Toyko

Erdem Ulus kaleme aldı.

GÜNDEM 08.02.2016 - 18:39 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 İlk 11 açıklandığında 1- dedim kaldım. Tolga'yı görünce diğerlerini sayamadım. Boyko'nun kaleye geçmesi için yine bir bedel mi ödenemesi gerekiyordu?
Tolga taraftarın gözünde tüm kredisini yitirmiş bir isim olarak, bu önceliği hakediyor muydu?

Şenol Güneş bu riski almıştı. Beşiktaş kariyerindeki en iyi maçlarından birini oynadı Tolga. Güneş'in yüzünü bu kez kara çıkarmadı. Benim gibileri utandırdı mı? Hayır. Dişin ağrır, doktora gidersin bir anda geçer ya... Öyle bir durumdu bizim için dün geceki performans. Boyko'nun gölgesinde Tolga'nın psikolojik reaksiyonu. Biraz Tolga, biraz da Boyko vardı kalede. Bizde başlığa kısaca Toyko dedik işte.

Bir Çin Atasözü der ki; "Ne alırsan al 1 Lira." Tabi Çinliler adına bu sözü biz uydurduk. Çin ya da Japon pazarları her zaman bize ucuzluğu hatırlattı. Dünyanın en kalabalık Ülkesi, aynı zamanda ucuz işçiliğin başkenti. İşte o Çin, Beşiktaş'ın kasasına 1 yılda tam 20 Milyon Euro bıraktı. Ersan'ın gidişine üzülsekte, Ekonomik durum nedeniyle yönetim hata yaptı diyemeyiz. Bir Türk stoper bir daha ne zaman 7 Milyon Euro eder bilinmez. Demba Ba'dan sonra Ersan transferi de,  Çin Halk Cumhuriyetinden, Halkın takımına büyük bir piyango oldu.

Rhodolfo'nun sakatlanması ve sezonu kapatması ise tam bu aşamada büyük şanssızlık. Delgado ilk maça oranla beklenenin üzerindeydi, Marcelo güven verdi. En önemlisi Beşiktaş'ın tam bir takım görüntüsü içinde olması, endişeleri ilk maçta ortadan kaldırdı. 

Tuhaf olan, ilk yarıyı lider bitiren takımın takviyeye en çok ihtiyaç duyulan bölgelesi olan stoper mevkisinde görev yapan İki as oyununun biranda ortadan kaybolmasıydı... Şimdi Tosiç'e de Necip'e de ihtiyaç var. Şenol hoca bu oyuncuları zaman zaman kullanmak zorunda kalacak. 

Ligin ilk iki haftasında elverişsiz hava şartları nedeniyle sahaya çıkamayan ve İki maç eksiğiyle Fenerbahçe'nin 5 Puan gerisinde kalan Beşiktaş, bir takım çevreler tarafından baskı altına alınmaya çalışılsada, topla buluştuğu ilk maçta, tek rakibinin Meteoroloji olduğunu gösterdi. 

Mustafa Denizli'nin kehanetleri çöp oldu. İki maç eksiğine rağmen Beşiktaş, Galatasaray'a fark attı. 

Şimdi sıra Aziz Yıldırım'da... 
Ona da futbolun sahada oynanan bir oyun olduğunu kanıtlarsa bu takım, Türk futboluna büyük bir kıyak yapmış olacak.