Ali Ece kaleme aldı.

Üniversite sınavına girmeden önce “3 yanlış 1 doğruyu götürüyor, dikkat!” dediler. Futbolda daha beter: Bazen 1 yanlış 10 doğruyu götürüyor! Mavcut Beşiktaş yönetimi ve Biliç, devr aldığı takımda 10 doğru şey yaptılarsa bu yaz çok büyük 1 yanlış yaptılar: 3 kulvarda mücadele edecek bir takımda tek bir ideal sağ bekin bile kadroya eklenmemesi, diğer futbol doğrularıyla telafi edilebilecek bir yanlış değil. Aksine diğer doğruları da bozabilecek büyük bir yanlış.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Cenk Tosun'a özel sözleşme Beşiktaş'tan Cenk Tosun'a özel sözleşme

Daha sezon başlamadan ilk yazıyı sezon tahminleri konusunda yazmak zorunda kalmıştım: Konu sağ bekten başka bir şey değildi. Biliç’in bu maça kadar oynattığı futbol, Ba transferi, Atiba’lı orta saha vs 2014’te belki 10’den bile fazla Beşiktaş futbol doğrusu sayabilirsiniz. Ancak sezona ideal bir sağ beki kadroya katmadan başlamak, o kadar büyük bir hata ki Beşiktaş’ın iki maçtır yediği gollerde Necip adeta bas bas bağırıyor: “Yabancı sınırı varken benden önlibero olarak natif oyuncu olma ihtimali olsa da benden asla sağ bek olmaz”

İsteyen www.aliece.com adresine bakabilir. Feyenoord eşleşmesinden itibaren “Şimdi sağ bek daha çok lazım” yazdım. Sonra o kadar çok aynı şeyi yazdım ki artık yazmaktan sıkıldım! Sizi daha fazla sıkmamak için susmaya çalıştım. Ancak dünkü derbiden sonra sussam gönlüm razı değil!

Emenike’nin Fenerbahçe’yi maçın hemen başında öne geçiren golünde ilk yarıya damgasını vuran Caner’in önündeki Alper, Necip’in arkasına çok kolay sarktı. Ancak hatanın % 100’ü sadece Necip’te değildi. Derbi öncesinde Fenerbahçe’nin ligde attığı şutların sadece % 2’si altıpastandı. Ancak Beşiktaş savunması o kadar kötü yerleşti ki Emenike altıpastan tek vuruşla çok kolay bir gol attı.

Biliç’in sağ bekinin önünde başlattığı Kerim Frei da o kanatta gerekli desteği veremeyince Hırvat hoca, Kerim’i sola gönderdi; Olcay’ı sağa çekti. Ancak Olcay 2 ayrı pozisyonda yaptığı 2 faul sonrasında 2 sarıdan kırmızıyla atıldı. Yani sağ kanattaki Olcay yaması, tutmadığı gibi bir de ofansif açıdan önemli gücü sol kanadı ve Beşiktaş’ın genel oyun planını da bozdu.

Beşiktaş’taki sağ bek sorunu, iyi bir bilgisayarın bünyesine giren virüs gibi. Kimse yanlış anlamasın, virüsten kastım Necip ya da Serdar değil; Hilbert’in yerini Necip veya Serdar’la doldurabileceğin hatasına düşmek!

2. yarıya Sosa ile başlamak 10 kişiyken yapılabilecek en doğru hamleydi. Atiba ile ilgili çelişki ise bu kadronun hem en iyi defansif orta sahası olması, hem de sağ bekte en iyi oynayabilen oyuncusu olması. Necip yerine Atiba sağ beke geçince hücumda da sağ kanadı hareketlendirdi. Böylece Sosa ortaya kat edip oyun kurucu özelliklerini de sergileme fırsatı buldu. 1 kişi eksik olmasına rağmen başa baş oynadı, Volkan’a takıldı. Ancak oyuna hâkim olduğu ölçüde etkili olamadı.  

Fenerbahçe’de ise Emenike çok rahat 2. golü atabilecekken, kaleci Tolga çıktığında hafif fren yaparken çalım denemek yerine gaza daha da fazla basınca önemli bir fırsatı harcadı. Sonrasında ise Sow aynı hatayı yapmadı.