Spor Toto Süper Lig'de 2016-2017 sezonu öncesinde flaş bir karar alındı. Yeni sezonda hakemler yarı yarıya azalacak.

 Spor Toto Süper Lig'in 32. haftası oynanırken, Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu yeni sezon öncesinde hakemlerle ilgili flaş bir karar aldı.
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu'nun da yaptığı açıklamalarında sinyalini verdiği, hakemlerin azaltılması ile ilgili görüşmeler yapıldı ve sonuca varıldı. Alınan karar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig'in 2016-2017 sezonunda toplamda 22 profesyonel hakemin görev yapacağı öğrenildi. 


Neredeyse yarı yarıya

Süper Lig'in 2015-2016 sezonunda Merkez Hakem Kurulu'nda toplamda 39 profesyonel hakem görev yapıyor. MHK'nın yeni sezon için aldığı 22 hakem uygulamasıyla neredeyse gelecek sezon görev yapacak profesyonel hakem sayısı yarı yarıya düşmüş olacak. Ayrıca yeni sezonda çizgi hakemleri de tarihe karışacak ve 2016-2017 sezonu itibariyle 5. ve 6. hakem görevlendirilmeyecek.


İngiltere'de oldukça az

Dünyada futbolun beşiği olarak adlandırılan İngiltere'de görev yapan hakem sayısı 16. Türkiye Futbol Federasyonu'nun ve Merkez Hakem Kurulu'nun da aldığı 22 hakem kararında İngilizlerin örnek alındığı görüldü.