Ya Tutarsa'dayız

Dünyada en ayıp olan şey başarıya hak ettiği değeri vermeyip alkış yerine gerçeği olmayacak yöntemlerle yıkmaya çalışmaktır!

Yaşantımda hiç bir zaman tesadüflere yer vermedim ve olacakları önceden sezen yapımla mücadelemi sürdürdüm ve bu görüşümle yine söylüyordum, söyledim ve söyleyeceğim. Çok önceden bu yıl Beşiktaş'ın daha kolay şampiyon olacağı tezim tuttu! Bunun ana nedeni diğer kulüplerin çok hata yapmış olmaları ve Endüstriyel futbol piyasasına teslimiyetçiliğidir!. Daha önceleri  borç batağı sonucu adeta ortada çözümsüz bırakılan Beşiktaş samimi ve planlı şekilde yola çıkan mücadeleci ve taraftarına dayalı  kulüp olduğu için bu günkü başarılı sona gelmiştir. Sıkıntı yokmudur? Vardır ama deniz geçilmiş ve derede boğulma tehlikesi azdır. Zira rakipleri adeta kaosa girmiştir! Ne T.Direktör ve ne de futbolcu ile çözülecek durum yoktur şimdilik. Planlı bir sabırla yepyeni oluşumlarla yeniden yola çıkmaları şarttır. Beşiktaş en iyi midir çağdaş futbol adına!? Hayır ama önü açılmıştır. Stadı, müzesi, söylemleri ve ikramların büyüklüğü sayesinde önümüzdeki süreyi iyi değerlendirirse cidden gurur tablosu daha da ulaşılmaz olur. Öncelikle çok vefakar ve sabırlı taraftara sahiptir. Her türlü gereksiz bir takım girişimlere karşın yine de bölünmeden kulüplerine yani KARAKARTAL'a sahip çıkmışlardır. İnönü stadı adı dışında sponsor firma tarafından yeniden kulübe kazandırılmıştır. Diğer kulüplerin kıyamet koparan taraftarı gibi şampiyonluk son anda kaçsa da küsmemişler alınan cezalardan ders alarak hatasız olmayı becermişlerdir. Transferde önceleri anlamsız futbolcuların sayısı çok iken zaman içinde daha az hata ile doğruları çok alan kadro yapısı teknik adamın isteği doğrultusunda gelişmiştir. Şenol Güneş bir eğitimci Teknik adam kimliği ile duygusallığı bıraktığı sürece liderliğini  futbolcularına ve taraftara kabul ettirmiştir. Oyun modeli ve taktiği bazı futbolcuların amatör ruh ile verdiği iyi örneklerle süslenmiş taraftar bu  mücadeleye ortak olmuştur. Stadı yapılana dek deplasman oynama başarısı ile şampiyon olan geçen yıl ki gerçek ender bir örnektir. Bu durum kadronun oturmasına ve stratejik yapısına düşünce getirerek kemikleşen bütünlük sağlamıştır.

Şimdi bazılarının ön yargılarla dediği değil; gerçeklerle ortada duran dimdik ve tarihin en farklı iki büyük ortağından 12 ve 10 puan farkıyla Futbol tarihimize geçebilecek bir yoldadır. Rakiplerin sadece temennileri ve beklentileri pompalansa da aşırı söylemler, senaryolar, ince beklentiler ile "Ya tutarsa !"hesapları yapılsa da bana göre hedefin çok uzağında kalan rakiplerine ders verme çizgisinde bir Beşiktaş vardır. Hani biz yine de "Nazar değmesin!" diyerek tüm totemleri dışarıda bırakalım! 

Artık derbi kazanabilen ve deplasmanda istediği gibi oynayan bir garantör 90 dakikalara abonedirler. Benim için farklı olacak beklenti sadece Avrupa kupasında ki daha hızlı ve stratejik tempolu oyundur. Bir kaç lig maçında belki zorlanabilirler hatta puan da kaybedebilirler ancak rakipleri de kaybedecektir.. Yılın başarılısı Başakşehir istese de destek yoğunluğu ile sorumlululuk gerçeği Beşiktaşı şampiyon yapacak ve hatta Avrupa kupasında çeyrek final şansını yakalama gerçeğine uzanan bir şansı daha ilerisine taşıyabileceklerdir.

Hakemlere gelince bu kadar iyi niyetli ve onur veren bir başarının altından çıkan emek dolu kadroyu sahiplenmek taraf  tutmak değil ama deli dolu strateji ile donanmış anlamsız saha dışı sözde futbol dünyasının etkisinde kalmadan futbol kriterleri ile yönetecekleri karşılaşmalarda rahat olacaklardır..

Adriano, Atiba, Marcello, G.Gönül, Fabri, Queresma, Oğuzhan ile Golcü Cenk takımın temel taşlarıdır. Caner'in de katalımı ile geleceğe daha emin adımlarla gidecek Beşiktaş kendi öz kaynağından da artık üreteci olarak yeniden sahne almalıdır!

Acılı ve zor bir sosyal ortamda bir çok futbolseverin Beşiktaşa gönül vermesi ve en azından bu dünyadan mutlu olarak teselli bulması adına Beşiktaşa Siyah ve Beyazı bir kez daha ironi ile hatırlatırım. Futbolun sadece futbol olması gereğini ispat edecekse Beşiktaş bu yıl yakaladığı bu avantajla gerçekleştirebilir. Merakla ve umutla bekliyorum .

YORUM EKLE