20.08.2012, 00:00

Sorunlu Sistem

Olimpiyat stadında, İ.B.B maçı ile sezona merhaba dedik.Stadın adı Olimpiyat ama, maça gitmek resmen zulüm, haliyle de stat otomatikman, Zulümpiyat adını alıyor.Beşiktaş belediye karşısında oyuna beklentimin aksine, 4-2-3-1 ile sahaya çıktı. Savunmada Tor

Olimpiyat stadında, İ.B.B maçı ile sezona merhaba dedik.
Stadın adı Olimpiyat ama, maça gitmek resmen zulüm, haliyle de stat otomatikman, Zulümpiyat adını alıyor.
Beşiktaş belediye karşısında oyuna beklentimin aksine, 4-2-3-1 ile sahaya çıktı. Savunmada Toraman Sivok ikilisi, beklerde Hilbert ve Uğur Boral görev aldı.
Orta sahada, büyük bir süpriz yaparak, Hasan Türk ve Veli kavlak ikilisi vardı. Onların hemen önünde, hücumu destekleyecek orta saha oyuncuları olarak daOlcay, Pektemek ve Fernandes, forvette Almeida tek forvet olarak görev aldı. Pektemek, Oğuzhan ve Almeida zaman zaman yer değiştirerek rakip kalede gol şansı arayan isimlerdi. Beşiktaş maça kötü başlamadı. Oyunun tamamen hakimiydi de diyebiliriz. Talihsiz bir sakatlık neticesinde, Veli oyundan çıkıp yerine Necip'in girmesi, işleri tamamen tersine çevirdi. Veli, Beşiktaş için önemli bir oyuncu. Çünkü sürekli rakibi bozan, ön alanda pres yapan, aynı zamanda orta sahanın diri görünmesini sağlayan biri, Necip ise tam tersi, kendine güveni olmayan, sürekli faul yapan, pas trafiğini sağlayamayan etkisiz bir oyuncu. Durum böyle olunca bir de işler tersine döndü...
Zaten bu sistemde, Mustafa Pektemek'ten kanat oyuncu olarak faydalanmaya çalışmak büyük hata. Mustafa tek bir yerde oynar , oda forvet.
Aynı hata Holosko'ya da yapıldı. Adam Hücum oyuncusu, kanatta oynatılmaya çalışıldı, sonra herkesin dilinde Holosko gitsin oldu.
Şimdi korkarım ki aynı durum ile Pektemek karşı karşıya, umarım bu hatadan vazgeçilir ve Pektemek'ten kanat oyuncusu olmayacağı anlaşılır. Yoksa onu da kaybederiz.
Fernandes forvet arkası oynatılmaya çalışılıyor, belki çok iddaalı olacak ama, Fernandes forvet arkası oynayamaz, oynarsa da başarılı olamaz. 
Fernandes mükemmel bir orta saha oyuncusu, forvet arkası değil. Orada oynadığı zaman oyunun içerisinde kayboluyor, etkili olamıyor, sürekli top alması ve etkili olabilmesi için, mutlaka Fernandes'in orta sahada oynaması gerek. Maçın ikinci yarısı Beşiktaş geri düştükten sonra, ilk topları Fernandes alarak oyunu başlatması ile birlikte, Beşiktaş'ın daha etkili olduğunu net gördük. Anlatmak istediğim, Beşiktaş'ın orta sahasında oynayan oyuncuları, oyunu ileriye taşıyabilecek nitelikte malesef değiller... 
Bu işi yapabilecek tek oyuncu, Manuel Fernandes. Umarım teknik heyet bu durumu da değerlendirecek ve hatalarından vazgeçeceklerdir.
Orta sahada şu çok net görülüyor, Veli, Necip yada Hasan ikili olarak birlikte oynayamazlar. Oynatılabilir ama, etkili olma şansları yok. Çünkü bu üçlü oyun kurabilecek, takımı atağa kaldırabilecek özelliklere sahip değiller. Bu saydığım isimlerden birisi, 4-2-3-1 sistemi ile oynayacaksa Beşiktaş, Fernandes ile birlikte oynaması şart. O zaman Oğuzhanı'da forvet arkası kullanabilme şansı doğar. Oğuzhan çok yetenekli bir oyuncu ve maça girmesi ile birlikte Beşiktaş ilk 11'inde benim oynamam lazım dedirtti.
Bu sistem ile eğer oynamakta ısrar edilecekse, Quaresma sorunu bir an evvel halledilip, takıma geri döndürülsün. Yada adam geçebilecek etkili kanat oyuncusu transfer edilsin. Aksi takdirde mevcut oyunculardan bu sistemde, kanat oyuncusu olarak faydalanmak zor...
Netice de lig yeni başladı, bir takımın tam anlamı ile hazır hale gelebilmesi için biraz zamana ihtiyaç var. Ama bile bile net hataları görüp düzeltmezlerse, sıkıntı olacak.
Dip Not :
Quaresma konusunu kaos haline getirdikleri için, getirenlere saygılar. Yöneticiler umarım bu sorunu bir an evvel çözüme kavuşturur, yoksa sıkıntı büyük olacak
Saygılar


KÜRŞAT ÇELİKBAŞ