Mehmet Demirkol, Beşiktaş-Eskişehirspor maçını değerlendirdi.

 Eskişehir açık önde basmaya çalışan bir oyunla başladı. Ancak siklet farkı hemen kendisini gösterdi. Beşiktaş çok rahat ve hızlı çıktı. Maçın başında hem oyuncu kalitesi hem oyun ezberi açısından rakibinden çok farklı önde olan Beşiktaş’ın oyunu alacağı belli oldu. Baskıyı kurdular Quaresma sazı eline aldı. Ve öldürücü pasları yine mükemmel bir basitlikle yapmaya başladı. Atiba uzun süre sonra ilk kez baskı altına girmeden oynayınca Beşiktaş için zaten her şey çok daha kolay oluyor. 

Başka planı kalmadı


Eğer bu oyun ezberinin yanı sıra Beşiktaş form olarak da ilk yarının ortalarındaki seviyede olsaydı maç tarihi bir farka gidebilirdi. Eskişehir’i orta sahada her seferinde top kaybına zorladılar. Rakip için Meye’nin hızından yararlanarak kontra yapmak dışında bir plan kalmadı böylece. Marcelo ve Alexis’in bu planla uğraşmada gösterdikleri başarı onları biraz daha oyunun içine çekmiş olabilir. Beşiktaş açısından eksik kalan ve endişe edilebilecek en önemli konu Oğuzhan’ın geçtiğimiz haftalara oranla çok daha rahat topla buluşmasına ve markajda kalmamasına rağmen ayarının yerine gelmeyişiydi.

Zincirlerden kurtulmalı


Bu tip bir oyunda ve rakibe karşı Oğuzhan’ın zincirlerinden kurtulup ince işleri sezon başındaki mükemmellikse yapmasını beklersiniz. Çıktığı seviye Beşiktaş’ı da bir üst seviyeye çıkarmıştı çünkü. Dün bunu göremedik. Bu da insanın aklına ‘yoksa Oğuzhan’ın standardının altına düşüşü sadece rakiplerin tedbirleriyle alakalı değil mi?’ sorusunu getiriyor. Sosa ve Atiba’daki standart ve Quaresma’daki yükseliş bu durumun yarattığı sıkıntıyı hafifletse de Oğuzhan’ın ekstra oynaması Beşiktaş için kilit konu. Yeniden hücumun liderliğini ele almazsa Töre’yle birlikte büyük bir eksiklik olur. Onların problem çözücülüğü olmazsa olmaz.