Söyleyene değil söyletene bak!

KartalBakisi.Com yazarı Adnan Dinçer kaleme aldı.

FUTBOL 02.12.2014 - 16:28 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı
Beşiktaş oyuna çok iyi başlıyor. Yüksek tempo ve baskı ile çabuk oynuyor. Top hiç durmuyor ve ayağa oynanıyor. Sonuçta rakip dün gece Karabükspor gibi ikinci bölge futbolcularının da kendi kalelerini korumak adına savunma ağırlıklı  mücadeleleri ortaya çıkıyor. İkinci yarı bir anda Sosa'nın klas, kaliteli ve yaratıcı pasları ile  Futbolumuza renk katan golcü Demba Ba şık vuruşlarla golle buluşuyor ve  oyun değişiyor.
 
Rakip gol için açılırken, Beşiktaş farkı kaçıran net gol pozisyonlarını açıkçası harcıyor ve  son yirmi dakikaya geliniyor. Oyuncu değişiklikleri ve düşen temponun yanında geriye yaslanan yeni bir oyun tarzı Beşiktaşı zora sokuyor.
 
Gölü de acemice kalesinde görünce  yorgunluk ve panik takıma hakim oluyor. Oysa Biliç Soso ve Demba Ba'yı çıkartmasa üçüncü gol belki de dördüncüsü  işten değil! Bunu belirtmekten yoruldum. Deşiklikler Beşiktaşa yaramıyor! Umutlar başka, sonuç bambaşka oluyor. Özellikle 2-0 Beşiktaşa huzur vermiyor. Çok net görüyorum ki Biliç artık kendisi kafasından şunu atmalı. '70 inci dakikada iki farklı öne geçse de oyunu kazanılmış değildir. Bu taraftar son dakikalar rahatsızlığını yaşamaktan kalp hastası olacak! Heyecanı gol farkı ile yaşamak daha güzel değil mi ?
 
 
Aylardır bu noktada önemli bir hatırlatma yapmak adına uyarılar yaptığım taktik ve teknik yazılarımı bazı kişiler tuhaf ve ayıp biçimde benim Biliç'e karşı kıskançlık ve egomu tatmin ettiğim biçiminde yorumlayan tepkiler veriyorlar. Tolunay Kafkasın dediklerini ben son yıllarda dile getirdim. Umudumuz azalıyor. Asla doğruda ve gerçekte göz göre göre buluşmuyoruz. Futbolun gerçeği hakemin bitiş düdüğünde netleşiyor ve bu sonuç oluyorsa o zaman bu ana kadar stratejini ayarlayacaksın.
Bana göre bunu düzeltememek önce kafada sonra da fizik kalitede ki yetersizlikten kaynaklanıyor.
 
Yani net olarak bilinsin ki oyuna hızlı ve baskılı başlayan Beşiktaşlı futbolcular ve özellikle Biliç golü bulunca kazandık anlamında rahatlıyorlar. Ayrıca sürekli yüksek tempolu 90 dakikalık takım yaratmak ülkemiz şartlarında zordur ve uzun yıllar alır ama oyunu bölerek değişik taktiklerle uygularsanız o zaman direksiyonda siz oturursunuz sürekli. Dün gece takımı sayılmayan gol ile Cenk kurtardı desem yanlış yorum mu yapmış olurum? 
 
 
Bu karşılaşmada 4 -5 gol atacakken son dakikalarda hakemin bitiş düdüğünü mahkum olmaktan ne zaman kurtulacağız diye düşünüyorum.
 
 
Bu hafta lideriz... Daha önce anlamsız kaybettiğimiz ve rakiplerden daha iyi olduğumuz karşılaşmalarda yapılan hatalar ve 90 dakikalara karşın en iyi takım Beşiktaştır. Ayrıca bu  kadar sorunla başa çıkmak öyle kolay değildir. Bu anlamda herkesi alkışlamak lazım. Biz sadece gerçekleri ve ince ayrıntıları işaret ederiz. Şeytan detaylarda gizlidir Bunu işaret etmek görevimizdir.
 
Eyyamcılığın ve maç yorumları adına ortaya konulan çirkinliklerin umudumuzu alt üst eden ve futbolumuzu aşağıya çeken tiyatrodan sahada başarı gösteren Beşiktaş olduğunu ve asıl kıskanç ve bozguncuların Karakartalı hedef alınacağını unutmamak lazım. Ben her zaman başarıyı sahada yakalayan ve arayan yapım ve terbiyem nedeniyle böyle olmayı tercih ettiğim için kimilerinin fanatik yapılarına uymak istemediğimden yorumlarımda ters düşebiliriz. Futbol doğru oynayan iyi takımların kazandığı bir oyundur.
 
 
Sonuçta Beşiktaş yine de hak etti ve kazandı. Olcay, Oğuzhan bizim yıldız futbolcularımızdır. Biz onlardan yedek veya ilk 11 de fark etmeyen bir başarı ve disiplin isteriz. Buruk olmak yoktur. Biliç te mesleğinin gereği olması gereken neyse daha gayretle yılmadan kendi hayatında altın harflerle yazılacak bir şansın kapısından içeri girmiştir ve başaracaktır. Biraz daha sabır ve gayretli sakin olmalıdır. Hepsi bu! Kartal kanatlarını açmıştır şimdi konacağı şampiyonluk tepesine doğru yol almaktadır.
     

    Gelişmelerden Haberdar Olun

    @