Senegalli futbolcu Demba Ba'nın Beşiktaş'tan Çin'in Shanghai Shenhua takımına 13 milyon avroya transfer olmasından sonra gözler, "Üç büyükler"in kâr elde ederek sattığı yabancı futbolculara çevrildi.

Gözden kaçırmayın

İtalyanlara göre Ounas Beşiktaş’la görüşüyor İtalyanlara göre Ounas Beşiktaş’la görüşüyor

Türk sporunun "Üç büyükleri" diye adlandırılanFenerbahçeGalatasaray ve Beşiktaş’ın son 10 yılda yaptığı yabancı futbolcu satışından kârlı çıkan tek takım siyah-beyazlılar oldu.

"Üç büyükler", son 10 yılda 12 yabancı futbolcuyu 3 milyon avro ve üzerinde bonservis bedeliyle satarken, bunların 7’sinde kâr elde edildi.

Beşiktaş son 10 yılda transfer dönemlerinde Demba Ba, John Carew ve Jose Kleberson transferlerinden kârlı çıkmayı başarırken, TabataCisse ve Quaresma gibi yüksek maliyete aldığı oyuncularının satışından zarara uğradı.

Beşiktaş bu sürede 3 milyon ve avro üzerinde üç yabancı futbolcusunu elden çıkarmayı başardı.

Demba Ba ile kasa doldu

Siyah-beyazlıların transfer tarihinde sattığı en pahalı isim Demba Ba oldu.

Geçen sezon siyah-beyazlılara Chelsea’den 6 milyon avroya alınan Senegalli golcü, Çin’in Shanghai Shenhua takımına 13 milyon avroya satıldı. Beşiktaş, bu transferden 1 yılda 7 milyon avro kazanmış oldu.

Siyah-beyazlılar 2004-2005 sezonunda Valencia’dan 3,5 milyon avroya kadrosuna kattığı Norveçli John Carew’i ise bir sezon sonra Olympique Lyon’a 4,1 milyon avro kârla gönderdi. Norveçli golcü, Fransa’ya 7,6 milyon avro bonservis bedeliyle gitti.

Beşiktaş ayrıca Manchester United’dan 2,6 milyon avroya aldığı Jose Kleberson’u da 3,1 milyon avroya Brezilya ekibi Flemengo’ya göndererek, kârlı bir transfer daha gerçekleştirdi.

"Kara Kartallar", bu futbolcuları almak için 12,1 milyon avro para harcarken, satışlarından 23,7 milyon avro kazandı. Beşiktaş, bu üç futbolcunun satışından kasasına 11,6 milyon avro kâr koymayı başardı.

Son 10 yılda siyah-beyazlıların 3 milyon avro ve üzerine sattığı yabancı futbolcular şunlar:

En fazla zarar Galatasaray’da

"Üç büyükler" arasında son 10 yılda yabancı futbolcu satışından en zararlı çıkan takım Galatasaray oldu.

Sarı-kırmızılılar, 2005 yılından bu yana 3 milyon avro ve üzeri bonservis bedeliyle aldığı yabancı futbolculardan sadece ikisinin satışından kâr etti.
Fernando Meira, Abdul Kader Keita, Zvjezdan Misimovic ve Nordin Amrabat’ı 27,6 milyon avroya renklerine bağlayan sarı-kırmızılılar, bu futbolcuların satışından ise 21,8 milyon avro kazandı. Galatasaray bu 4 futbolcunun bonservisinden 5,8 milyon avro zarara uğradı.

"Cim Bom", Meira ve Keita’nın satışlarından kâr elde etti. Bu iki futbolcuyu 12 milyon avroya kadrosuna katan Galatasaray, Keita ve Meira’yı 13,8 milyon avroya satmayı başardı.

Galatasaray’ın son 10 yılda 3 milyon avro ve üzeri bedelle satışından kâr elde ettiği yabacılar şöyle:

Sarı-kırmızılıların aynı dönemde satışlarından zarara uğradığı yabancı futbolcular ise şunlar:

Fenerbahçe de zarara uğradı

Yabancı futbolcu satışından son 10 yılda en fazla parayı kasasına koyan Fenerbahçe, buna rağmen zarara uğradı.

Fenerbahçe bu sürede Nicolas Anelka, Mamadou Niang, Diego Lugano, Andre Santos ve Issiar Dia’nın satışlarından 33,5 milyon avro kazanırken, bu futbolcuları almak için kasasından 36 milyon avro çıkarmak zorunda kaldı. Fenerbahçe, bu 5 futbolcuyu 2.5 milyon avro zararla elinden çıkarabildi.
Sarı-lacivertliler sadece Anelka ve Santos’un satışlarından kâr yaptı. Fransızların ünlü futbolcusu Anelka’yı 2004-2005 sezonun devre arasında Manchester City’den 9 milyon avro gibi önemli bir bonservis ücretiyle kadrosuna katan Fenerbahçe, bu futbolcuyu 1,5 sezon sonra kârlı bir şekilde satmayı başardı. İngiltere’nin Bolton takımına 12 milyon avroya transfer olan Fransız yıldızdan Fenerbahçe, kasasına 3 milyon avro kâr koydu.
Sarı-lacivertlilerin bonservisinden kâr elde ettiği diğer oyuncu ise Brezilyalı Andre Santos oldu. Santos, 3 Temmuz 2011’de başlayan şike soruşturmasından hemen sonra takımdan ayrılma kararı aldı. Fenerbahçe, Corinthians’tan 5 milyon avroya aldığı Santos’u İngilizlerin ünlü kulübü Arsenal’e 2,5 milyon avro kârla 7 milyon avroya gönderdi.

Fenerbahçe Niang, Lugano ve Dia’nın satışlarından ise zarar etti.

Emenike’nin transferi

Sarı-lacivertliler 2011’de Kardemir Karabükspor’dan 9 milyon avroya aldığı Emenike’yi 3 Temmuz sürecinden dolayı oynatamadan kısa bir süre sonra Rusya’nın Spartak Moskova takımına 10 milyon avroya sattı.

Ancak, sarı-lacivertliler bu futbolcuyu Rus ekibinden iki yıl sonra 3 milyon avro daha fazla vererek, 13 milyon avroya yeniden aldı.
Fenerbahçe’nin son 10 yılda 3 milyon avro ve üzerine satarak kar elde ettiği yabancılar şunlar:
"Sarı Kanaryalar"ın önemli bonservis ücretlerine satmasına rağmen son 10 yılda zarar ettiği yabancı futbolcular ise şunlar:

Son 10 yılın en kârlısı Demba Ba

"Üç büyükler"de oynayan futbolcuların satışından son 10 yılda en fazla kâr elde edilen futbolcu Demba Ba oldu.

Beşiktaş, Türk futbol tarihinin en fazla bonservis ücretiyle satılan ikinci futbolcusu olan Ba’yı, 7 milyon avro kârla satmayı başardı. Ba’yı, 4,1 milyon avro kârla Carew, 3 milyon avro kârla Anelka izledi.

Rekor Balic’te

Türkiye’den yurt dışına transfer olan yabancı futbolcular içinde rekor Boşnak futbolcu Elvir Balic’te bulunuyor.

Fenerbahçe’ye Bursaspor’dan 1998’de önemli bir transfer ücretiyle geçen Balic, bir sezon sonra Türk futbol tarihinin en pahalı transferine imza attı. Sarı-lacivertliler, Boşnak futbolcuyu İspanyolların dünyaca ünlü kulübü Real Madrid’e 15,6 milyon avroya sattı.

Beşiktaş’tan Çin’e 13 milyon avroya giden Demba Ba ise Türkiye’den yurt dışına transfer olan futbolcular arasında 2. sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında ise Fenerbahçe’den Paris Saint-Germain’e transfer olan Jay Jay Okocha yer aldı. Nijeryalı futbolcunun satışından sarı-lacivertliler 12,4 milyon avro kazandı.

Türkiye’den yurt dışına en fazla bonservis bedeliyle transfer olan ilk 5 yabancı futbolcunun 4’ünü Fenerbahçe, birini ise Beşiktaş sattı. Transfer rekoruna sahip ilk 5 yabancı futbolcu şunlar:

Futbolcu Takımı Bonservis Bedeli (avro) Gittiği Takım
Balic Fenerbahçe 15,6 milyon Real Madrid
Demba Ba Beşiktaş 13 milyon Shanghai Shenhua
Okocha Fenerbahçe 12,4 milyon PSG
Anelka Fenerbahçe 12 milyon Bolton Wanderers
Emenike Fenerbahçe 10 milyon S.Moskova

AA