Ali Ece kaleme aldı.

Beşiktaş ilk yarıda kötü oynamadı. Ancak pas temposu düşük kaldığı için 2 hafta öncesine kadar oynadığı ölçüde akıcı ve etkili değildi. Bunun baş sebebi tabii ki eksiklerdi... En başta da Gökhan Töre'nin eksikliği.

Gözden kaçırmayın

Onyekuru transferinde son durum Onyekuru transferinde son durum

Töre’nin driplingleri varken, Beşiktaş daha hızlı ve rakip savunmanın dengesini sürekli bozan bir takım hücumu karakteri sergiliyor. Sürekli alan değiştiren Olcay da dengesi bozulan savunmaların açıklarından istifade ediyordu. Töre-Olcay yokken Beşiktaş, 4-4-2'ye döndü. Ancak Demba Ba ilk yarıda sık sık Cenk'in arkasında pozisyon aldığı için topla en etkili olduğu yerlerde buluşamadı. Yine de Beşiktaş pozisyonlar buldu, değerlendiremedi. Fakat duran toptan birkez daha gol yemek çok sinir bozucu bir hata. Pedro Franco'nun zayıf noktası da bu tip hava topları. O yüzden kornerlerde Biliç'in Pedro'ya tutacak adam vermek yerine onu ön direğe koyması gerekiyordu. En azından Epureanu gibi hava toplarında etkili olan bir oyuncuyu Pedro ile eşleştirmemek lazım.

İkinci yarıda Demba Ba, Cenk’in arkasında 9.5 numarada santrfor-orta saha arası mekik dokumayı bırakıp 29 yıl önce oynamak için doğduğu yere geçti. Attığı harika golde direkt “santrfor mevkisi”nden yani altıpas ya da ceza alanı içinde kaleye yakın yerden vurmadı. Öyle bir şut attı ki topun kaleye olan mesafesini kısalttı!

Maç 1-0’ken Beşiktaş kale çizgisinden çok kritik bir top çeviren Sosa, 2. golün öncesinde de diğer kaleye etkili bir şut çıkardı. Golde geniş alanda topla buluşunca bizim lig standardında önemli bir koza dönüşen Kerim Frei’ın yarattığı fark da özellikle Töre yokken ekstra değerli.

Sosa demişken sadece skoru kökünden etkilediği 2 an değil, dün 90 dakika boyunca fizik kondisyon açısından en yüksek seviyesinde olmasa da bunu oyun zekası, pozisyon tecrübesiyle fazlasıyla telafi etti. 90 dakika boyunca 83 kez topla buluşarak sağ açıkta maça başlamasına rağmen sık sık ortaya gelip oyunun lideri oldu. Pedro ve İsmail’in sarı kartı varken 2. sarıdan kırmızıya neden olabilecek riskli müdaheleler yapmamaları gerekiyordu. Beşiktaş 10 kişi kaldığında Demba Ba’nın savunmasına kadar gelip yaptığı katkı, harika bir golcü olduğu kadar çok iyi bir takım oyuncusu olduğunu bir kez daha kanıtlar cinstendi. Cenk ise 4 günde 2. kez yaptığı son dakika kritik kurtarışıyla Sambade ile beraber çalışmaya başladıktan sonra mental açıdan ne kadar geliştiğini gösterdi.