Biliç Beşiktaş tarihinde unutulmazlarda olma başarısı göstererek yerini  almayı önemsemedi! Zor şartlarda topluma geldiğinde "Ben sosyalistim!"diyerek adil ve eşit bir umut veren söylemle işe başladı.. Bizim ülkede bu düşünce hep dışlanır ama yine de önem

Biliç Beşiktaş tarihinde unutulmazlarda olma başarısı göstererek yerini  almayı önemsemedi! Zor şartlarda topluma geldiğinde "Ben sosyalistim!"diyerek adil ve eşit bir umut veren söylemle işe başladı.. Bizim ülkede bu düşünce hep dışlanır ama yine de önemliydi.Kişilik olarak sahiplendiğim ve önem verdiğim Teknik adam  Westham teklifi gelince projesi hedefine ulaştı ve maalesef işine karşı olan gerekli heyecanı kaybederek 10 günde 7 puan kaptırmanın sorumlusu olarak  Beşiktaş taraftarlarının dünyasını kararttı!

Ayrıca hiç bir Derbi karşılaşmasında da tek gol dahi atamayan Beşiktaş'a  farklı bir dramatik son yaşattı!Ölçüyse budur!.Ancak bir başka gerçek de Beşiktaş lige formasını dahi koysa yine üçüncü olurdu desem çok ironik olacak ama ben yine de öyle diyorum !
Arkasından konuyu iyi çözemeyen ve yorum yapmakta zorlanan ve  içi kan ağlayan taraftarlar Gidişine çok üzüldüler! Oysa o iki hafta önce kaybedilen maç sonu canlı yayında gideceğinden bahsetti ve hatta Derbi maçında olamayacağını da yönetimden önce söyleyerek kendi durumunu tek yanlı afişe etti.

Bu profesyonel iş yapısına uymadı!Futbolcuların bir kısmı işin öneminden ve takım ruhundan uzak kalarak stratejiyi rafa kaldırdılar .Bunun sahibi ve sorumlusu tabii ki Biliçti!Şampiyonluk bir sondur yani başarılı olmanın en sonu olan şampiyonluk noktasıdır.Buraya ulaşmak asla ihmal ve teklemeyi kabul etmez .Hani Ata sözümüz vardır "Yüzdü yüzdü de tam kuyruğuna gelince battı!"Aynen de böyle etti ve bir çuval incir heba edildi .!
 Oysa işin aslı çok önceden yapılan Westham  anlaşmasının getirisi olan gereksiz gevşeme cıvıklığı ve rahatlıktır.Bu nedenle geçen sezondan bu yana kendisini "şampiyonluk kazandıramaz!" diye yorumlamıştım .Keşke haklı çıkmasaydım da Beşiktaş bu dramatik son ile şampiyonluğu kaybetmeseydi .Demek ki gidişinin nedeni duygusalmış! Başarıyı noktalamayan bir başka gelişme de Bursa sporda gerçekleşti.

Şenol güneş ile bu yıl gerçekten bana göre en iyi futbolu oynayan Yeşil-Beyazlı kadro  finalde kupayı kaybetti ve şampiyon olamadı.Onun da nedeni aşırı atak oynama ve tedbirsiz kazanma disiplinsizliği oldu.Şenol Güneş Beşiktaş'a teknik direktör olarak uzun zamandır konuşulan bir gerçekle geldi.Yönetimin bu tercihi yeni sezon için iyi olabilir .Aslında Şenol Hoca kendisi de belirttiği gibi yaşamındaki teknik adamlığını Şampiyonlukla gerçekleştirme şansını Beşiktaş'ta yaşayabilir.Yeni stat ve yeni bir takım katkılarla elinde iyi bir malzeme var .Bize şimdilik tavsiye düşmez.

Zamanla fikirlerimizi ve desteğimizi iletiriz medya yoluyla .En azından öğretmen liderliği ona bir şans getiriyor.Doğruyu direk söyleme yapısı beni cezbetse de futbol dünyamıza çoğu kez ters geliyor.Ben bu yönden çok çektim .Ve çekmeye de devam edeceğim .Ama biz futbol dünyasında biraz yalakalık ve aşırı empati bekleyen ,herkesi memnun yapıyı benimseyerek Teknik adamları yıpratmayı önemsemeyen toplumuz .Aklımız fikrimiz kulübede .Medyası ,tribünü,amigosu ve hatta yönetimi dahi böyle bir aşırı yanlışlıklar ile donanmış.Ayrıca uzun zamandan bu yana şampiyonluk yaşayamayan Beşiktaş 'ta işler tıkır tıkır işlemeyecek.Ama yine de haksızlıklara sabır ile en çok dayanan kulüp Beşiktaştır.Bu anlamda Trabzonspor'da büyük bir futbol adamı olan Şenol hoca avantajlıdır .Çünkü dışa karşı açık konuşur ve tepkiye dayanıklıdır.
 Ben ağabeyi olarak Beşiktaş forması ile  gelen bir meslektaşı avantajı ile  başarısı için yanında olacağım.Ve öğrencilerim ile  yetişmiş Beşiktaş değerlerini de bu emeğe sahip çıkmaya davet ediyorum.


Beklentim tribüne  oynamayan Şenol Güneş'e verilmesi gereken desteğin esirgenmemesidir.Ayrıca bir başka umudum da  futbolumuzda eğitim  devrimini gerçekleştiren Beşiktaş'ın öz kaynağından yararlanmasıdır .Son zamanlarda sadece yabancılara ve transfere yönelen futbol dünyası bir kaç menajerin etkisi ile futbol piyasamızı alt üst etmiştir.Bu gerçekten yola çıkarak yönetimini yönlendirme görevi de Şenol Güneş'e düşmektedir .Bu ülkede kendisini Ulusal anlamda Dünya üçüncüsü yapan başarısına karşın görevden alan ve saçı ile başı ile oynayan ayıpların sahipleri sağdır ve mutlaka kılıçlarını çekeceklerdir.

İstanbul çok farklı bir futbol dünyasını kapsar .Başarılı olmasını  isteyenler kadar çelme takanlar da çok olacaktır.Hatta dost bildiklerini karşısında da görecektir .Dramatik oyunlar senaryosu yaratarak gideni arar görünebilen fırsatlar yaratmak isteyenler olacaktır .Yani Westham'a oynayan Biliç hedefine ulaşırken başarıları ile dikkat çeken ama onun da şampiyonluk kazanmamış teknik adamlığını Beşiktaş'ta sonlandıracağı  umudunu karıştıranların niyetlerine şimdiden boş verip ilk kez Ulusal takımdan sonra büyük bir kitlenin takımı olma avantajını İstanbul da yakalayan Yepyeni bir Şenol Güneş'e başarılar dilerim...