Sorun Ümraniye'de mi?

Beşiktaş'ta Ümraniye'de yaşanan sakatlıklar can sıkmaya devam ediyor.

ÖZEL 24.12.2013 - 12:15 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı
Bu sezon sakatlıklardan yana başı en çok ağrıyan kulüp olan Beşiktaş'tasakatlıkların yaşanma sebeplerinden biri olarak "yumuşak zemin"gösteriliyor. İsmail Köybaşı, Oğuzhan, Uğur Boral, Almeida Fernandes ve diğer yıldız futbolcuların sakatlığı  Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’ndeki çalışmalarda sorunyaşaması ve son olarak yine aynı tesislerde Kerim Frei'da sakatlıklar kervanına katılması,“Sağlık ekibi mi yetersiz ya da saha zemini mi sorunlu?” sorularınıakıllara getirmişti.


Tesislerde sakatlıkları hatırlayalım:

İsmail Köybaşı: Çapraz bağları 2. kez koptu.
Uğur Boral: Çapraz bağları koptu.
Mehmet Akgün: Arka baldırında iki defa yırtılma oldu.
Almeida: Alt baldırında iki kez yırtılma         ile karşılaştı.
Fernandes: Kıkırdak problemleri yaşadı.Uzmanlar ne diyor? (Aksiyon dergisi - 2010)

Futbolsahalarında kullanılan çimler Türkiye ve Avrupa’da farklılıkgöstermiyor. Çim kullanımı tamamen sahanın bulunduğu bölgenin ve sahanınşartlarına göre belirleniyor. Fatih Şen, İstanbul’da stadyumların seriniklim çimleri dediğimiz (lollium, poa, festuca vs.) türlerleyapılmasını; ancak güneyde sıcak iklim çimlerinin (Paspalum, Bermudavs.) kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Futbol sahalarının zemini nasıl olmalı?

"Sağlamve düzgün tesviye edilmiş bir zemin oluştururken; doğru planlanmışdrenaj sistemi, gronometrisi doğru seçilmiş toz ve tuzdan arındırılmışdrenaj çakılı, tane büyüklükleri doğru seçilmiş kum, özel gübre veorganik malzemeler gerekiyor. İnşaat aşamasında yüzey eğimleri aynentabanda verilmeli. Taban ve ara katmanlar yüzeydeki eğimlere göreçıkmalı. Çok doğru sıkıştırma yapılmalı. Sıkıştırma yapılırken kumkompakt olmalı. Çim büyüme tabakasında asidite oranı nötr olan homojenyapılı turf kullanılmalı. Bütün bunların yanında homojen bir sulamasistemi ve doğru seçilmiş tohumlardan oluşan çim bu işin olmazsa olmazı.Hava sirkülasyonu, taban suyu, sahanın dere yatağına yakınlığı, denizeyakınlığı gibi kriterler çim kalitesini etkileyen diğer faktörler. Buşartlarda yapılmış bir futbol sahası temelde doğru inşa edilmiş olur.Bundan sonraki aşama ise sahanın bakımına dair. Bu işin çim uzmanıncayapılması lazım geliyor. Golf kulüplerinde green-keeper veyasuperintender denen bu unvan futbol sahalarında groundsman (çim doktoru)olarak geçiyor. "

Gelişmelerden Haberdar Olun

@