Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena'da yapımı tamamlanan ilk locadan gerçekleştirilen yayında önemli açıklamalar yaptı.

BJK TV'de yayınlanan Şeref Locası programında konuşan Başkan Fikret Orman'ın açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:

"İki tane ezeli rakibimizin bize göre gelirleri çok fazlaydı. Bu stadı yapmaya mecburduk. 2001'de bu projeye başlamak istemiştim ama olmadı. 2004'te aday olduğumda stat yapmayı vaadettim ama olmadı, kısmet bugüneymiş. Rakiplerimizle rekabet etmek için yapmalıydık bu stadı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ın hedefindeki iki yerli! Beşiktaş'ın hedefindeki iki yerli!

Geldiğimiz zaman stat inşaatı için izin var sanıyorduk ama yokmuş. Bir sene içinde bölge planlarını çıkarttık. 30'un üzerinde heyetten çeşitli izinler aldık. Temmuz ayında ruhsatımızı aldık, 22 Temmuz'da yıkıma başladık. 29 Aralık'ta ilk temeli attık. 10.5 ayda bu noktaya gelebildik. Daha hızlı olabilirdik ama imkanlar bizi bu noktaya getirebildi. Kısmet olursa 29 Aralık'ta kaba inşaatı tamamlamış olacağız.

Çocukluğum buralarda geçti. Eski stadımızda çok anılarımız var. Sabahları bilet kuyruğuna girerdik. Kapılar açılınca ilk bulduğumuz yere otururduk. Anılarımız kaybolmadı çünkü aynı yerde stadımızı yapıyoruz. Büyük bir heyecan yaşıyoruz.

Burasının elimizden alınacağı ya da ruhsatın sahte olduğu gibi dedikodular çıkarıldı. Bunlar ortaya atanlar Beşiktaşlı. Bu stadı benim cesaretimde olan biri yapabilirdi. Bir sürü problem vardı ama risk alarak stadı yıktık. Risk almasaydık yapamazdık."

'BEŞİKTAŞ'IN PARASI HELALDİR'

"Beşiktaş çok büyük bir kulüp. Parası helal bir kulüp. İyi niyet olduktan sonra her şey olur. Zor günler geçirdik ama hepsi geride kaldı. 19 Mayıs'ta Samsun'a çıkan Mustafa Kemal'in hiçbir şeyi yoktu ama oralardan bir ülke kuruldu ona göre bizim imkanlarımız daha fazla. Kendi gücümüzle stat yapıyoruz. Artık stadın ne zaman açılacağını konuşuyoruz. 600'e yakın insan çalışıyor. Hiçbir zaman çalışma durmadı. Kötü günler geride kaldı.

Beşiktaş yükümlülüklerini yerine getiren bir kulüptür. Biz rakiplerimizin ekonomik durumları hakkında konuşmuyoruz ama onlar bizim hakkımızda konuşuyor. Bizdeki ödeme istikrarının rakiplerimizde olduğunu düşünmüyorum.

Stat birince borç stoğumuz düşecek, gelirlerimiz artacak ve yatırımlarımızı tamamlamış olacağız. Bunları yapmak çok önemli bir iştir. Allah bu stadın tamamlandığını görmeyi bizlere nasip etsin.

146 locadan 122 tanesini sattık. 24 taneyi de önümüzdeki dönemde satarız. İlgiden mutluyuz. Rakiplerimiz kendi statlarında oynarken yakalayamadıkları oranı biz inşaat halindeyken yakaladık bu çok önemli.

Beşiktaşlılar bu zamana kadar hep stat yapılacak diye kandırılmış. Taraftarların üstünde bir tedirginlik var ama o da yavaş yavaş değişiyor. 1903 Tribünü ile VIP tribününe ilgi gösteriyoruz. Burada bir yılbaşı partisi vereceğiz. Ondan sonra ilginin daha da artacağına inanıyoruz."

'STADIMIZ BEŞİKTAŞLILARIN GÜVENİ VE DESTEĞİYLE YAPILIYOR'

"Beşiktaşlılar bana ve arkadaşlarıma güvendiler. Onların desteği olmasa bunlar yapılmazdı. Allah bizi mahçup etmesin. Amacımız bu görevleri bıraktıktan sonra arkamızdan hoşça bir şekilde anılmak. Ben Beşiktaşlıyım. Görevimden ayrıldıktan sonra yine maçlara toplantılara gideceğim. Geri döndüğümde alnımın açık olması lazım.

Yalan haberler sinirimi bozuyor. Duygusal bir yapım var. Haberlere bakmıyorum moral bozmamak için. Bu tarz yıpratma olayları rahmetli Seba ve Baba Hakkı'ya da yapılmıştı. Sokakta insanların verdiği pozitif enerjiden mutluyum."

'VODAFONE ARENA'DA ŞAMPİYONLUK KUPASI KALDIRMAK İSTİYORUZ'

"Stadın yüzde 60'ı yerin altında. Bu nedenle maliyetler yükseldi. Hafriyat 1 yıl sürdü. Çok zorlandık. Birçok sıkıntı geride kaldı. Bürokrasi ile uğraştık. Bunların hepsi bir zaman alıyor. Artık sonlara geliyoruz. Şampiyonluk kupasını Vodafone Arena'da kaldırmak istiyoruz.

Ligde 12 iç saha maçımız var. Evsiz bir takımın şampiyonluğa oynaması zordur. Güçlü bir camiayız. Taraftarını yanına almış bir camiayız. Süreci iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Belki Galatasaray maçını Ankara ya da Konya'da oynayabiliriz. Başakşehir'de bir bütünlük yakalayabilirsek ona göre bir değerlendirmede bulunacağız.

Beşiktaş, iyi oyunculardan kurulmuş bir kulüp. Tüm branşlarımızdaki oyuncular Beşiktaş terbiyesine uygun oyunculardır.

Beşiktaşlılık mütevazi olmaktır. İyi şeyler ödüllendirilmeli. Kötü örnek olursa herkes oraya gider. Bu işlerin muhattapları Türk futbolunu yönetenlerdir. Kulüpler Birliği bu tarz olaylara müsade edilmeyeceği konusunda açıklamada bulundu."

'BEŞİKTAŞ, TÜRK FUTBOLUNUN ŞANSIDIR'

"Türk futbolunun şansıdır Beşiktaş. Mali imkansızlıklara rağmen neler yapılabileceğini tüm Türkiye'ye gösteriyoruz. Yabancı oyuncularla başarı gelmez. Yerli bir ruh olması gerekiyor. Sporcu yetiştirmede yanlışlar var. Eğitim sistemimizle alakalı sıkıntılar var.

Sponsor görüşmelerimiz devam ediyor. Sponsorlarımızdan memnunuz. Onlar da bizden memnun. Vodafone bize sponsor olarak kendisi için iyi bir iş yapmıştır. Ülkede 26 stat yapılıyor ama sadece Beşiktaş'ın stadı konuşuluyor. Rakiplerimiz devlet destekli şirketlerle yol aldı biz tırnaklarımızla kazıya kazıya bu noktaya geldik ve öyle devam edeceğiz."

'VODAFONE ARENA, ÇEVREVİ VE AKILLI OLACAK'

"Vodafone Arena, çevreci ve akıllı bir stat olacak. Taraftarımız stat içinde birçok bilgiye ulaşabilecek. Telefonlarına özel TV yayını yapılacak. Çatıya kuracağımız sistemle yağmur suyu tekrar çim sulamada kullanılacak. Stadımızın akıllı ve çevreci olması için 13 milyon Dolar fazladan yatırım yaptık. Dünyanın en önemli yeri Beşiktaş'tır.

Bu stadı hızlıca bitirmenin gayretindeyim. Ben ve Umut Güner kardeşim daha fazla bu işe odaklanmış haldeyiz. Her gün burada yeni yeni anılarımız oluyor. Dedikodu üretenler keşke daha iyi bir Beşiktaş için çabalasalar. İleride bir kitap yazabilirim bu statta ilgili."

'ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA İNANIYORUM'

"Kol kola girmiş bir Beşiktaş camiasının bu sene şampiyon olacağına inanıyorum. Her türlü engellemelere rağmen bunu düşünüyorum. Maçları kazanmak için taraftar desteğine ihtiyaç var. İyi günde kötü günde hep deste