Süper Lig’in 19. haftasında oynanan Göztepe-Beşiktaş maçı tarihi olaylara sahne olmuştu. Ev sahibi ekip yeni stadında çıktığı ilk karşılaşmadan galibiyetle ayrılmanın sevincini yaşarken, karşılaşmanın ardından ise Siyah- Beyazlılar, mücadelede kural hatası yapıldığı gerekçesiyle maçın tekrarını istemişti.

Beşiktaş Yönetimi, Göztepe’nin 2-1 kazandığı karşılaşmada hakem Hüseyin Göçek’in kural hatası yaptığını iddia etmişti. Yönetim, Boyd’un sakatlığı sonrası oyuna kendilerinin başlaması gerekerkin, Göçek’in Atiba’nın uyarısına rağmen topu rakibe verdiğini ve bu pozisyonun devamında da Göztepe’nin ikinci golünü bulduğunu belirterek itirazda bulunmuştu.

Beşiktaş, oyun durmadan topa son dokunan ismin Beşiktaşlı Douglas olduğunu vurgulayarak, IFAB Oyun Kuralları’na göre topun kendilerine verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Ardından yönetim, IFAB’a bu pozisyonla ilgili görüşünü sormuştu. Olayın üzerinden iki hafta geçti, itiraz karar aşamasına geldi. Türkiye Futbol Federasyonu, Siyah-Beyazlı ekibin itirazını görüşmek ve karara bağlamak amacıyla olağanüstü toplantı kararı aldı. Sonucun yarın yapılacak toplantıda açıklanacağı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Ligde 26 Ocak’ta oynanan Göztepe-Beşiktaş mücadelesinin 43. dakikasında Kara Kartal’dan Tyler Boyd sakatlanmış, takım arkadaşı Douglas da kendi ceza sahası yan çizgisinden topu orta sahaya doğru uzaklaştırmıştı. Hakem Hüseyin Göçek de top havadayken sakatlık gerekçesiyle maçı durdurmuştu. Göçek, pozisyonun ardından yeni kurala göre topu Beşiktaşlı oyunculara vermesi gerekirken eski kuralı uygulayıp meşin yuvarlağı Göztepeli futbolculara bırakmış, ilerleyen pozisyonda serbest vuruş kazanan ev sahibi ekip, frikikten gelişen atakta golü bulmuştu ve mücadele 2-1 sona ermişti.

'Kuralına göre davranın!'

TFF’ye maç tekrarı için başvuruda bulunan Beşiktaş Kulübü, bu konunun takipçisi olacağını açıklamıştı. TFF’nin açıklığa kavuşturması beklenen konuyla ilgili kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada sert ifadeler kullanılmıştı.

İşte o açıklama;

“Süper Lig’in ilk haftasından bu yana aleyhimize düzenli bir şekilde gerçekleştirilen muhtelif hakem hatalarının geçen hafta oynadığımız Göztepe karşılaşmasında başka bir boyut kazandığı tüm kamuoyunun takdirindedir. Beşiktaş olarak Merkez Hakem Kurulu’na iletilmek üzere TFF’ye yolladığımız itiraz dilekçesinde, karşılaşmanın hakemi Hüseyin Göçek’in topu yanlış yerde, yanlış takıma vererek oyunun kaderini doğrudan etkilediğini kanıtlarıyla açıkladık” denildi.

‘İvedilikle cevap bekliyoruz’

Açıklamanın devamında, “İlk yarı bitmek üzereyken verilen kural dışı karar, takımımızın kalesinde gol görmesine sebep olmuş ve mücadele açıkça sabote edilmiştir. Kariyeri Beşiktaş maçlarındaki şaibeli kararlarla dolu olan bir hakemin, üstelik performans olarak düşüşte olduğu bir dönemde hangi sebeplerle üst klasman maçına atandığını da merak etmekteyiz. Resmi başvurumuzla ilgili olarak, TFF’den ivedilikle cevap beklediğimizi, bu kirli düzenin #KuralınaGöre değil, oyunun #KuralınaGöre davranılması için sürecin takibini titizlikle sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” denildi. (Kaynak: Fanatik)