var siyah-beyazlıların. Beşiktaş’ın savunmada çok pozisyon verdiğini söyler-sek de haksızlık yapmış oluruz. Maç Kadıköy’de olmasaydı rahatlıkla ‘Beşiktaş favori’ diyebilirdik

17   GÜNTEKİN ONAY - VATAN (6) 
F.Bahçe pencerisinden bakarsak hücumdaki kısır oyun lig genelinde sorun yaratsa da UEFA Avrupa Ligi’neki 2-0’lık Lokomotiv maçı ve Bursa deplasmanındaki beraberliğe rağmen ofansif bir zenginlik istatistiklere fazlasıyla yansıdı. Sarı-lacivertlilerin kanat beklerinin özellikle de Gökhan ve Caner’in takıma katkısı tartışılmaz. Ev sahibi takım için bilinmez olan Nani, van Persie ve Diego gibi oyuncuların inişli-çıkışlı performansı. Şayet bu isimler kalitelerini ortaya koyarsa F.Bahçe derbiden istediğini alabilir.

16   OĞUZ ÇETİN - VATAN (1) 
İki teknik adam açışından durum değerlendirmesi yaparsak; Şenol Güneş öncelikle kadro istikrarını oluşturarak birbirleriyle uyumlu oynayabilen bir takım oluşturdu. Kadrosunda birbirini çok iyi tamamlayan, farklı özelliklere sahip oyuncularla etkili hücumlar geliştirerek ligin en dinamik takımını yarattı. Gol atmada becerili olan bu takım, savunma açısından da genel olarak başarılı bir performans ortaya koydu.

15   OĞUZ ÇETİN - VATAN (2) 
Fenerbahçe'ye karşı oynanacak olan bu yılın en önemli maçında Şenol hoca ve oyuncularının maç içindeki psikolojik durumları belirleyici olacaktır. Final maçlarında kırılganlık gösteren ve başarılı olamayan Şenol Güneş ve Beşiktaş takımı bunu aşabilecek direnci, sabrı, soğukkanlılığı gösterebilecek mi? F.Bahçe ve taraftarının baskısı altında topa sahip olup oyunun kontrolünü elinde tutabilecek mi? Hızlı hücumlara çıkıp F.Bahçe’yi tedirgin edebilecek mi?

14   OĞUZ ÇETİN - VATAN (3) 
Pereira büyük bir başarıyla ortaya koyduğu oyun anlaşıyla kazanan takım hüviyetini oyuncularına benimsetti. Özellikle takım savunması anlayışını çok doğru uygulayan, sahanın her alanında baskı yapan, yüksek top hakimiyetiyle gol noktalarında bir şekilde etkili olup maçlarını kazanan bir takım yarattı. Oyunun hücum yönünde elindeki kaliteleri yeterince efektif olarak kullanamasa da 3 kulvarda da başarıyla yola devam ediyor. Bu maçın favorisinin F.Bahçe olduğunu söylemek yanlış olmaz

13   OĞUZ ÇETİN - VATAN (4) 
Pereira açısından olmazsa olmaz tek şey bu maçta yenilmemek ve puan farkının açılmasını engellemek olacaktır. Oyuncuların coşkusu, agresif baskılı oyunu, özellikle de F.Bahçe taraftarının desteği Pereira’nın en büyük gücü olacaktır.

12   GÜRCAN BİLGİÇ - SABAH (1) 
Fenerbahçe nasıl bir strateji ile sahaya çıkmalı? Fenerbahçe rakibe göre oynamıyor. Önlem de almıyor. İkinci bölgede baskı yaparak bir an önce golü bulmaya çalışacaklar. Eğer başarırlarsa kendi alanlarında oyunu kilitleyecekler. Bunu başaran bir takım. Lokomotiv maçında da çok net gösterdiler. Beşiktaş'ı kendi sahasında kalmaya zorlayıp, pozisyon bulmak için pusu kovalayacaklardır.

11   GÜRCAN BİLGİÇ - SABAH (2) 
Rakibine göre artıları ve eksileri ne? Öncelikle maçın Kadıköy'de olması Fenerbahçe'yi başkalaştırıyor. Seyircisi önünde farklı oynuyorlar. İki takım da hücumda kanatları kullanıyor. Bu da Fenerbahçe'ye Beşiktaş'ı kilitleme şansı verir. Gökhan Töre-Quaresma-Olcay veya İsmail Köybaşı böyle kolay kolay bindirme yapmayı düşünemez. Bir anda avantaj Beşiktaş adına dezavantaja dönüşebilir. Şenol Güneş ilk maçta bunları önleyemedi. Fenerbahçe'nin baskısında elde edeceği top kapmaların hemen hepsi tehlike yaratır.

10   GÜRCAN BİLGİÇ - SABAH (3) 
Fenerbahçe adına kim ya da kimler maçın kader adamı olur? Diego, Van Persie ikilisini merakla bekliyorum. Uzun süredir beraber oynamadılar. Ama Fenerbahçe'nin gerçek hücumcuları bekleri. Volkan Şen'in de oynayacak olması duran top etkinliğini de ön plana çıkartacak. Beşiktaş'ın ikinci bölgesinin de kilitleneceğini düşünüyorum. Bu nedenle Nani ve Van Persie gibi duran top ustaları da tabelaya isim yazdırabilirler.

9   GÜRCAN BİLGİÇ - SABAH (4) 
Beşiktaş'tan hangi isimlere dikkat edilmeli? Beşiktaş iyi bir takım. Birlikte iyi oynuyorlar. Sosa formda gözükse de Fenerbahçe orta sahasının baskısında kalacaktır. Bu nedenle Tolga Zengin ve Mario Gomez'in performansları çok önemli. Biri tutar, diğeri de atarsa Beşiktaş şampiyonluğunu ilan edecek noktaya gelebilir.

8   GÜRCAN BİLGİÇ - SABAH (5) 
Şampiyonluk yolunda bu maç Fenerbahçe için ne anlam taşıyor? Kazanmak zorundalar. Beraberlik bile iyi sonuç değil. Öne geçeceklerse, rakibin motivasyonunu kıracaklarsa üç puanı alacaklar. Öteki türlü hem yollarına kazanarak devam etmek hem de her hafta Beşiktaş'ın kaybetmesini beklemek zorunda kalacaklar. Bu kolay kaldırılır bir baskı olmaz. 4. yıldızı istiyorlarsa bu maçı mutlaka kazanmalılar.

7   METİN TEKİN - SABAH (1) 
Beşiktaş nasıl bir stratejiyle oynamalı? Beşiktaş'ın oyun yapısına baktığımızda sahaya farklı bir stratejiyle çıkacağını düşünmüyorum. Kadıköy'de oynayacak olmasına ve rakibi de Fenerbahçe olsa bile. Sezon başından bu yana baktığımız Beşiktaş oyun stratejisinde hep aynı şeyi görüyoruz; oyunu domine eden, oyunu ele almaya çalışan, çabuk oynayan ve bunun sonucunda hücumda üretkenlik amacı olan bir oyun planı bu. Bunun değişeceğini düşünmüyorum ancak bunu yapmak istemekle, yapabilmek farklıdır. Beşiktaş'ın Kadıköy'deki kaderini de bu belirleyecektir. Beşiktaş'ın hiç istemediği ve başaramadığı oyun da Fenerbahçe'nin baskısı altında oynamak olacaktır.

6   METİN TEKİN - SABAH (2) 
Rakibine göre artıları ve eksileri ne? Öncelikli olarak Beşiktaş'ın bir maçı eksik ve cebinde de bir puan artısının olmasının özgüveni var… Bir de oyununa güveniyor tabii başarırsa. Bence bu iki faktör Beşiktaş'ın en önemli artıları. Eksikleri değil de dezavantajları dersek eğer o da maçın Kadıköy'de olması ve deplasman mantığı. Rakibinin daha çok kazanmaya ihtiyacı olması ve kazanma isteği de dezavantajı olacaktır.

5   METİN TEKİN - SABAH (3) 

Maçın kader adamları Beşiktaş adına kimler olur? Beşiktaş adına Oğuzhan'ın kilit adam olacağını, Mario Gomez'in de belirleyici olacağını düşünüyorum.

4   METİN TEKİN - SABAH (4) 
Fenerbahçe'den hangi isimlere dikkat edilmeli? Gökhan Gönül ve Nani'nin performanslarına dikkat edilmeli. İkisi de takımları adına çok önemli rakipler için tehlikeli.

3   METİN TEKİN - SABAH (5) 
Şampiyonluk yolunda bu maçın anlamı ne? Çıkacak sonuca göre farklı anlamları olabilir. Olası bir Beşiktaş galibiyeti halinde ligin sonu hakkında bile sonuçlarımız olabilir. Ama ben yine ben heyecanın sezon sonuna kadar devam edeceğini söyleyebilirim.

2   RIDVAN DİLMEN - 
Düşünebiliyor musunuz Beşiktaş'ın Kadıköy'de Fenerbahçe'yi yendiğini bir maç eksiğiyle... Yenildiniz, maçınız eksik. Berabere kaldınız, hâlâ lidersiniz. Ve yenerseniz neler olur... Farklı bitmemesine rağmen, son dakikaların zor geçmesine rağmen Beşiktaş oyuna hükmediyor. Baskılı oynuyor. Atiba da bu oyun sisteminde başrolde.

RIDVAN DİLMEN - 
En kritik yerlerde sahneye çıkması gereken Oğuzhan iki haftadır sallanıyor. Ortaya çıkmalı. Marcelo'yu beğendim ama Alexis için karar veremedim. Bu ikili hakkında Fenerbahçe maçından sonra daha rahat yorum yapabilirim. Quaresma da şunu görmeli. Güneş'in onunla problemi yok, oynatıyor. Taraftarın en çok sevdiği futbolcu Quaresma. Niye büyük takımlarda barınamadığını düşünmüyor da değilim. En büyük eksiği gol. Olcay'daki o mantelite onda olsa zaten oralarda kalırmış.Gelişmelerden Haberdar Olun

@