Talisca'nın Beşiktaş'tan ayrılışı ve Çin'in yolunu tutması taraftarlar arasında büyük üzüntü oluşturmuştu. Bonservisini elinde bulunduran Portekiz ekibi Benfica'ya 5 milyon 800 bin Euro kiralama bedeli kazandıran Brezilyalı yıldız, yeni takımı Çin'in Guangzhou Evergrande ekibinde öyle bir performans gösterdi ki, Çin kulübü bonservisine 19.2 milyon Euro vermeyi kabul etti ve yıldız oyuncuyu bonservisiyle kadrosuna kattı.

Sabah gazetesinden Taner Karaman'ın haberine göre; Beşiktaş ise yeni sezonda büyük hayal kırıklığı yarattı. Özellikle Talisca'nın çilingirvari bir şekilde çözdüğü gol sorununa bir türlü çare bulamadı. Siyah-beyazlılar, son iki sezonda Talisca'nın sahada olmadığı anlarda beklentilerin çok uzağında kaldı. Güneş'in ekibinin, Taliscasız 1178 dakikası ile Taliscalı 2692 dakikası karşılaştırıldığında hücum istatistiklerinde büyük farklılıklar gözlemlendi.

SÜRENİN YÜZDE 44'ÜNDE ÖNDE OYNADILAR

MATCHSTUDY verilerine göre Beşiktaş, Brezilyalı'nın sahada olduğu sürelerin %44'ünü galip olarak oynadı. Sahada olmadığı sürelerde ise bu ortalama %33'e düştü. Kartal'ın şut performansı ise yıldız isim yokken 16'dan 14.5'e geriledi. Geçen sezon 14 gol ve 7 asistle oynayan Talisca'nın savunmaya da gizli bir etkisi olduğu rakamlara yansıdı. Siyah-beyazlılar, 24 yaşındaki futbolcunun sahada olduğu anlarda 90 dakika başına kalesinde 0.8 gol gördü. Yokluğunda bu ortalama %62 artışla 1.3'e çıktı. Talisca geçen sezonu 1 top çalma ortalaması ile tamamlamıştı.

Sabah / Taner Karaman