Stopere hızlı bir oyuncu alacağım!

TÜRK futbol tarihine damgasını vuran başarılı hocayla, siyah-beyazlı takımdaki dünü, bugünü ve geleceğiyle ilgili çok samimi bir röportaj gerçekleştirdik. O, geldiği yeri asla unutmayan biri...

GÜNDEM 05.11.2015 - 16:56 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Ali Ece: Lig tarihinin en çok maç kazanan hocasısınız ve sürekli kendinizi yeniliyorsunuz. Sizce en değerli yeniliğiniz hangisi?
Ben futbola sokak arasında dönemin yokluklarıyla başladım. O zaman bana "Futbol serserilerin işi" dediler. Bunca yıl çalıştıktan sonra bunun aksini kanıtlamak en büyük başarımız. Futbol serserilerin oyunu değil. Artık büyük bir hizmet sektörü. Futbolu sürekli beslemek lazım. Bunun için de sürekli yenilik ve emek gerek. Başladığım dönemdeki yoklukları asla unutmadım, onlar en büyük direnç kaynağım oldu. Futbol, hayalgücümü çok geliştirdi. Beşiktaş için de benim, yönetimin, oyuncuların büyük hayalleri var.

Sezon öncesi hayallerinizin planlarınızın hangileri istediğiniz gibi değil gerçekleşti, hangileri gerçekleşmedi?

SEZON başlamadan önce olumsuz hislerim vardı. Şu anda ise çoğu yok oldu. İyi bir uyum yakaladık. Sanki burada daha önce yıllarca çalışmışım gibi hissediyorum. Hiç yabancılık çekmedim. Bu ortamı hep beraber sağladık. Bunu da 3T formülüyle başardık: Tespit, teşhis, tedavi. Tespit: Ben göreve gelmeden önceki 3 yılda bu yönetim ve Slaven Biliç büyük işler yaptılar. Teşhis: Henüz düşündüğümüz, hedeflediğimiz seviyede değiliz, alışkanlıkların pozitif tarafları da negatif tarafları da var. Tedavi: Oyuncuların oynaması, benim çalıştırmam yetmez, takımı, oyunumuzu daha da büyütmemiz lazım.

Ali Ece: Hocam, Mario Gomez sizi teknik direktör olarak Bayern Münih’i son Şampiyonlar Ligi şampiyonu yapan Jupp Heynckes’e benzetti… Siz Gomez ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Benim kalecilik yaptığım dönemde Heynckes çok iyi bir Alman forvetti. Teknik direktörlükte de çok başarılı oldu. Gomez de çok iyi bir Alman forvet ancak şu ana kadar Türkiye’de oynadığından daha da iyi bir oyuncu Gomez. Mario’dan daha da fazlasını bekliyorum. Çok iyi çalışıyor, çok iyi profesyonel. Albenisi olan bir oyuncu mesela Heynckes takımın parçası olarak çok iyi bir forvetti. Gomez ise rakibi korkutan bir oyuncu. Gol vuruşları kadar fiziğiyle de rakipleri rahatsız eden, korkutan bir oyuncu Gomez. Hem golleri usta vuruşlarla atıyor hem de takım için boğuşuyor, rakibin sert savunmasından yılmıyor aynı sertlikle cevap verebiliyor.

Gomez’in beni teknik adamlık açısından Heynckes’e benzetmesiyle ilgili de şunu söylemek isterim: Futbolun doğruları her yerde aynıdır, birdir. Ben mesela Trabzon’da genç futbolcuyken o esnada dünyanın en iyileri olan Brezilyalılar da aynı şeyi çalışıyordu zaten, biz bunu sonradan fark ettik. Oyuncuyla ilişkinde çalışma niyetin karşılıklı olarak iyiyse, Şenol Güneş, Heynckes, Mustafa Denizli, Fatih Terim fark etmez, beraber başarılı olursun. Mesela en başta idmanlarda Gomez çalışmaları fazla buluyordu, ona ağır geliyor gibiydi; bunu hissediyordum. O yüzden antrenman planlamasını oyuncuya göre de modifiye etmek gerek. Oyuncudan maksimum verim almanın formülü her yerde aynıdır. Her antrenörün farklı bir tarzı vardır: Demokratik antrenör vardır, otoriter antrenör vardır. Herkesin stiline saygı duymak gerek çünkü belirleyici olan oyuncudan alınan verim düzeyidir. Mesela Özkan Sümer kuralcıydı, sertti ama Ahmet Suat Özyazıcı tam tersiydi. Benim şansım ikisinin de talebesi olmak oldu. Zaten her zaman kendiniz olun, kimsenin peşinden ezbere gitmeyin.

Ali Ece: Lokomotiv Moskova, Beşiktaş maçından sonra oynadığı 3 maçı da kaybetti. Bugün Corluka cezalı, Pejcinovic ve Tarasov’un sakatlıkları var. Beşiktaş, bu eksiklere göre de oynayacak mı?

Bu 3’ü devamlı oynayan, Lokomotiv’in banko oyuncuları. Aslında onlar da ağır oyuncular, biz Moskova’daki maçta da bundan istifade etmeliydik. Burada kapanacakları için son tahlilde bu eksikler, çok büyük sıkıntı değil. Biz kazanmak için oynayacağımız için kontra toplarda dikkatli olmak zorundayız. Sporting karşısında o kontraları çok iyi yaptılar. Niasse, Samedov, Kasaev üçlüsü kontrataklarda çok etkili oyuncular. Kasaev yerine bize karşı oynayan Maicon da bu oyun tarzında etkili. Rusya ligi ve kupasında üst üste 3 maç kaybetmeleri, bizim maçı çok etkilemez. Ha, moral değer açısından bu 3 yenilgi nasıl etki yapar, onu bilmiyoruz, o ayrı bir konu. Ancak bizim grupta lider Lokomotiv ve beraberlik onlar için avantajlı bir skor gibi gözüküyor. O yüzden bizim işimiz daha zor. Bizim için çok önemli bir maç, kazanırsak ibre tamamen bize döner. İçeride İskenderbey’i de yenersek son maça kalmadan gruptan çıkarız.

Ali Ece: Hocam, ligde de eski takımınız Bursa ile karşılaşacaksınız. Son yıllarda iki kulüp arasında çoğu kişiye suni gözüken bir gerginlik var. Ertuğrul Sağlam ve siz ise her iki camianın ortaklaşa saygı duyduğu isimlersiniz. Bu gerginliği azaltmak için hayırlı bir vesile olabilir mi?

Ben bu gerginliği hiçbir zaman anlayamadım. Mesela Bursa şampiyon olurken son maçta Beşiktaş’ı yendi. İşin aslı bu birilerinin kaşıyıp nemalandığı bir şey. Bursa taraftarı da Beşiktaş taraftarı da futbolu çok seviyor, ikisine de kavga değil tam aksine başarılar yakışır. Bu kavga hiç doğru değil. Zaten işin aslı Bursa’da da Beşiktaş’ta da hem yönetim hem taraftar bazında birbirine saygı duyan insan sayısı, saygı duymayanlardan daha fazla. Yani kavga isteyenlerin sayısı, istemeyenlerin sayısından çok daha az. Zaten negatif şeylere ben de değerli meslektaşım Ertuğrul Sağlam da izin vermeyiz. Aynı şekilde bu sezon Ertuğrul Sağlam’a haksızlık yapanların sayısı da hocanın değerini bilenlere göre çok küçük bir azınlık. O olaya çok üzüldüm. Hepimiz örnek olacak şekilde davranmak zorundayız, öyle de yapacağız. 

UEFA Kupası'nı kazanmayı tabii ki isterim. Takımdaki dengeler önemli. Mesela Mustafa Pektemek çok duygusal. Onu satacağımız yazılıyor ama kalacak. Sağlıklı bir kadroyu henüz oluşturamadık. Başarı bize rakip. Stopere hızlı bir oyuncu alacağım. Rhodolfo ve Milosevic, Pedro Franco'ya göre bir iki adım önde. Bunlardan biri ayrılacak.KAYNAK: Yeni Yüzyıl Gazetesi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@