17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Reza Zarrab’ın, Beşiktaş’ın yeni stadından loca alması camiada büyük tepki çekti. Siyah-Beyazlıların dünyaca ünlü taraftar grubu Çarşı da İranlı işadamına karşı net bir tavır takındı. So

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan İranlı işadamı Reza Zarrab, Beşiktaş camiasını karıştırdı. Zarrab’ın, Siyah-Beyazlıların yeni stadı Vodafone Arena’dan 1,2 milyon lirayı peşin ödeyip loca kiraladığı, Başkan Fikret Orman’la yemek yediği ve Ümraniye Tesisleri’ni gezdiği kamuoyuna yansıyınca tepki sesleri yükseldi. Orman’ın, Aktif Tanıtım’ın kulübe getirdiği haciz konusunda düzenlediği basın toplantısında Zarrab’ı savunma pozisyonuna düşmesi sinirleri iyice gerdi.

Önceki gece bir grup Siyah-Beyazlı taraftar, Akaretler’deki kulüp binasının önüne, ‘Hırsız Reza’ların değil Atom Karınca Rıza’ların Beşiktaş’ı’ yazılı pankart astı. Kartal’ın en etkili tribün oluşumlarından Çarşı’nın tepkisi hayli ağırdı. Sosyal mesajlarıyla ünlü topluluğun Twitter hesabından yine 17-25 Aralık’ın en çok konuşulan isimleri arasındaki işadamı Mehmet Cengiz’in bir sözüne göndermede bulunuldu: “Beşiktaş, milletin … diyenlerle saf tutanların değil, halkın takımı olarak kalacaktır.” Ayrıca, “Beşiktaş parası yetenlerin değil, Hakkı Yeten’lerin takımıdır.” cümlesi dikkati çekti. Çarşı’ya ait forzabesiktas internet sitesinin açılış sayfasında da şu ifadeler görüldü: “Beşiktaş, halkın kanını emen hırsızların kulübü olarak değil, halkının zenginliklerini koruyan inşaların kulübü olarak yaşayacaktır.”

Bilindiği gibi Çarşı üyelerinin de yer aldığı 35 kişi, Gezi olaylarında ‘hükümeti devirmeye teşebbüs’ ettikleri savıyla İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. 2 Nisan’da görülen duruşmada iddianameye müşteki sıfatıyla giren 4 polis, olayda herhangi bir zarar görmediklerini ve şikâyetçi olmadıklarını belirtmişti.

Reza Zarrab, Trabzon’a sponsor olmuş

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın, “Onda Beşiktaşlı ışığını aldım.” dediği Reza Zarrab’ın, Trabzonspor’la da yakın ilişkiler kurduğu ortaya çıktı. İranlı işadamına ait Royal Denizcilik Endüstriyel Makine AŞ, Bordo-Mavili kulüple 2013-14 futbol sezonu için 1 milyon Euro+KDV bedelli reklam anlaşması yaptı. Sözleşme, Süper Lig, Türkiye Kupası ve Avrupa Ligi’ndeki başarı derecelerine göre ekstra bonuslar içerdi. Zarrab, Akyazı projesinin temel atma töreninde Ali Ağaoğlu ve Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile yan yana oturmuştu.

Gözden kaçırmayın

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın "Andre Franco" savaşı! Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın "Andre Franco" savaşı!

 

‘Haczedilen mallar Futbol AŞ’nin değil’

 

Aktif Tanıtım, Yıldırım Demirören yönetiminden kalan 8,8 milyon dolarlık alacağa ilişkin bir taksitin geç ödendiği gerekçesiyle Beşiktaş’a haciz girişiminde bulunmuştu. Çarşamba günü yaşanan 12 saatlik gergin bekleyiş, Akaretler’deki kulüp binasında malların kayda geçirilmesi ve Genel Sekreter Ahmet Ürkmezgil’e yediemin olarak teslim edilmesiyle bitmişti. 17 sayfadan oluşan tutanağın altına itirazını yazan BJK Derneği’nin, taşınmazların Futbol AŞ’ye değil, kendilerine ait olduğunu belirttiği öğrenildi. İcra hakimliği, varlıkların, AŞ bünyesinde yer aldığının ispat yükümlüğünü ilgili reklam şirketine ve savcılığa verdi.  

 

KAYNAK : ZAMAN