Futbol Federasyonu hafta sonundaki maçlarda gündeme gelen o tabloyla ilgili açıklama yaptı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Ersin Destanoğlu ve Miralem Pjanic açıklaması Beşiktaş'tan Ersin Destanoğlu ve Miralem Pjanic açıklaması

Bursaspor-Trabzonspor ve Beşiktaş-Akhisar Belediyespor maçı öncesi seremoniye çıkan çocukların üşümesi gündeme damga vurmuştu. Bursa-Trabzon maçında Fernandao eşofman üstünü önündeki minik futbolsevere vermiş, Beşiktaş-Akhisar maçında ise Tolga Zengin takım arkadaşlarının eşofman üstlerini miniklere giydirmişti. Tolga, maç sonrası yayıncı kuruluşta duruma tepki gösterip, sorumluları göreve çağırmıştı. Konunun gündeme gelmesinin ardından TFF'nin resmi internet sitesinden bir açıklama yapıldı. Açıklamada TFF'nin sorumluluğu olmadığı ifade edilip, kulüpler işaret edilmişti. İşte o açıklama:

Bazı medya organlarında Spor Toto Süper Lig müsabakaları öncesi düzenlenen seremonilerinde hakemlerimiz ve futbolcularımıza refakat eden çocuklarımızla yapılan organizasyon ve çocuklarımızın giydikleri ekipmanlarla ilgili çeşitli haberler yayınlanmaktadır.

Federasyonumuz tarafından sezon öncesi yapılan talimat değişikliği ile futbolculara refakat eden çocuklarımızla ilgili madde değiştirilmiş ve bu organizasyon kulüplerimize bırakılmıştır. Konuyla ilgili Sportif Ekipman Talimatı'nın 22. maddesini kamuoyunun bilgisine sunarız. 

MADDE 22 - REFAKATÇİ ÇOCUKLAR

(1) En üst profesyonel ligde ev sahibi kulüpler diledikleri takdirde, TFF'nin izni çerçevesinde müsabaka öncesi seremonilerde futbolculara refakat etmek üzere,12 yaşından küçük çocukları refakatçi çocuk olarak belirleyebilirler.

(2) Seremoniye katılan her futbolcuya eşlik edecek olan refakatçi çocukların, ev sahibi takımın forma setlerini giymeleri zorunludur. Buna ilaveten, müsabakada görev yapacak hakemlere eşlik edecek refakatçi çocuklar, göğüs hizasında ve 200 cm² boyutunda olmak şartıyla, "FairPlay" veya "Saygı" yazısı bulunan ev sahibi takım forma setlerini giymek zorundadırlar.