Beşiktaş yöneticisi Şafak Mahmutyazıcıoğlu, çok özel açıklamalarda bulundu. Şafak Mahmutyazıcıoğlu, Türkiye’deki rekabetin, 80-100 milyon Euro’luk bütçelerin kulüpleri batırdığını vurgulayarak lig genelindeki bir daralmanın çare olacağını söyledi.

Beşiktaş’ın transfer komitesinde yer alan hukuktan sorumlu yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu, Ali Aydın'ın sorularını yanıtladı. En büyük hayallerinin 2019 yılında Vodafone Park'ta oynanacak olan Süper Kupa finalinde sahaya çıkmak olduğunu belirten Şafak Mahmutyazıcıoğlu, “Hayalimiz Avrupa'da kupa. Düşünsenize Avrupa Ligi'nde kupayı alacaksın, Süper Kupa finalini Vodafone Park'ta oynayacaksın. Şampiyonlar Ligi'ne nazaran daha rahat rakiplerimiz olacak. Şampiyonlar Ligi'nde namağlup gruptan çıkan bir takımız biz, başaracak gücümüz var. Kendi stadımızda böyle bir tarihi başarıya imza atmak muhteşem olur. Tüm çalışmalarımız da bu yönde olacak. Kendimize bunu hedef olarak koyduk. Beşiktaş için imkânsız yoktur. Bu sezon yaptıklarımız, yapabileceklerimizin teminatı. Buna sonuna kadar inanıyoruz” dedi.

‘HEPİMİZDE KUSUR VAR’

Genç ve başarılı yönetici sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerginlik hiçbir zaman bize yaramadı ki. Tarihte hiçbir zaman stresi yönetebilen bir yapımız yok. Hocamız da öyle. Ümraniye de kapanacak. Hoca, streslerden uzak şekilde çıkacak. Stres, gerginlik olunca bize olumsuz şekilde yansıyor. Yönetim olarak Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde sorumluluklarımızı yerine getirdik. Zaman zaman hatalarımız tabii ki olmuştur. Geride bıraktığımız sezonda Şampiyonlar Ligi'nde çok başarılı olduk. Oraya fazla konsantre olunca da yaşadığımız puan kayıplarını göremedik. Gençlerbirliği maçında yaşadığımız bir yenilgi var mesela. O maçı kazansak son haftaya lider girebilirdik. Negredo makine değil. 7 golde kaldı, kimsenin beklediği bir şey değildi. Vagner Love da çok gol atamadı ama karakterli oyuncular.

Artık bir vitrin kulüp haline geldik. Futbolcular biliyor ki iyi performans gösterse bir kapı Avrupa'ya açık. İş, kendilerinde bitiyor. Bu da transfer yapmamızı kolaylaştırıyor. Bilinirliğimiz arttı. Bizden giden de geri gelmek istiyor. Bir futbolcunun istediği her şey bizde var, bizi dünya izliyor. Futbolcuların, Türkiye'de en çok gelmek isteyeceği kulüp sanıyorum Beşiktaş'tır. Cenk'e ilk teklif 12 milyon Euro civarındaydı. Başkan bu konuda çok profesyonel. 12'den 15'e, 18'e… Orada da direndik vermedik. Everton yetkilileri ile direkt görüştük. Cenk'ten toplamda 22 milyon Euro gelecek, bonuslarla. Daha da gelebilir. Oynadıkça para kazanıyoruz. Ona çok güveniyorduk, boşa çıkarmadı. Sonraki satıştan da pay var. Talisca konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Her şey henüz bitmedi. Lehimize gelişmeler olabilir.”

‘TEK ÇARE DARALMA’

Anadolu ekipleri Türk Lirası ile anlaşma yapıyor ama çoğunluğu yabancı olan büyük kulüplerde bu çok zor. Euro kontrat yapıyorlar. Yerliler de yüzde 80'in Euro olduğu yerde TL kabul etmiyor. Yerliye dönüp başlasak olabilir. Mesela Beşiktaş'a gelmeyi çok isteyen bir yerli oyuncuya TL kontrat önerip bu çalışmayı başlatabiliriz. UEFA'ya bırakmadan kendimiz yapmamız lazım bu işleri. Aslında federasyon talimatları buna müsait. İşlemiş gelmiş bir düzen var ve bunu kırmak kolay değil. Bir yasal düzenleme lazım. Cumhurbaşkanımız da bunu yapın diyormuş. Herkes kemer sıkarsa rekabet aynı kalır. Biz birbirimizi batırıyoruz. Bildiğin bir düzen var: Birbirini aşağıya çekmek. 80-100 milyon Euro kulüp bütçeleri. Kim ödeyebilir bu parayı? Bir tek Beşiktaş, Fenerbahçe yaparsa olmaz. Birlik sağlarsak bu işin içinden çıkarız.”

‘BASKININ KRALINI YAPTILAR’

Gözden kaçırmayın

Şenol Güneş'ten Dele Alli değerlendirmesi Şenol Güneş'ten Dele Alli değerlendirmesi

“Kamuoyunda baskının kralı bize yapıldı. Aslında Sayın Cumhurbaşkanı bizi arayıp da ‘maça çıkın' demedi. Olayların olduğu gün Cumhurbaşkanı, hocamızı ve başkanı arayarak geçmiş olsun dedi. O zaman arayan ‘Maça çıkın' da diyebilirdi. Fenerbahçe'nin hocası son 10 hafta zaten Beşiktaş'la yattı kalktı. Kupa maçında sahaya çıkmama kararının arkasındayım, kesinlikle doğru yapıldı. Maça çıksaydık belki de ‘Tehdit edildiler, maça çıktılar' diyeceklerdi. Taraftarımız da böyle istedi.”

Skor / Ali Aydın