Töre,Sosa ve Mitroglou açıklaması

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, transfer döneminde futbolcularına gelen tekliflerin kendileri açısından bir gurur kaynağı olduğunu açıkladı.

FUTBOL 02.07.2015 - 13:59 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Yönetim olarak şampiyon olamadıkları için ne kadar çok eleştirilseler de gelinen noktada doğru yolda olduklarının açık bir şekilde görüldüğünün altını çizen Çebi, Sosa ve Gökhan Töre'yi satmayacaklarını ifade etti.

Sezonun ilk idmanını asbaşkan Deniz Atalay ile birlikte saha dışından seyreden Çebi, basın mensupları ile yaptığı sohbette hem geçen sezonun kısa bir analizini yaptı, hem de futbolculara gelen teklifler konusundaki düşüncelerini anlattı.

"HİÇ BU KADAR ÇOK FUTBOLCUYA TEKLİF GELDİĞİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ"

İki sezonda kurdukları takıma gelen transfer tekliflerinin yönetim olarak yaptıkları doğru planlamanın bir sonucu olduğunu belirten Çebi, "Geldiğimiz nokta gösteriyor ki, iki yıldır yaptığımız planlamalar büyük ölçüde doğru çıktı.

Siz hiç yıllardır bu kadar çok futbolcuya sürekli tekliflerin geldiğini gördünüz mü? Ve hala da teklifler geliyor. Hepsini kabul etmemiz mümkün değil. O zaman takımı yeniden kurmamız gerekir. Demba Ba ve Atınç gitti. Artık Ersan dışında başka oyuncunun gitmesine izin vermeyeceğiz. Ersan da kendi özel bir durumu olduğu için, bir anlamda önünü açmak için izin veriyoruz. Yoksa gitmez ise o bizim evladımız, takımda kalır ve oynamaya devam eder" dedi.

"DEMBA BA KONUSUNDA ÖNDER ÖZEN'İN HAKKINI VERMELİYİZ"

Çebi geçtiğimiz sezon Demba Ba tercihinde ısrarcı olmalarının meyvesini aldıklarını ifade etti ve bu transferi çok isteyen Önder Özen'in de hakkını vererek, "Geçen sezon Demba Ba ve Mitroglou arasında tercih yapacaktık. Ben Demba Ba'yı çok istiyordum. Hakkını vermem gerekir Önder Özen de ısrarla ve ısrarla hep Demba Ba'dan yana tavır koydu, başkan da Chelsea ile ilişkilerini kullandı ve bu transferi bitirdik. Şimdi düşününce o zaman ısrarcı olduğumuz için çok mutluyuz ve bundan Beşiktaş yarar sağladı. Olaylar bu şekilde gelişince biz çok daha mutlu oluyoruz. Çünkü buraya Beşiktaş'a hizmet için geliyoruz. Doğru yaptığımızı gördüğümüzde de o güne kadar yapılan eleştirileri unutuyoruz. Bu da bizim için güzel bir şey" diye konuştu.

"FUTBOLDAN PROFESYONELLER KADAR ANLAMIYOR OLABİLİRİZ AMA ÇOK ARAŞTIRIYORUZ"

Beşiktaş ile ilgili her konuda çok araştırma yaptıklarını dile getiren Ahmet Nur Çebi, "Belki futboldan bu işin içindeki profesyoneller kadar anlamıyor olabiliriz ama her şeyde çok çok araştırıyoruz. Çok soruyoruz, ince eleyip sık dokuyoruz ve kılı kırk yarıyoruz. Transferde Beşiktaş'ın menfaatine olacak pazarlıkları sonuna kadar yapıyoruz. Herkes bütün oyuncuları kampa yetiştirmek ister. Ama bazen 1 saatte bitecek bir transfer bir haftadan bile fazla sürebiliyor. Parayı verip hemen gel imzayı at demek çok kolay. Ama biz Beşiktaş'ın menfaatini korumak için buradayız, bu yüzden de çok sıkı pazarlıklar yapıyoruz" dedi.

"GEÇEN SEZON HER ŞEYİ YAPTIK AMA DERBİLERDE HEP BİR ŞEY EKSİKTİ"

Geçen sezon iyi oynamalarına rağmen derbilerde yaşadıkları sıkıntıları aşamadıklarından yakınan Çebi, "Geçen sezon son dört haftaya kadar en iyi oynayan bizdik. Ama ne olduysa iki haftada şampiyonluğu kaybettik. Tabi bunda en büyük etken derbilerde yaşadığımız sıkıntılar oldu. Derbileri kazansak iş son dört haftaya kalmayacaktı. Biz de derbilerde ne olduğunu bir türlü çözemedik. Halbuki bu takım Feyenoord, Arsenal, Liverpool, Tottenham, Trabzonspor gibi maçlarda çok çok iyi oynadı ve çok başarılı sonuçlar aldı. Bu maçların hepsinde de biz üstündük. Ama ne olduysa oldu bir türlü derbilerde istediğimiz sonuçları alamadık. Her şeyi düşünüyoruz, ne oldu da derbi alamadık diye. Belki de Biliç'in başka bir şeyler yapması lazımdı derbilerde. Bunu da düşündük hep ama olmadı işte. İnşallah bu sene bunu kıracağız" diyerek önümüzdeki sezon için umutlu konuştu.

"SOSA VE GÖKHAN TÖRE BİR YERE GİDEMEZ"

Sosa'nın Estudiantes'e gitmek gibi bir durumunun olmadığını açıklayan Ahmet Nur Çebi, Gökhan Töre'yi de hiç bir şekilde satmayacaklarını söyledi.
Çebi, şöyle konuştu;

"Sosa ile Gökhan Töre gibi oyuncular yeri hemen doldurulacak oyuncular değil. Önümüzdeki sezon büyük hedeflerimiz var. Şampiyon olmak istiyoruz, stadımızı açacağız. Oyunculara gelen teklifleri artık geri çeviriyoruz. Özellikle Sosa ve Töre satacağımız oyuncular değiller. Biz Gökhan Töre'de 9 milyonu Sosa'da 6 milyonu gördük ve satmadık, satmayı da düşünmüyoruz. Hele Gökhan Töre ile birlikte Oğuzhan ve Kerim gibi oyuncuların eğitici yönü çok fazla olan Şenol Güneş gibi bir hocanın elinde değerlerini 2'ye 3'e katlamalarını bekliyoruz" dedi.

"MİTROGLOU KONUSUNDA FİKİR AYRILIĞI VAR"

Santrfor transferinin ikinci kampa kadar uzayabileceğinin sinyallerini veren Çebi, "Demba Ba'nın yerine orayı dolduracak ve O'nu aratmayacak bir oyuncu bakıyoruz. En az Demba Ba kalitesinde bir oyuncu almalıyız. İnişleri çıkışları olan değil, sürekliliği olan bir forvet almalıyız. Bu yüzden de santrfor işi biraz uzayabilir çünkü çok fazla araştırma yapıyoruz. Kostas Mitroglou konusunda ise yönetim içinde ve teknik kadroda fikir ayrılıkları var. Tam bir karar vermedik. Farklı natiflere de bakıyoruz" diye konuştu.

DHA