Süleyman Seba'nın ölümünün 1. yılı

Beşiktaş'ın ve Türk Futbolu'nun önemli isimlerinden olan Süleyman Seba'nın ölümünün 1. yılı oldu.

GÜNDEM 13.08.2015 - 12:23 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Türk sporuna centilmenliği ve beyefendiliği ile damga vuran, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, aramızdan ayrılalı 1 yıl oldu. Efsane başkan bugün tüm güne yayılacak etkinlik programıyla anılacak.

Onursal Başkan Süleyman Seba'yı vefatının 1. yıldönümünde anma etkinlikleri, bu sabah erken saatlerde Akaretler'deki kulüp binasının karşısında bulunan Şairler Parkı'nda Seba heykelinin önünde anı defterinin açılmasıyla başladı. 

Hem siyah-beyaz renklere gönül veren taraftarlar hem de farklı renklerin taraftarları, Süleyman Seba'yı anmak için Şairler Parkı'nda buluşarak anı defterine duygularını yazdı.

Süleyman Seba kimdir? 

5 Nisan 1926'da Sakarya'nın Hendek ilçesinde doğan Seba, lise okumak için geldiği İstanbul'da önce Galatasaray Lisesi'nin kapısından içeri girer. Burada 2 sene okuyan Süleyman Seba daha sonra hayatına damga vuracak seçimini yaptı ve Kabataş Erkek Lisesi'ne geçti. Burada okurken Beşiktaş Genç Takımı'nda da forma giymeye başladı. 1946 yılında A Takıma alınan Seba, ilk maçına da Fenerbahçe karşısında çıktı.4-3 yenildikleri maçta bir gol kaydetti. İlk sezonunda 9 maçta 6 gol atmıştı. O sezon Milli Küme'de şampiyonluk yaşayarak kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı. 1947 yılında İnönü Stadyumu'nın açılışı sebebiyle Beşiktaş ile İsveç'in AIK takımı yapılan maçta bu stattdaki ilk golü atarak tarihe geçti.

Başarılarla dolu futbolculuk kariyeri sonrasında 1963 yılında ilk kez yöneticilik görevi yürüten Seba, 1984 yılında Mehmet Üstünkaya'dan devraldığı başkanlık görevini 2000 yılına kadar devam ettirdi.

Başkanlık görevi sonrasında Beşiktaş'taki mütevazi evinde ve memleketi Hendek'te sakin bir hayat süren Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde bir süredir sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yükleniyor...
0
.
Puan Durumu
Yükleniyor...
Takım O Av P
 Şamp. Ligi  UEFA  Düşme Hattı
Takım O Av P
Takım O Av P
Takım O Av P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@