Milliyet, Beşiktaş'ın 7 yıl sonra kazandığı tarihi şampiyonluğun mimarlarını bir araya getirdi.

 Başkan Fikret Orman, “Çileli üç sezonun ardından Beşiktaş bugün elinde şampiyonluk kupasıyla Şampiyonlar Ligi’nde. Önce kupanın keyfini süreceğiz. Sonra takımı daha da güçlü bir hale getireceğiz” dedi. Şenol Güneş ise “Bu şampiyonlukta emek ve alın teri var. Hiçbir mazerete sığınmadan işimizi yaptık, hedefimize ulaştık” ifadelerini kullandı.


Kartal’ın, Spor Toto Süper Lig’de 7 yıl sonra elde ettiği tarihi şampiyonluğun mimarları olan Başkan Fikret Orman ile Teknik Direktör Şenol Güneş, Milliyet’e birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. Mutlulukları ve yaşadıkları gurur yüzlerinden okunan Orman ile Güneş çok büyük çabalar sonunda kazandıkları şampiyonluğun keyfini sürdüklerinin altını çizdi.

Başkan Fikret Orman, “Beşiktaş, taraftarından futbolcusuna kadar çok büyük bir aile. Gerçeten çok zor günler geçirdik. Kolay mı üç sene stadımız olmadan şampiyonluk mücadelesi vermek? Ama o çileli günlerden sonra bugün Beşiktaş, elinde şampiyonluk kupasıyla Şampiyonlar Ligi’nde. Seneye bütün iç saha maçlarımızı evimizde oynayacağız. Biz bir sezon şampiyon olup kenara çekilecek değiliz. Önce bu kupanın keyfini süreceğiz. Sonra transfer çalışmalarına girerek takımı daha güçlü hale getireceğiz. Çünkü bizde hedefler hiçbir zaman bitmez” dedi.

‘Çok büyük payı var’

Teknik adamlık kariyerindeki ilk şampiyonluğunu yaşayan Şenol Güneş de şampiyonluğun büyük emekler sonunda elde edildiğine dikkat çekti.

Güneş, “Başarı, emek harcanarak gelir. Beşiktaş’ın bu seneki şampiyonluğunda emek ve alın teri var. Futbolcusundan yöneticisine kadar hepimiz bir bütün olduk. Taraftarımız özellikle yeni stadımızda bize inanılmaz destek verdi. O atmosferin şampiyonlukta çok büyük payı var. Bu şampiyonluğumuz gerçekten de şerefimizle oynadığımız, hakkımızla kazandığımız bir şampiyonluk oldu. Evet sezon boyunca birçok olumsuzluk yaşadık ama hiçbir mazerete sığınmadan işimizi yaptık, hedefimize ulaştık” diye konuştu.

‘Daha nice kupalara’Teknik patron Şenol Güneş’in her sözünü onaylayan Başkan Orman, Vodafone Arena’da nice zaferlere imza atacaklarını dile getirdi. Orman, “Beşiktaş artık hem kupaları kazanacak hem de borçlarını ödeyebilecek duruma gelmiş bir kulüptür. Stadımıza geçtikten sonra gelirlerimizde büyük artış oldu. Sponsorluklardan gelen paranın yanı sıra tribün ve ürün satışlarında da ciddi gelir elde ediyoruz.

Önümüzde duran bu kupa gibi nice kupaları kaldıracağız. Her alanda hayata geçirdiğimiz projeler bizi daha büyük hedeflere taşıyacak” ifadelerini kullandı.

‘Başkan ile uyum yakaladık’

Teknik Direktör Şenol Güneş, Başkan Fikret Orman ve yönetim kuruluyla yakaladığı uyumun şampiyonluktaki en önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi.

Siyah-beyazlı hoca, “Biz sezon başında her şeyden önce ‘takım’ olmalıydık. Ekip içerisindeki arkadaşlığın daha üst seviyelere çıkması lazımdı. Daha sonra oyun felsefesinin herkes tarafından benimsenmesi gerekiyordu. Bu süreçte herkes üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmeye çalıştı. Ayrıca başta Başkan Fikret Orman olmak üzere tüm yönetimle çok iyi bir uyum yakaladık. Bu birliktelik de bize başarının kapılarını açtı” dedi.

Vodafone Arena için ayrı bir parantez açan Şenol Güneş şöyle devam etti:

“Stadımız gerçekten çok güzel. İnşallah burada daha büyük başarılar elde ederiz. Bu sezon son 3 maçımızı kendi evimizde oynadık. Bu maçlar şampiyonluk yarışındaki en önemli haftalardır. Çok güzel bir zemin, çok güzel mimari. Emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek.”

‘Önce takım olduk, inandık, kazandık’

Tek cümleyle tarihi şampiyonluğun şifresini istediğimiz Şenol Güneş’ten şu yanıtı aldık: “Önce takım olduk, iyi futbol oynadık, inandık ve ardından kazandık.”

‘Hedeflerimiz her zaman çok büyük’

Şenol Güneş şimdiden gelecek sezonun planlamasını yapmak zorunda olduklarını söyledi. Siyah-beyazlı hoca, “Kamp, transfer ve diğer çalışmalar için hemen kolları sıvamalıyız. Bu emeklerimiz sadece bir şampiyonlukla sınırlı kalmamalı. Beşiktaş’ta hedefler her zaman büyüktür” diye konuştu.

Devler Ligi mesajı

Şenol Güneş, Şampiyonlar Ligi için rotayı çizdi, “Gelecek sezon hem Türkiye’yi hem de Şampiyonlar Ligi’ni taşıyacak kalitede bir kadromuz olmalı. Seneye sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da iyi oynayan, herkese seyir zevki veren bir takım olmak istiyoruz” dedi.

‘Düğünler güç kattı’

Beşiktaş’ın hocası bu sezon gerçekleşen iki düğünün takımdaki arkadaşlık ortamını daha da pekiştirdiğini söyledi ve ekledi: “Önce Mustafa Pektemek sonra Cenk Tosun evlendi. Futbolcusundan personeline kadar herkes bu düğünlerde birlikte eğlendi. Sezon boyunca herkes birbirine yardım etti.”

Mutluluğun fotoğrafı

Başkan Fikret Orman ve Teknik Direktör Şenol Güneş keyifli röportajın sonunda Beşiktaş’ı uzun yıllardır adeta adım adım takip eden yazarımız Bilal Meşe ile deneyimli muhabirlerimiz Serdar Sarıdağ ve Cengiz Malgır’la birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Büyük mutluluk yaşayan siyah-beyazlılar, Milliyet ekibiyle yeni başarılarda yeniden bir araya gelmek için sözleşti.