Superman’den Clark Kent’e

KartalBakisi.Com Genel Müdürü Erdem Ulus kaleme aldı.

GÜNDEM 02.03.2015 - 09:12 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Dün Liverpool'un, Premier Lig ikincisi M.City'i 2-1 yendiği maçı izlerken Beşiktaş'ın ne büyük iş başardığını bir kez daha hissettim. Yine dün Beşiktaş'ı Balıkesir karşısında izlerken hislerim endişeye dönüştü. 3 gün içinde aynı 11'in bu derece değişken görüntüsünü sadece fiziksel yorgunluğa bağlamak ne kadar doğru bilmem ama aşırı öz güven, takım halinde ekmeğini taştan çıkartan bu takımın kimyasını bozmuş.

 

Gerekçe yorgunluksa, Liverpool 11'iyle Balıkesir maçına çıkmanın izahı olamaz. Üst düzey hocaların rakibe göre dokunuşları olmalı. Mesela moralli ve yıpranmamış Tolgay ile Kerim, ilk 11 başlayabilir, formsuz Sosa ve Olcay bekletilebilirdi. Atınç Bursa maçında bir hata yapmasına rağmen, ligin en formda golcüsü Fernandao'yu sahadan silmişti. Hoca, aynı maç sonrası nedense Atınç'ı da sildi. O maçtan sonra formayı göremedi.

 

Çalım atmanın amacı adam eksiltmek olmalıyken, Gökhan Töre her çalımında takımı eksiltip savunmayı çoğalttı. Kontrolsüz bir girişle penaltıya neden oldu. Olcay, önüne gelen topları sürekli ayağının altından kaçırdı, Sosa neredeyse her topu ezdi. Böyle olunca, ‘Süpermen’ dediğimiz Veli ve Atiba, ‘Clark Kent’e dönüştü.

 

Beşiktaş'ı Beşiktaş yapan en önemli özellik mücadele ve isteme arzusuyken, bu iki faktör dün gece ortalarda görülmedi. Opare'nin sol tarafta yaptığı kalp masajı da, Beşiktaş'ı hayata döndürmeye yetmedi. Sivok’dan sonra ilk kez bir savunmacı bu sezon gol atma başarısı gösterdi.

 

Beşiktaş hücumlarında ikiye bir dışında gol formülü üretemiyor. Ceza sahasına kadar getiriyor ama içeri adam sokamıyor. Bütün yükü Demba Ba çekiyor. Böyle olunca kalabalık savunmaları aşmak fantastik bir şuta kalıyor.

 

Beşiktaş Liverpool karşısında ne kadar iyiyse, aynı kadro Balıkesir karşısında bir o kadar etkisizdi. Ligin son sırasında yer alan rakibine 2 puan kaptırdı.

Dün gece bir kez daha gördük ki; takım ayrımı yapmak, rakibi küçümsemek çok tehlikeli. Biliç ve öğrencileri bu maçtan gerekli dersi çıkarırsa, işte o zaman bu sonuç kayıptan çok gerçek bir kazanca dönüşebilir.