Taktik ve Preudhomme farkı !

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

GÜNDEM 20.03.2015 - 14:46 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Beşiktaş turu kazandığını sandığı anda  kaybetti !Her iki karşılaşmada da deneyimli teknik adam Preudhomme  ikinci yarı başında  yenilen  gole karşın yaptığı taktiksel ve futbolcu değişimi ile sanıyorum Biliç'e iyi örnek olmuştur.

Alınacak ders budur.!Buradan C.Bruge takımımın zorluğundan bahsetmiştim .Avrupada takım oyunu oynayan ve genç futbolcuları piyasaya süren Belçika gerçeğinin tehlikeli olacağını belirtmiştim .Ancak şunu da söylemek şart.

Beşiktaş bu kez 5 farklı oyuncu ile çıktığı ve orta alanda özellikle atılan golden sonra çok değişik bir psikoloji ile oynamaya çalıştığı ve ilk karşılaşmada olduğu gibi hatalı davranarak rakibin fizik, ofansif karşı atak becerisi ve taktiksel değişimini iyi okuyamadığı için kaybetti.Bu gerçek Biliç ile Preudhomme farkıdır.

Takımlarına gerektiğinde nasıl sahip çıktıklarını gösteren Beşiktaş taraftarları sadece Tolga ile kaybettiğini  düşünmemelidirler.

Öncelikle oyunun başında Demba Ba' ya yapılan kırmızı kartlık faulu sarı kart eyyamı ile atlayan Rus hakem Sergey Karasev birinci  suçludur !Defansta ikinci yarı başında, atılan golden sonra orta alanda taktik değişiklik yapılması ve Attiba ile Omurganın sağlama alınması, Ersan ile geri dörtlünün güçlendirilmesi gerekliydi.

Biliç te Futbolcuları gibi her iki karşılaşmada gol atılınca  işin kolay olduğunu sandı ve Preudhomme 'un tuzağına düştü .Bu tur atlanabilirdi.Ama taktik ve etkili fizik gücün ofansif çıkışı 90 dakikanın kilit gerçeğiydi .Bu anlamda Brugge Beşiktaştan daha belirgin  ve ezberlenmiş bir taktiğin sahibiydi.

De Sutter için iki stoperimizin arkalarına atılan dik pasları göremeyen ve tedbir alamayan Biliç Orta alanda ki  dağınıklığı göremedi .Ayrıca Tolganın yavaş ve güvensiz görünümü rakip forvetin üstüne gitmesi için gerekli fırsatları yarattı .Olcayın Beke çekilmesi ve G.Töre ile kazanma düşüncesi sökmedi.

Belki daha sonra rakibin oyuna girecek futbolcularıyla orta alan dengemizin bozulmadan kullanılması fırsatını önceden yitirmeye neden oldu .Oyuna her iki karşılaşmada da sonradan alınan Gedoz ve Oulare ile De Sutter ekürisi Refaelov gerçeği iyi hesaplanmadığı için turun kaybedilmesine neden oldu.

Çok diri,fizik ve taktik üstünlüğü olan bir takımın teknik direktörü olarak sahada iyi eğitilmiş, takım oyununu öne alan Preudhomme 'un öğrencileri kazandığımızı sandığımız anda attıkları gollerle turu geçerken gerçekten çok disiplinli ve gerçekçi bir kadro olduklarını  gösterdiler .


 Beşiktaşın bilinçli ve takımına sahip çıkan ve hatta ben de dahil hepimizin tur beklentisi ile şartlanan taraftarı sadece  Tolga hatalı diye düşünmemelidirler.

Kulüp televizyonunda gereksiz bazı açıklamaların sahibi öteki futbolcular da hatalıdır.

Bruggenin ikinci lig takımı olduğu gibi anlamsız sözlerin sahibi olmak ve rakibi aşırı hırslandırmak ,Motive etmek doğru olamaz.

Lider Biliç kendisinde var olan kültür ve bilgi birikimine yaratıcılık katmalıdır .Enstrüman çalmak ,notaları bilmek bazen yeterli değildir.Beklenen yaratıcılık yani bestedir ! ve futbolcu kardeşlerimiz bilmeli ki hiçbbir takım küçük değildir ve asla hiç bir karşılaşma oynanmadan kazanılmaz.Bu dersi son kez Biliç ve Futbolcularımız aldı .Dilerim pazar günü ezeli rakip Fenerbahçe karşısında son kalemiz olan lig de işe yarar!.