Beşiktaş'ın yıldızı Veli Kavlak, siyah-beyazlı takımda yaşadıklarıylailgili olarak çarpıcı açıklamalar yaptı.

Beşiktaş'ın yıldızı Veli Kavlak, Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Başarılı yıldızın gündeme dair açıklamaları...

-Slaven Bilic'in en sevdiği isimlerden birisin. Sözleşmen bitiyor, Avrupa'dan da teklifler var. Ne yapacaksın?
Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum ama ben Beşiktaş'ta kalmak istiyorum. Beşiktaş çok büyük bir kulüp. Bu kulüpte çok insan oynamak ister, ben de 4 senedir buradayım. Her şey çok iyi gidiyor. Müthiş bir taraftarın önünde oynuyorum. Ayrıca yeni stadımız olacak. Bütün bunları düşününce buradan ayrılmak istemiyorum.

- Beşiktaş 2 sezondur derbi maçları kazanamıyor. Neye bağlıyorsun bu durumu?
Genç bir takımımız var. Büyük maçlarda fazla birlikte oynamadık. Maçlarda da görüyoruz, sanki biraz heyecan yapıyoruz ama bu durumu aşacak kapasitemiz var. Önümüzdeki derbilerde bu sorunu da atlatacağımızı düşünüyorum. Fenerbahçe maçında kırmızı kart olmasa çok iyi bir hava yakalamıştık. Biraz daha tecrübeye ihtiyacımız var.

"EL-KOL HAREKETİ YAPAN TAKIM DEĞİLİZ"

- Bir takım kötü oynasa da kazanabiliyor artık. Hakem olur, rakip takımın oyuncusu olur onlar tarafından bir şekilde engellenmişlik duygusu hissetmiyor musunuz?
O konularda fazla konuşmaya, şunun yüzünden, bunun yüzünden demeye gerek yok. Hakemleri de yeneceğiz, diğer engelleri de aşacağız. Allah'ın izniyle bütün bunların üstünden geleceğiz.

- Geçen sezon Önder Özen “Hakemlerin saha içinde oyuncularımıza saygısız davrandıklarını duyuyorum” şeklinde bir şey söylemişti. Böyle bir şey var mı ya da hala devam ediyor mu?
Biz her pozisyondan sonra hakeme itiraz eden, el kol hareketi yapan bir takım değiliz. Ama bazen öyle bir duruma geliyoruz ki insan artık kendisini tutamıyor. Başka maçları da izliyoruz, hakemin nasıl etkilendiğini görüyoruz. Hakeme itiraz etmek bizim karakterimizde yok ama Türkiye'de bazen böyle oluyor galiba.

- Bülent Yıldırım, Fenerbahçe maçında Oğuzhan yanına geldiği zaman sert bir şekilde 'Git' derken, Emre'ye 'Emreciğim' dediği bir görüntü vardı. Taraftarlar çok tepki göstermişti bu duruma. Bu durumdan etkileniyor musunuz?
O görüntüde her şey ortada zaten, bunun üzerine fazla bir şey söylemeye gerek yok. İçimden geçenleri tam olarak söyleyemiyorum.

- Derbide Meireles ve Emre'yle bir sıkıntı yaşamıştın. Aranızdaki hala sıkıntı var mı?
Meireles'in boğazımı tutmasını maçın içinde hiç fark etmedim aslında. Daha sonra fotoğraflarda gördüm. Emre'yle aramızda bir sıkıntı yok. Bu durumlar sahada oluyor, sahada kalıyor.

"GALATASARAY MAÇINDA FARK ETTİM"

- Cenk Tosun bir röportajında “Üstümüze oynanıyor gibi bir his oluyor” demişti. 
Ben onu Beşiktaş'taki ilk sezonumda fark ettim, Galatasaray'la Olimpiyat Stadı'nda oynadığımız maçta da fark ettim. Bu konuyla ilgili söylenecek çok fazla şey yok aslında. O engelleri de aşacağız, onları da yeneceğiz!

- Yeni stat sizi de heyecanlandırıyor mu?
Artık bekleyecek sabrımız kalmadı. Çok güzel bir stat olacağını düşünüyorum. Eşi benzeri olmayacak sanırım. Hele atmosferini düşünmek beni çok heyecanlandırıyor.

- Başakşehir Stadı'nı nasıl buldun?
Çok kalabalık değildi ama sahadayken sanki 80 bin kişinin önünde oynuyormuş gibi hissettim. Olimpiyat Stadı'nda aynı kalabalık gelse bomboş oluyor.

- İç saha maçları için şehir şehir gezmek yoruyor mu sizi?
Futbolcu kendi evinde oynamak ister tabi. Bu durum bazen etkiliyor ama bu durumu kabullendik. Nereye gidersek gidelim taraftarlarımız bizidestekliyor. Son maçta da inanılmaz bir atmosfer vardı. Bizim taraftarımız bizi hayatta yalnız bırakmaz.

- Gençlerbirliği'nde oynasan keser miydin sakallarını?
Kulübün başkanı öyle dedikten sonra yapacak bir şey yok keserdim herhalde.

- Öne geçtikten sonra geriye yaslanıyor Beşiktaş. Hocanın mı taktiği yoksa skoru korumak için siz mi geri çekiliyorsunuz?
Tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum. Öne geçtikten sonra kolay top kaybetmeye başlıyoruz, fazla ileri gidemiyoruz. Giden toplar hemen geri gelince dengeyi de kuramıyoruz. Basit top kayıplarını da giderirsek çok daha iyi olacağız.

- Kendi aranızda şampiyonluktan bahsediyor musunuz yoksa temkinli misiniz?
Ara sıra bahsediyoruz tabii. Düşüncesi bile heyecanlandırıyor ama daha çok uzun bir yol var önümüzde. 24 maç daha yapacağız. Biz oyunumuza bakmalıyız. Sezon ilerledikçe, puanları aldıkça, maç kazandıkça şampiyonluğu her gün düşüneceğimizi sanıyorum. Şampiyon olmak için şans lazım, motivasyon lazım, birliktelik lazım.

- Beşiktaş geçen sezon kırılma haftalarında sürekli kaybetti. Şampiyonluk stresinin arttığı haftalarda bu tekrarlayabilir mi?
Biz de bunun farkındayız. Rakiplerimiz puan kaybedince biz hiç puan alamadık neredeyse. Ama bu sene hem takım olarak, hem kadro olarak bir adım daha öne attığımızı düşünüyorum. Bu sene bunu tekrarlayacağımızı düşünmüyorum.

BANA BOŞ STATLARI SORUYORLAR

- Futbol dünyasındaki gerginlik futbolcuları etkiliyor mu? Dışarıdan bu durum nasıl gözüküyor?
Belki milli takımda oynayan oyuncuları etkiler ama ben Avusturya'da oynadığım için etkilenmiyorum, bir şey hissetmiyorum. Ama şunu söyleyebilirim Avusturya'dan Türk futbolu şu an pek iyi gözükmüyor. Alınan sonuçlar da bunda etkili. Artık Alman televizyonları bizim ligimizin özetlerini veriyor. Milli takıma gittiğimde neden statların boş olduğunu sordular mesela.

- Gurbetçilerin milli takıma bakışları ne durumda, eskisi kadar hevesli olmadıkları söyleniyor Türk Milli Takımı'nda oynamak için.
Avusturya'daki bir gurbetçiyi Türk Milli Takımı'na çağırsalar her şeyi bırakıp buraya gelir. Onu biliyorum. 17 yaşında beni Avusturya yerine Türkiye çağırsaydı Avusturya'ya gitmezdim.

- Yabancı sınırlaması hakkında ne düşünüyorsun?
Bunu iki yönden değerlendirmek lazım. Türk oyuncular için iyi bir şey tabi bu durum, değerleri artıyor. Taraftarlar da kalitenin düştüğünü düşünüyor. Türk futbolcusu sınırlamanın devam etmesini ister, taraftar da kaldırılmasını ister.

Gözden kaçırmayın

Cenk Tosun transferinde Yunanlı rakip! Cenk Tosun transferinde Yunanlı rakip!

"ÇOCUĞUM OLSA VE KÜFÜR EDİLSE..."

- Küfür yesen stadı terk eder misin?
Bana küfredilse stadı terk etmem diye düşünüyorum ama çocuğum olsa ve ona küfredilse o anda ne yaparım bilmiyorum. Herkesi anlamak lazım aslında. Bizim milletimiz çok duygusal bir millet. Avusturya'da da küfür oluyor ama orada gülüp geçiyorsun. Orada maçın terk edilmesi düşünülemez. Burada futbol her şey anlamına geliyor, Avusturya'da futbol son zamanlarda gelişim gösterse de bu kadar önemli değil. Burada aşırı bir bağlılık var futbola. Zaman zaman bu bir dezavantaj olsa da bir futbolcu için böyle bir ülkede oynamak çok güzel bir şey.