Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, 3-1 kaybettikleri Bayern Münih maçının ardından açıklamalarda bulundu.

Şenol Güneş taraftarlarının desteğine teşekkür edip, mesaj gönderdi. Kendini aslında mahcup hissettiğini belirten Güneş, "Yenildik çağırmazla diye düşünüyordum, onlara karşı kendimi eksik hissettim, esas ben onlarla gurur duyuyorum" dedi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, iki maçta da alınan sonuçlara üzüldüğünü söyledi. Her iki maçın değerlendirmesini yapan Güneş, "Bayern Münih'e karşı aldığımız sonuçlar üzdü. İlk maç şansı kaldırmıştı. Bugün en azından kaybetmek istemiyorduk. Oyun olarak rakipten aşağı değildik ama hatalardan 3-1 mağlup olduk.

Taraftarlara teşekkür ediyorum. Olumsuz durumlarda devreye giriyorlar, destek oldular sonuna kadar, maç kaybına kadar devam ettiler. Bütün oyuncular gayret etti. Güçlü, yatırımı büyük olan bir takım, bu da sonucu aldı. Çıkarken kaybettiğimiz toplar sonrası goller, hataya mal oldu. İyi işler yaptık, daha da iyisini yaparız. Ama hatalarımız çok daha bariz yediğimiz gollere bakınca. Oyuncularıma ve taraftarıma teşekkür ediyorum. Yeniden işimize sarılıp, Şampiyonlar Ligi'nde olmak ve daha güzelini yapabilmek istiyoruz. Hem taraftarın hem kadronun hem yönetimin bu tecrübeye sahip" dedi.

***

"Aslında utanıyorum, kendimi eksik, mahcup görüyorum"

Şampiyonlar Ligi'nin farklı bir platform olduğunu kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "Şampiyonlar Ligi'nin bir altyapısı olması lazım. Skor ne olursa olsun aynı disiplinde oynadılar. Böyle rakiplerle oynamak istiyoruz, iyi işler yapıyoruz. Biz rakip zayıf olsa da öyle oynamalıyız. Bu biraz futbol kültürümüzle ilgili. Biraz daha futbol konuşursak hangi takım olursa olsun daha iyi iş yapacaktır. Herkese teşekkür ediyorum. O gurur ben duyuyorum. Futbol hayatım 50 yılı geçiyor. Türkiye'nin her tarafında destek olanlar. Yaptığınız işin karşılığında takdir edilmek güzel. Ben teşekkür ediyorum, biz borçluyuz onlara. Ben yenildik çağırmazlar diye düşündüm ama daha fazla destek oldular. Aslında utanıyorum, kendimi eksik, mahcup görüyorum. Bizim bu görevimiz zaten, daha iyi sonuç almak için bu bizim görevimiz, iyi futbol oynamak zorundayız. Eksik kalıyoruz, yeterli değiliz. Hepimizin görevi futbolun güzel olabilmesi. Tam tersine hep saha dışına çıkıyoruz. Futbolu kötülüyoruz. Bugün gelen taraftarların futboldan keyif aldığını düşünüyorum. Duygusal kırılmaya girmemek için daha fazla bir şey demek istemiyorum" diye konuştu.

Jupp Heynckes'in takımını ve kendisini övmesine teşekkür eden Şenol Güneş, "Keşke Bayern ile 2-3 maç daha yapsak, bizi geliştirir. Keşke Türkiye'de böyle maçlar olsa. Rakip takımın özellikle oyunculuk ve antrenörlük kariyeri başarılı olan bir insanın sözleri mutlu eder, layık olmak gerekir. Anlatacak çok şey var. Bugün bütün oyuncular savaştılar, geriye çekilmedik, iki taraflı oynadık. Öyle bir yerde öyle çıkıyor ki rakip, hata yapıyorsunuz. Bu kadr 3-4 hatayı Şampiyonlar Ligi kaldırmaz, rakip de kesiyor, taktik faul yapıyor. Bu eksikleri gidermenin yolu, antrenmanlar yüzde yüz olacak, biz daha çok çalıştıracağız, futbolcu yeterli bulmayacak yaptıklarını. Bayern Münih iki oyunda da aynı ciddiyetle oynadı. Biz zaten skor olarak turu beklemiyoruz, oyuncuların eksik tarafları var, iyi tarafları var. Devamlı oyuncuların daha çok hatası vardı, az oynayanların olmadı.  Türk futbolunun değişmesi için bakış açısı değişmeli. Sevinmek ya da üzülmek yerine işi ciddiyetle yapmalıyız, Bayern onu yapıyor. 1-0'ken de 2-0'ken de aynı oyunu oynuyor" ifadelerini kullandı.

Sadece futbola odaklandıklarını ve futbolun güzelliklerinden bahsettiğini anlatan siyah-beyazlı hoca, "İlk maçta savunmada kaldık, 10 kişi kalınca da değişti işler. Kafa kafaya oynamalısınız, bunu yapınca değişim olacaktır. 3 yıldır Beşiktaş'ta futbol oynamaya çalıştık, ligde de böyle. Olumsuzluktan hiç beslenmedik, oyuncularımdan hiç istemedim. Yetenekli oyuncuların önünü açmak, futbolun önünü açmak. Yeterli bulmuyorum ama, bu mesleği en iyi yapanlar gibi yapmalıyız" dedi.

Türk futbolunun genel yapısını değerlendirip, bu seviyelerin farklı olduğunu dile getiren Şenol Güneş, "Bayern Münih'e karşı böyle oynayabileceğimizi gösterdik. Ligde de devam ettirmeliyiz. Bu kadroyla öyle maçlar kaybettik ki kaybetmemeliydik. Buraları düzelttiğimizde daha iyi olacağız. Bir takım iyiyse daha iyi olmalı. Bizde her şey bir anda değişiyor, nasıl yatırım yapacağımız önemli. Ekonomik yapıları görüyorsunuz. Yatırımlar bütçeler çok farklı. Neden Mustafa Pektemek, Müller'in kalite olarak altında diyor, fiyatından belli. Biz azla çoku elde etmek istiyoruz, hata orada. Her geçen gün yukarı çıkmalıyız. Bugün Talisca'yı beğenmedim, zaten yorgundun. Bazı oyuncuların yorgunluğu vardı. 3 günde 1 maçta bir gün bile fark ediyor. 1 saat bile önemli. Ekonomiler sorunlu. Siz oyunculara 25'inde ödeyeceksiniz, Türkiye'de böyle bir takım yok, 2-3 ay geç almayı oyuncular normalleştirdi. Türkiye'de normalleşti. Bu ülkenin kötü yanı. Adam bu sefer parasını kovalıyor, işini bırakıyor" yorumlarını yaptı.

Gözden kaçırmayın

Dele Alli'nin derbi istatistiklerinde çarpıcı detay Dele Alli'nin derbi istatistiklerinde çarpıcı detay

Ligde yeniden yarışa döneceklerini bildiren Şenol Güneş, "Maçın havası farklıydı. Ligde geriden geliyoruz, bunları telafi için çok çalışmalıyız. Futbolcuların hırsı hoşuma gidiyor son maçlarda, hatalarımızı azaltmalıyız. Pazar günü de Başakşehir gibi çok iyi bir takıma karşı oynayacağız" diye konuştu.