Ligin en tahmin edilebilir takımı Beşiktaş. Çoğunlukla aynı tertip, aynı coşku... Dün akşam da pas seçeneği yaratırken, kanatları kullanırken ya da becerisi yüksek oyuncularıyla bireysel çözüm üretmeye çalışırken o coşkuyu uzun süre diri tuttular. Sorunları pas bağını kuran Sosa/Oğuzhan’ın yoğun ablukaya alınmış olmasıydı. Böylesi durumlarda takımın dinamosu Atiba aynı zamanda oyun kurgulayan ekibe katıldığında kenarları kullanma seçeneği de arttı. Özellikle İsmail’in çıkışlarında Olcay ‘bitiricilik’ sorunu yaşamasa ilk devrede gol bulabilirlerdi. Sadece devrenin sonuna doğru Doğa Kaya/Hleb/Campos merkezli bir iki atakta El Kebir/Stancu zorlamalarını da Alexis/Marcelo koordinasyonunda geri dönen oyuncularında katılımıyla takım olarak savuşturdular.
Cenk ilk topta


İkinci devre de gol arayışlarını kesintisiz sürdürdü Beşiktaş. İki maçtır girdiği pozisyonlarda gol bulamayan Gomez’in aşırı arzusu tercihlerine yansıyınca hem gol pozisyonları hem de pas seçenekleri de heba oldu. 60’da kanattaki Olcay’dan tasarruf edip Cenk Tosun’u sahaya gönderen Şenol Güneş, golü bulacak düzeni de kurdu. Cenk buluştuğu ilk topta üçgeni kurup Sosa’yı bulunca Gomez’e de sadece düzgün vuruş kaldı. Golün ardından bu kez İbrahim Üzülmez iki bireysel beceriyi, Uğur ve Aydın’ı sahaya sürdü. Her değişiklik ezber bozar... Bunda da tıpkı Beşiktaş golünde olduğu gibi Aydın’la başlayan atakta Uğur’un El Kebir’e gol attırmasına ramak kaldı ama olmadı.

Hem zaman kazandı hem de...


Gençler değişikliklerin ardından yüklenince müdafaa açıklar vermeye başlayınca Güneş savunma mesajı verip Necip’i savunma önüne sürdü. Artık herkes yer değiştirip farklı pozisyonlarda oynamaya başlayınca kağıt üzerinde ‘tek kanat tek santrfor’ dizilişi de sıkıntı yaratmadan uygulandı. Ve son bölümde bir kez daha Kerim’le oyunu kenara açacak değişikliği yapan Şenol Güneş, Gençleri şaşırtarak onları yeni bir düzene zorlayıp hem zaman kazandı hem topu ileri çağırdı.

Ligin dişli takımlarından


İki maç 1-0 ve alınan altı puan. Beşiktaş taraftarları açısından bu maçlar hem geriden gelmenin gerilimini savuşturdukları hem de tempo, heyecan, coşku ve beklentilerine karşılık bulmaları açısından hayli tatmin edici diye düşünüyorum. Üzülmez’in el attığı Gençlerbirliği ise ligin dişli takımlarından biri olduğunu oynadıkları oyunla bir kez daha gösterdi.