Tarih Beşiktaş yazdı

Duayen futbol adamı Adnan Dinçer, Beşiktaş'ın tarih yazdığı akşamı değerlendirdi.

ÖZEL 22.11.2017 - 13:13 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

Şampiyonlar liginin karşılaşmaları devam ediyor ve grubunda KARTAL bir karşılaşma öncesi liderliğini teyit eden ilk Türk takımı Beşiktaş oluyor! Yani Kara Kartal!, bizim için ilk!

Bu büyük bir başarıdır ve buralara çok zor günlerden geçerek geldiler. Futbolda ulusal anlamda sıkıntı yaşarken kulüpçülük bazında Beşiktaş artık Avrupa'da konuşuluyor!

***

Çok değil iki sezon önce Türkiye'de üç büyükler gerçeğini yok etmek isteyenlerin kurban seçtiği futbol dünyası Beşiktaş'ı saf dışı etmek için manşetlere beyanatlar atan senaryolara  sahne oluyordu! "İki büyük yeter!" diyen acizler kimlerin dümen suyunda bunları acımasızca söylerken fanatik cehaletlerini de ortaya koymuşlardı. Futbolda gerçek olan sabır ve iyi kadro kurulması yanında disiplinli ve uzun vade çalışma gerçeğidir... İki kez en azından çeyrek final şansını yitiren ve hala bu karşılaşma öncesine kadar dayanan yıpratıcı taktiklerle Şenol Güneşin adını kullanarak atış yapanlar dün gece kendileri hedef oldular!

***

Beşiktaş'ın kadrosu bireysel olarak  birbirini tamamlayan futbolculardan kurulu. Teknik olarak üst düzey karşılaşmalara daha iyi konsantre oluyorlar bu yıl. Fizik kapasitelerini teknikle birleştirdikleri sabırlı bir oyun anlayışı ile ayağa pasla oynamayı tercih ediyorlar. Takımın orta alan mühendisleri bazen fazla olunca tempo düşüyor. Baskı azalıyor ve yük daha çok Atiba'ya biniyor. Bu istikrar abidesi futbolcu bir başka stildeki yıldız değil ama takım oyuncusu... Kendine değil takıma oynayan forvet tarifine uyan Cenk gibi bir futbolcu ile geri dörtlüde Pepe yıldızı ve kalede Fabri'nin başarılı oyunu ile tamamlanınca en azından yenilmeyen takım oluyor! Her takımla başa baş oynar Beşiktaş.. Takımın sorunu maçların fazla oluşu ve kalite farkıdır. Sürekli aynı futbolcularla oynama tercihi Şenol Güneş hatası değil kadroda bazı futbolcuların kalite farkıdır. Transfer sistemi aslında uzun süre futbolcuyu elde ve formda tutmayı engelliyor! Endüstriyel olunca kasa ve saha karışımı  bir denge kolay kurulamıyor! Gelen geç adapte olurken giden de aranıyor kimi zaman. Bütün bu gerçeklerin içinde yoğurulan Beşiktaş'ta Ananevi bir yapı var! Yönetimsel olarak sabırlı olmak ve tribünlerin takımlarına olan sebatı, inanmışlığı.. Klasik değil ama Beşiktaş bu yapısıyla da bir ekoldür! Ülke sınırlarını aşacak görüntü son yıllarda bizi umutlandıran saha gerçeği hep Beşiktaş'tan geldi .

***

Dün gece beklenen bir sondu ve şimdi artık hedef büyütüldü. Beşiktaş artık sayılı büyüklerin arasında bir Türk takımı olarak konuşuluyor. Rakipleri hep büyük takım olduğunu söylemek zorunda kalıyor. Geçmiş dönemde başlayan bu çıkış artık dışarıda da maç kazanmasını bilen futbol gerçeğini oluştururken yıldız futbolcu vitrini de oluşturdu. Gomez, Dembaba, Aboubakar, Marcelo gibi futbolcular hep Beşiktaş'tan pazar buldular. Dün gece Cenk'in söke söke attırdığı gol futbolunun ne kadar geliştiğinin takım adına örneğidir! Tolgay ve Oğuzhan'ın sıra kapmak için Talisca varlığı sonucu kulübede veya sahada sırayla  olması zorunluluktur. Çünkü Kara Kartalın tüm oyun süresince pike yapmasını beklemek yerine avını iyi kontrol altında tutması daha çok sabır ve sertlik isteyen bir mücadele istiyor. Pepe gibi defans ustası bir yıldızın önemli maçlardaki katkısı ve örnek futbolu dün gece bir kez daha Avrupada konuşulacaktır .

***

Beşiktaş Babel, Quaresma, Talisca, G. Gönül ve Adriano ile çok başarılı bir takımdır. Tosiç ve Medel ile tamamlanan kadro kendini büyük hedeflere şartlamışken yorgun düşmesi ve biraz da öz güven fazlalığı nedeni ile ligde puan kaybetmektedir zaman zaman.. Bu da doğaldır. Bunun için dinlenmiş ve forma bekleyen yeni bir ara kadro kurmak yerine görev alan futbolcuların başarısı önem taşımakta!

***

Porto herkesin korktuğu kadro idi. Leipzig artık misafir olacağımız maç. Devler liginde  yepyeni bir başarı olabilir mi? Niye olmasın diyecek kadar güçlüyüz. Sadece herkes işine baksın ve Baş öğretmen ile yönetim ve futbolcularımızın arasına girmesin yeter.!

***

Artık fazla söze gerek yok. Tarih yazmak zordur ama okunması bazılarına kolay gelebilir. O zaman o kolayı okuyun derim. Tebrikler Kara kartalım ve cefakar Beşiktaşlılar.

***

Adnan Dinçer / Kartal Bakışı

Yükleniyor...
0
.
Puan Durumu
Yükleniyor...
Takım O Av P
 Şamp. Ligi  UEFA  Düşme Hattı
Takım O Av P
Takım O Av P
Takım O Av P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@