Süper Mario etkisi

Feyyaz Uçar, dev derbi öncesinde Beşiktaş'ı değerlendirdi.

GÜNDEM 28.02.2016 - 03:23 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Ligin ilk yarısındaki derbide Kartal’ı uçuşa geçiren Mario Gomez’in performansı, Kadıköy’de belirleyici olur... Takım arkadaşlarının desteğini arkasında hissederse yeteneğini konuşturması kaçınılmaz.
Süper Lig’de bu sezon Şenol Güneş’in yönetiminde harikalar yaratan Beşiktaş, derbiye hem 1 puan önde hem de 1 maç eksikle çıkacak olması sebebiyle Kadıköy’e büyük bir avantajla gidecek. Sezonun ikinci yarısındaki takvimi, olumsuz hava koşulları sebebiyle alt üst olsa da Başakşehir beraberliği sonrasında Kartal çabuk bir toparlanma gerçekleştirdi. Beşiktaş’ın derbiye özel bir şablonla çıkmasına gerek yok. Klasik oyununu oynaması yeterli. Yine de Volkan Şen’e tedbir almak ve Kanarya’nın orta sahadaki çokluğunu unutmamakta fayda var. Yüksek tempo Beşiktaş’a yarar. İlk yarıdaki derbide Kartal’ı uçuşa geçiren Mario Gomez’in performansı, derbide belirleyici olur... Takım arkadaşlarının desteğini arkasında hissederse yeteneğini konuşturması kaçınılmaz. 

Yarış devam eder


Takım boyu kısalırsa Fenerbahçe’nin yıldızlarına alan ve zaman kalmaz... Beşiktaş’ın kazanması eksik Trabzonspor maçının değerini ikiye katlar. Eksik maçta kazanılırsa büyük avantaj. Yine de ligin boyu şampiyonluk şarkıları için yeteri kadar kısa değil. Yarış, ilerleyen haftalarda da devam eder... 

Güneş için en önemli sınav


Şenol hocanın oyuncularla olan ilişkileri tam da olması gerektiği gibi. Gerekli özgüveni verip yüklüyor sorumluluğu. Gel de oynama. Takımın bir parçası olmak elinden gelenin en iyisini vermek zorundasın. Vicdanıyla baş başa kalan insanın yanlış yapması zordur. Şenol hoca o yanlışı yaptırmıyor. Çünkü el vicdanda. Oyuncu değişikliklerinde belirli rutinleri var. Macera aramıyor. Aramasına da gerek yok. Elindeki kadroyu en iyi şekilde kullandığı söylenebilir. Bu maç hocamız için çok önemli bir sınav. 

Tolga Zengin:


Tolga, Boyko transferi sonrasında adeta tekrar formuna kavuştu. Moralli olduğunda kalesinde devleşiyor. Kaleyi terk etmekte gecikmedikçe sıkıntı yok. 

Andreas Beck:


Beck defansif olarak başarılı. Arada bir bindirip etkili ortalar yaparsa katkısı duble olur. Yeni stoperler ona bu özgürlüğü verecek. 

Alexis Delgado:


Alexis’in çabukluğu seken toplar için ideal. Serseri topları süpürüp defansın bütün dağınıklığın giderebilir. Önsezisi ve futbol yeteneği buna müsait. 

Marcelo:


Brezilyalı Marcelo, derbide savunmadaki yerinde müdahaleleri ile takımı rahatlatacak. Top kullanma becerisi, oyun kuruluşlarında Beşiktaş’a büyük avantaj sağlıyor. 

İsmail Köybaşı:


İsmail top rakipte iken birebir kalmalı. Aradaki mesafeyi ayarlayıp doğru zamanlama ile sorunlarını çözebilir. Ofansif destekte başarılı. Tıkır tıkır işler 

Atiba Hutchinson:

Basit futboluyla Beşiktaş’ın oyununu tıkır tıkır işletiyor. Sezon genelindeki yükselişini son maçlarda artık golle süslemeye başladı. Kadıköy’de şovuna devam eder. 

Olcay Şahan:


Gökhan Töre’nin sakatlıktan yeni kurtulması sonrasında Güneş’in forma vereceği Olcay Şahan, derbilerin adamı... Büyük maçlara daha iyi konsantre olması büyük avantaj. 

Oğuzhan Özyakup:


Oğuzhan, oyun kurmakla yetinmeyip pozisyon da inşa edebiliyor. Yeterki pas alternatifi bol olsun. Kötü gününde bile iyi yaptığı işler var. Önde preste çok başarılı. 

Ricardo Quaresma:


Portekizli yıldız Quaresma, her daim varyete peşinde. Verkaç ve topsuz koşu ile daha kolay adam eksiltebileciğini bir kabullense, tutabilene aşkolsun... 

Jose Sosa:


Kartal’ın Arjantinlisi Sosa’nın gezgin futbolu kimseyi endişelendirmesin. Oyun zekası ve futbol becerisi o kadar çok ki her yere yetişebiliyor. 

Mario Gomez:


Gomez çok yönlü bir forvet. Adam eksiltmede çok başarılı olmasa da kolay top kaybetmemesi takımını rahatlatıyor. Etkili şutları ise gol sayısını yükselten en önemli unsur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@