Maç başladığında gördük ki o en iyilerin buluşmasında sayı 2’den 1’e inmiş. Başakşehir, Epureanu ve Emre gibi iki cezalı oyuncusunun yokluğuna rağmen kalitesinden hiç bir şey kaybetmemişti. Epureanu yoksa Da Costa vardı. Emre yoksa İrfan Can koşuyor, genç enerjisiyle elinden geleni yapmaya çalışıyordu. Mahmut, Visca, Adebayor, Mossoro ve Elia da istim üzerindeydiler. Abdullah Avcı’nın takımı rakibinden daha çok koşarak, daha çabuk oynayarak, topa daha fazla sahip olarak maça ağırlığını koydu.

En azından ilk yarı için söyleyelim, Beşiktaş belki de sezonun en kötü oyununu dün oynadı. Hepsi de sarhoş gibiydiler. Oyun içinde bulundukları yeri, pozisyonu, rakibin planını filan hiç görmeden ağır çekim bir uyku mahmurluğuyla eh işte, oynuyorlardı. İlk 10 dakikada Emanuel Adebayor’la ne yapacaklarını bir türlü anlayamadılar. M.Başakşehir bu kadar kısa sürede en az üç gol kaçırdı. Beşiktaş’ın yediği gole bakalım. Top Adriano’da Tolgay Arslan yorgun (!) ve şaşkın... Adriano Tolgay’a pas atıyor. O da üç kişinin arasına girip kaybediyor topu. Orada Elia Tolgay’ın ayağına basıyor. Halil Umut Meler  faulü görmüyor. Skoru etkileyen hata yapıyor. İşte Elia’nın gol hikayesi. Halil Umut Meler Mossoro’ya hareketinde sarı kart görüyor, evet. Ama Mossoro da iterek faulü başlatan oyuncu ona da sarı yok mu? Caiçara rakibine faul yaparak ikinci sarıdan dışarı gidiyor, tamam. Aynı karar Adebayor’a omuz atan Medel’e de uygulanmalıydı.

Beşiktaş için önce de belirtmiştik. Evet, takımın belli bir oyun sistemi var. Çabuk oyun, çok pas ve etkili kanat ataklarıyla sonuca ulaşabiliyordu. Dün gördük ki Pepe savunmada yoksa, kimya bozuluyor. Sağ kanatta Quaresma yoksa hücum etkinliği ortadan kalkabiliyor. Özellikle M.Başakşehir’e karşı bu eksiklerle oynuyorsanız, gerçekten gücünüz ve ağırlığınız kayboluyor. Bir kez daha gördük ki Beşiktaş’ın oyun içindeki yaratıcı aklı Oğuzhan yoksa, sistem de eksik - güdük kalıyor. (Bu yıl Oğuzhan pek yetersiz. Böylece gerçek daha iyi anlaşılıyor.)  

Dün 62’de Caiçara’nın kırmızısıyla Başakşehir 10 kişi kalınca Oğuzhan ve arkadaşları topa daha çok sahip olarak etkinlik gösterdiler. Ne var ki Başakşehir savunmada kulelerini dikerek, Beşiktaş’a tek hava topu da bırakmadan, ceza yayının üzerinde yoğunlaşıp duvar oluşturarak bu etkinliği sıfırladı. Negredo iyi niyetli, oyunun içinde çalışkan bir oyuncu. Ama şut ve zamanlama ile ilgili sorunları var. Vagner Love da galiba Beşiktaş’ın aradığı santrfor değil, açık alanların oyuncusu. Talisca da en çok didinen araştıran , golü bulmaya çalışan oyuncuydu, çok talihsizdi. Beşiktaş için alacağı sonuç ne olursa olsun, sezon hiç de iyi geçmedi. Elbette Şampiyonlar Ligi performansına saygımız var ama, ligde galiba şampiyonumuz yaşlandı, yorgun düştü. Şenol Hocamız’ın öfkeli hallerini de unutmayalım...Beşiktaş eline geçen altın fırsatı değerlendiremedi. Maçı kazanan Abdullah Avcı ve ekibini de kutlamalıyız, onlara alkış borcumuz var.

***

Atilla Gökçe / Milliyet