İşte Meleke'nin bugünkü yazısında Tolgay Arslan'ı kaleme aldığı bölüm:
1990 doğumlu Türk-Alman orta saha oyuncusu Tolgay, şu anda büyük bir sakatlıktan dönme uğraşında... Dilerim en kısa sürede iyileşir, dilerim yüzde yüzle döner genç Tolgay. Çünkü geçen yılki başlangıcı öyle etkileyiciydi ki, akıllı ve sakin futbolunun tadı damağımızda kaldı doğrusu.

Tolgay’ın sakatlıktan güzel bir şekilde dönüp iyi bir ikinci yarı oynaması halinde Türk Milli Takımı için de şansı olmalı diye düşünüyorum ben. Ama ne yazık ki FIFA, Tolgay’a çok yardımcı olmuyor. Genç oyuncu 2009-2010’da Türkiye U19 ve U21, sonrasında Almanya U21 forması giydiği için FIFA ondan bir ulusal forma tercihi talep ediyor. Tolgay da o gün Almanya Milli Takımı’nı tercih ettiğini yazılı olarak beyan ediyor. FIFA da bu yüzden, Tolgay’ın bir karar değişikliği yapıp tekrar Türkiye seçimi yapmasına müsaade etmiyor. En azından şimdilik.

Tolgay, henüz hiçbir ülkenin A milli takım formasını giymedi. Ve sırf bir takım anlamsız yönetmelik engellerine takıldığı için de belki kariyeri boyunca hiçbir milli takımın formasını giyemeyecek. Peki kimin kârı olacak ki bu işten? Tolgay’ın hiçbir milli takımda oynamaması ne Türkiye’nin, ne Almanya’nın, ne de FIFA’nın işine yarar! FIFA’nın asli görevi futbolculara memuriyet yaptırmak değil, aksine onların memuru olmak. İşlerini kolaylaştırmak. Basitçe oynamalarını sağlamak. Oynamamalarını değil.

Tolgay, Terim tarafından tercih edilirse Türkiye Milli Takımı formasını giymeli. Anlamsız kâğıtlara takılmamalı. FIFA gerçek ödevini, yani oyuncuları sahaya çıkarma ödevini yapmalı. 

Uğur Meleke / Milliyet