Sergen'in çok başarılı olmasını istiyorum

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, teknik direktörlük için adları geçen Mircea Lucescu ve Şenol Güneş konularına açıklık getirdi. "Lucescu'dan umudumu kesmedim ancak gelmesi zor” diyen Orman, “Şenol Güneş'e teklif götürmedik. Sergen Yalçın için Beşiktaş

GÜNDEM 03.06.2015 - 16:05 21.04.2021 - 23:58 Kartal Bakışı

Mircea Lucescu ile bireysel ilişkilerinin çok iyi olduğunu söyleyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Çok da birbirimizi severiz. Bazı dönemler konuştum. Yöneticiyken görüştüğüm bir kişi. İlişkilerimiz iyidir. Devamlı istişareler yaptığımız bir kişi.

 

 

Beşiktaş teknik direktörlüğü için de görüştüm. Lucescu, Türkiye'ye gelse Beşiktaş'tan başka bir takıma gelmeyeceğini söylüyor. Fakat 11-12 sezondur başında bulunduğu takım kendi şehrinde maç yapamıyor. Bırakıp gitmek gibi bir düşüncesi yok. Ona, kendisinden haber beklediğimizi söyledik. Son kupa finalleri var. Benimle, gelmeyeceğine dair açık ve net konuşmadı. Beşiktaş birisini öyle bekleyecek bir kulüp de değildir. Beşiktaş hiç araç değil amaç olur. Bu dakikadan sonra da yönetim kurulu toplantısında da biraz istişare etmemiz lazım. Lucescu'dan umudumu kesmedim ama şu dakikadan sonra olma ihtimalinden daha fazla olmama ihtimali fazla. Bende de şevk kalmadı. Beşiktaş da birisinin gelip gelmeyeceğini çok bekleyecek kulüp değil. Beşiktaş istenecek. 'O stada çıkacağım, UEFA Kupası'nı alacağım' denilmeli" diyerek Rumen Hoca konusunun büyük oranda kapandığı sinyalini verdi.

 

 

"TEKNİK DİREKTÖR OLARAK YERLİYİ TERCİH EDERİM"

 


"Beşiktaş'ın dünya dünya kulübü olmaması için hiçbir neden yok" diyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, "Bizim oynadığımız çağdaş futbolun üzerine koyacak şekilde gitmek istiyorum. Teknik direktör; onu çıkardım bunu soktum, onu sağ beke aldım şunu sol beke koydum demek değil, takım sahaya çıktığında herkesin yerini bildiği bir takım ortaya koymalı. Sağ beke şunu koydum, sol beke de şunu koydum, aynı takım düzenini sen de yazarsın, ben de yazarım. Milyonlarca euro verdiğimiz hocalar sahaya bir oyun disiplini buna uygunsa teknik direktörümüz yerli veya yabancı olabilir. Ben yerliyi tercih ederim. Türkiye'yi bilmeyen bir hocanın zamana ihtiyacı oluyor. Yerliyle bir adım önde başlıyorsunuz. Ya da Türkiye'yi bilen birisi olmalı. "Yurtdışından şunu veya bunu getirdim" demekle olmuyor. Bu ülkeye ne hocalar geldi. Sonucu ne oldu? Rakibimiz Galatasaray'ın çalıştığı Mancini, Manchester City'yi şampiyon yapmış bir hoca. Ne oldu? Prandelli, İtalya Milli Takımı'na final oynattı. Scala bizim çalıştığımız dönemde çok önemli bir hocaydı. Toschack, Löw, Hiddink ne oldu? 'Bir marka getirdim, ne yapayım?' demekle olmuyor. Bu bir egosal karar da değil" ifadelerini kullandı. 

 

"ŞENOL GÜNEŞ'E TEKLİF GÖTÜRMEDİK"


Şenol Güneş isminin Beşiktaş ile anılmasıyla ilgili olarak da konuşan Orman, deneyimli teknik direktöre teklif götürmediklerini söyledi ve şöyle devam etti: "Bazı zaman onunla alakalı tenkit yiyorum. Şenol Hoca'yı 80 senesinden tanırım. Babam yöneticiyken Trabzon'da yönetici Kenan İskender vardı. Trabzon'un kamplarına giderdim. İskender Bali'yi almıştık. Çok karakterli bir adamdır, Türkiye'de milli takım hocalığı yapan bir kişidir. Onunla ismimizin anılmazsından rahatsızlık duymam. Ama konuştuğumuz konular egosal ve duygusal kararlar değildir. Milyonlarca insana karşı sorumluyum. Takımla alakalı sahada oynayan oyuncular, kaybettiklerinde yönetim. Haklılık payları olan tek şey, o hocayı biz seçiyoruz. Genel kurulda Dany ile alakalı ağır eleştiriler alınca, 'Doğru, onu ben aldım, sorumlusu benim' dedim. O günkü sportif direktörümüzle kararı biz aldık. Bu duygusal bir karar değil, mantıklı kazar vermeliyiz. Şenol Güneş'e asla teklif götürmedik. Şenol Güneş'i çocukluğumdan tanırım. Bursaspor final oynayacak. Zaten onu tanıyan ona bu tekifi gidip yapmaz. Gitseniz, 'gel konuşalım' deseniz kabul etmez. Şu anda Bursaspor'un hocası."

 

SERGEN YALÇIN KONUSU


Sergen Yalçın konusuna da açıklık getiren Fikret Orman, "Sergen Yalçın'ın çok başarılı olmasını istiyorum. Beşiktaş'ı Sergen için erken bulurum. Ama başarılı olması için üzerine biraz koyması lazım. Hedeflerini göstermesi lazım. Yurtdışında bazı hocalar var. İnanılmaz başarılı ve genç hocalar var. İspanya'da, Almanya'da bir takımı çalıştırmak buradan daha kolay. Tolgay'ı, Hamburg'un Eintracht Frankfurt ile oynadığı maçta izletmeye gitmiştim. Statta 49 bin seyirci vardı. Oradaki bir takımı çalıştırmakla buradaki takımı çalıştırmak bir değil ki. Fakat Beşiktaş takımını yöneten hocanın, oyuncu, camiayı, basını, hatta hakem ilişkilerini sağlayabilen kriterlerde olması lazım. Slaven Bilic'in taraftarla ilişkisi muhteşemdir. İki kızım var. Hayatta en değer verdiğim insanlardır. Bilic gitti diye küstüler bana" diye konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@