Bazı Beşiktaş taraftarları, kulübün 32. başkanı olarak 2004 ve 2012 yılları arasında görev yapan ve 2012 yılından beri Federasyon başkanlığı görevini yürüten Yıldırım Demirören'in kulüpten ihraç edilmesi için bir site açtılar ve 'Hesaplaşma Vaktidir'

Demirorenihracedilsin.com adresli bir site kuran Beşiktaş taraftarları, Yıldırım Demirören'in kulübü, görev yaptığı süre içerisinde maddi ve manevi anlamda zarara uğrattığını, prestij kaybına sebebiyet verdirdiğini iddia ederek tüzüğün, 47/f hükmü uyarınca; Demirören'e disiplin soruşturması açılmasını ve akabinde BJK Genel Kurul dolayısıyla Divan Kurulu üyeliğinden ihraç edilmesini istiyorlar.

***

Sözü edilen sitede yapılan açıklama şu şekilde:

***

SAYIN YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA,

Sayın Başkan Fikret Orman,

Kulübümüzün 2004-2012 yılları arasında 34.Başkanlığı görevini yürütmüş olan Sn. Yıldırım Demirören döneminde bilindiği üzere;

UEFA’nın kulübümüze vermiş olduğu ‘’Avrupa’dan 1 yıl men’’ cezası Uluslararası Spor Mahkemesi (Court of Arbitration for Sport)) tarafından da onanmıştır. Bu karar hem resmi web sitesinden hem de KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) aracılığı ile kamuoyuna Kulübümüz tarafından açıklanmıştır.

***

Gözden kaçırmayın

İmzaya gelen Weghorst, İsmael'in liste başıydı İmzaya gelen Weghorst, İsmael'in liste başıydı

CAS’ın ‘’kulübün yapılan transfer harcamalarıyla ilgili diğer kulüplere ve oyunculara karşı olan yükümlülükleri hakkında UEFA’ya gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğu’’ açıklaması başlı başına delil niteliği taşımaktadır.

FFP olarak bilinen kuralların, hesapsızca yapılan transfer harcamaları yüzünden delindiği ve 3. şahıslara karşı kesinleşmiş borçların devamlı ihtilaflı gösterilmek suretiyle bu kuralların etrafından dolaşma girişimi olarak değerlendirilen sebeplerle UEFA Disiplin Komitesi tarafından verilen men cezasının kulübümüzün itibarını zedelediği ve getirdiği maddi-manevi kayıplar ortadadır. Bu kayıpların baş müsebbibi, görev süresi boyunca benzer birçok olayda da görüldüğü gibi gerekli önlemleri almayan ve görevinin gerek ve sorumluluklarını yerine getirmekten uzak olan Yıldırım Demirören'dir.

****

UEFA Finansal Fair Play (FFP) kriterleri çerçevesinde dikkatle izlenen kulübümüze telafisi mümkün olmayacak zararlar veren, Kulübümüzü FIFA-UEFA ve tüm dünya kamuoyunda küçük düşüren Yıldırım Demirören’e karşı,

-Tüzük 47/f hükmü uyarınca disiplin soruşturması açılmasını,

Konuyla ilgili tüzük 48. madde ve devamında olan hükümler uyarınca; (CAS kararı en büyük kanıt ve delildir) Yıldırım Demirören’in ivedilikle BJK Genel Kurul ve  dolayısıyla Divan Kurulu üyeliğinden ihraç edilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederiz. 

Saygılarımızla.

***