Gece gündüz farklı taktikler üzerinde çalışan Sergen Yalçın, ünlü teknik adamlar Cruyff, Sacchi, Bielsa ve Gasperini’nin sistemlerini araştırıyor, Şampiyonlar Ligi için ders çalışıyor.

Sergen Yalçın, Avrupa’da ses getirecek bir teknik direktör olmak için tarzlarını beğendiği ünlü çalıştırıcıların sistemlerini inceliyor.

DEĞİŞKEN SİSTEM

Sergen Hoca’nın Beşiktaş’ı gelecek sezon oyun içinde oyun oynayacak. Yani maç içinde 4-4-2’den 3-5-2’ye, 4-3-3’e geçebilen bir takım ortaya çıkacak. Şampiyon teknik adam geçen sezon bunu birkaç maçın belli bölümlerinde denemiş ancak üst üste yaşanan sakatlıklar sebebiyle tekrar edememişti.

Hücum futbolunu seven 48 yaşındaki teknik adam, geçen sezon Beşiktaş’ı ligin ‘en çok gol atan, en çok pozisyona giren, en çok şut çeken takımı’ gibi istatistiklerde de zirveye taşıyarak şampiyonluğa ulaştırmıştı.

HÜCUM FUTBOLU

Sergen Yalçın en beğendiği teknik adamların sistemlerini araştırırken, Atalanta’nın kurt teknik direktörü Gian Piero Gasperini’nin “Savunma sizi yenilmez yapar, fakat galibiyetler hücum ile kazanılır” sözünü düstur ediniyor.

GECE GÜNDÜZ MESAİ

Bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde de Beşiktaş’a hücum futbolu oynatmayı planlayan başarılı çalıştırıcı, Johan Cruyff, Arigo Sacchi, Marcelo Bielsa gibi ünlü teknik adamların sistemlerini inceleyerek gece gündüz mesai yapıyor.

KURDUĞU PLAN İÇİN GENÇLERİ İSTİYOR

Beşiktaş’a oynatmak istediği futbol için kadroya genç oyuncuların katılmasını isteyen Sergen Yalçın, yöneticilerle yaptığı transfer toplantısında, “Sürekli tempolu mücadele eden bir ekip olacağız. Bunun için imkânlar el verdiği kadar genç isimlerin transfer edilmesini istiyorum” dedi. 

ÇALIŞMA AŞKI

Futbolculuğundaki rahatlığını teknik adamlığında hiç göstermeyen Sergen Yalçın, oldukça disiplinli bir şekilde çalışıyor. Sürekli olarak kendini geliştiren ve vaktinin çoğunu Ümraniye'de geçiren başarılı teknik adam için yardımcıları, "İdman ve maç başladığı anlarda Hoca'nın yüzü değişir. Tamamen sahaya ve kafasında kurduğu plana odaklanır" yorumunu yapıyor. (TÜRKİYE GAZETESİ)