Beşiktaş şampiyonluğa, Mario Gomez de ligin bitimine bir hafta kala en yakın rakibi Eto’o’nun 6 gol önünde 26 golle krallığını ilan etmek üzere...

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'a 21 milyon Euro'luk müjde! Beşiktaş'a 21 milyon Euro'luk müjde!
 Bu başarılar nasıl gelmişti, şampiyonluktan sonraki dönem kendisi ve takımı için nasıl olacaktı?
Beşiktaş'ın Alman yıldızı merak edilenleri yanıtladı...

YAPMAMIZ GEREKENi YAPTIK

Beşiktaş nasıl şampiyon oldu? Biraz anlatır mısın?

- Aslında bunun bir sırrı yok. Günümüz futbolunda kazanmanın sırrı takım olmak ve birlikte hareket etmek. Bunun en güzel örneği Almanya’nın son Dünya Kupası’nda elde ettiği şampiyonluktur. Almanya belki en iyi oyunculara sahip değildi ama takım bütünlüğünü ve kimyasını çok iyi oturttu. Ve dünya şampiyonluğunu yaşadı. Aynısı bu sezon bizim içinde geçerli. Takımda bazı değişiklikler oldu. Her oyuncu gereken sorumluluğu aldı. Üzerine düşeni herkes yerine getirdi ve sonunda başarı geldi.

EN GÜZEL GOLLER DERBiLERDEKiLER

EURO 2016’da Almanya-Türkiye finali olsa neler düşünürsün?
- Ne söyleyebilirim ki, kazanırız tabii ki (gülüyor). Tabi umudum ve dileğim bu yönde ama her zaman daha iyi olan taraf kazanır. Böyle bir final gerçek olursa da kazanan umarım biz oluruz.
- Gollerin şampiyonlukta önemli rol oynadı. Attığın en güzel gol hangisi?
- Attığım goller arasında hiçbir ayrım yapmıyorum. Kariyerim boyunca hep bunu savundum. Bazen 30-35 metreden bazen kale ağzından atarsınız.

Ben bir forvet oyuncusuyum ve her gol benim için ayrımsız şekilde değerli. Ama burada şunu gördüm ki en değerli goller derbi maçlarda atılan goller. Çünkü onların özel bir anlamı var.
SEZON BAŞI ŞENOL HOCA İLE ANLAŞTIK

Harika bir sezon geçirdin? Özel bir ritüelin var mı?

- Yaptığım özel bir şey yok ama sezonun belirleyici noktalarından biri şuydu... Sezon başında hocamla yaptığımız görüşmede karşılıklı olarak şöyle bir anlaşmaya vardık. Ne zamanki en iyi performansıma ulaşırım o zaman oynamaya başlarım. Hoca da tüm hazırlığını bu yönde yaptı. İyi bir dönemden geçtim ve doğru zamanda oynamaya başladım. Ve bunun sonucunda güzel bir sezon geçirdim.

ŞENOL GÜNEŞ’İ HEYNCKES’E BENZETİYORUM

Beşiktaş’ta bu sezon Şenol Güneş’in önemli işler başardığını herkes kabul ediyor. Sen hangi özelliklerini öne çıkarıyorsun?

- İyi bir insan, sakin ve duygusal. Sabır da en önemli özelliklerinden biri. Bıkmadan, usanmadan çalışıyor ve sizi de çalışmaya yöneltiyor.

- Geçmişte çalıştığın hangi hocaya benzetiyorsun?

- Özellikle oyuncularla kurduğu ilişkiyle Bayern Münih’teki hocam Jupp Heynckes’e benziyor.

Söyleşimiz sırasında oldukça rahat ve kendinden emin bir tavır sergileyen Mario Gomez, birçok soruyu, bu sezon transferi olduğu için yanıtlamaktan kaçındı.

Van Persie neden başarılı olamadı?
Açıkçası meslektaşlarım hakkında yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Ancak kamuoyundaki görüşlere de katılmıyorum. Van Persie ve takımı iyi bir sezon geçirdiler ama biz daha iyiydik.

İdolün kim?
Küçükken Romario. Ondan sonra ise Brezilyalı Ronaldo. Bu iki futbolcu çocukluk ve gençlik yıllarımın en iyisiydi.

Birlikte oynadığın en iyi 3 futbolcu?
Ribery, Lahm, Robben

Favori müzik, kitap ve yemeğin?
Müzik olarak Beşiktaş marşı, bu aralar favorim o. Beni çok etkileyen ve büyük motivasyon veren tenisçi Djokovic’in kitabı. Favori yemeğim ise pizza.

Sence dünyanın en iyi 3 oyuncusu kimler?
Messi, Ronaldo, Neymar.