Beşiktaş, Liverpool karşısında birçoklarına göre imkansızı başararak turu geçti ve tarih yazdı.

‘Tarih yazdı’ kalıbı elbette öyle sıradan bir galibiyet için söylenemez, hemen içini dolduralım;

Öncelikle (bilmeyenler için) Liverpool İngiliz Futbolu’nun en köklü ve en başarılı kulüplerinden.

Tarihinde 5 Şampiyonlar Ligi, 3 Uefa Kupası ve 3 Süper Kupası var. İngiltere içerisinde son şampiyonluğunu 25 yıl öncesinde almasına rağmen hala en çok şampiyon olan ikinci kulüp konumunda.

Bu apoletlere sahip bir takımı, grup aşamaları sonrası eleyen bir Türk takımı tarihte yok. Bu açıdan Beşiktaş, Türk Futbolu adına tarih yazmıştır.

Anfield’de oynanan ilk maçın 1-0 mağlubiyetle tamamlanması elbette kağıt üzerinde tur şansını Liverpool lehine çevirmişti.

Fakat futbolda kağıt üzeri kavramı her zaman saha içine yansımaz. Tıpkı 2005 yılında Liverpool’un 3-0 geri gelip penaltılarla ŞL kupasını Milan’ın elinden alması gibi.

O maç da dün gece olduğu gibi Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaydı. Liverpool tatlı hatıraları eşliğinde geldiği İstanbul’dan bu sefer tam tersi acı bir tecrübeyle ayrıldı.

Beşiktaş için 2007'deki tarihi mağlubiyetin acısı bundan daha iyi çıkarılmazdı. Liverpool için ise artık İstanbul ve Beşiktaş eskisi gibi hatırlanmayacak.

Maça gelecek olursak;

Bütün oyuncular eşine az rastlanır biçimde çok yüksek bir mücadele ve efor sarf etti. İnanmışlık had safhadaydı.

Liverpool takımı ilk yarı bir kaç kontra harici neredeyse maç boyu kalemize yaklaşamadı. 

Beşiktaş oyunu sabırla tutmasını ve galibiyet için gerekli varyasyonları denemeyi çok iyi bildi. Son dakikada Demba'nın direği olmasa 90 dakika içerisinde iş bitmiş olacaktı.

Fakat Liverpool'un acı çekeceği bir 30 dakika, Avrupa'da ilk kez kaybedeceği penaltı atışları da vardı.

Lovren'in son atışı kaçırmasıyla Beşiktaş tam anlamıyla Liverpool'u Olimpiyat'ın çimlerine gömmüştü.

Her oyuncu övgüyü hak etti fakat özellikle bir kaç isme ayrı parantez açmak gerekir diye düşünüyorum.

Necip gerçek manada hayatının maçını oynadı. Beşiktaş’ın gol yememesi için onun savunma performansı çok önemliydi. Hatasıza yakın bir mücadele sergiledi.

Serdar için ise bu maçın önemi farklıydı, 2007’de Anfield’de o da vardı. Beşiktaş’tan ayrıldığı gün, ‘tekrar gelip Liverpool zaferi yaşayacaksın dense’ herhalde kendisi de inanmazdı.

Belki de kariyerinde en unutulmaz geceyi yaşadı ve zirvesini yaptı.

Atiba ise muhteşem bir mücadele sergiledi, bitmeyen enerjisiyle, 'yüreğiyle oynadı' klişesinin içini doldurdu. Kontratının yenilenmesi gerektiği kanısındayım.

Opare tek kelimeyle inanılmazdı. Neredeyse 1 yıldır düzenli futbol oynamayan bir oyuncunun 120 dakika boyunca kanadını hem savunması hem de koridor yapması fizik kurallarına aykırı bir durum.

Ve Bilic! Sosa’yı çıkarıp Tolgay’ı alması kuşkusuz maçın kırılma anıydı. Bu hamle Beşiktaş’a turu getirirken, Opare ve Necip tercihleriyle de hocalık kalitesini ispatladı. Artık ona hitap edilen 'Comandante' lakabı için tek eksiği şampiyonluk.

Taraftar ise mükemmel desteğiyle tura verdiği büyük katkının yanında kulübe 5 milyon lira gibi sıcak para girdisi sağladı.

Uefa'nın açıkladığı 63,324 biletli seyirci sayısı ise AL için rekor. 132 desibellik ses rekoru sonrası Beşiktaş'ın Avrupa'ya ikinci rekor armağanı.

Ayrıca bu galibiyet Türk Futbolu’nun sıralamadaki yerini sağlamlaştırmasını ve 2015-2016 sezonu şampiyonunun doğrudan ŞL gruplarına katılımını teminat altına altı.

Liverpool zaferinin Beşiktaş için sezonunun geri kalanına yüksek öz güven ve motivasyon sağlayacağı su götürmez bir gerçek.

Bilic, maç öncesi Türkiye Ligi ekmeğimiz, Avrupa ise tatlımız demişti. 

Bugün belli olan Club Brugge eşleşmesi ise tatlının üzerine krema gibi oldu. 

Beşiktaş'a hiç uğramayan kura şansı belki de ilk kez gerçekleşti. Kurada mevcut olasılıklardan en iyisini çektik, diğer favorilerin birbirleriyle eşleşmesi ise şansın cabası oldu.

Beşiktaş tarihi adına her şeyin müthiş ilerlediği bir 24 saati geride bırakıyoruz.

Her şeyin böyle ilerlemesi artık sadece temenni değil, biraz istek biraz da inanç.

Bizlere bu gururu ve onuru yaşattığın için 'TEŞEKKÜRLER BEŞİKTAŞ'

 

Ömer Çelik twitter.com/celikomer_