16 Haziran'a beş kala Beşiktaş'ta tansiyon yükseldi.
Bir Tarafta Fikret Orman, Diğer tarafta Serdal Adalı.
Anketlerde Adalı ismi önde ama kongrede durum farklı.
Bu süreçte çeşitli vesilelerle görüştüğüm kongre üyelerinin yüzde elliye yakını kararsız. 
iki taraf içinde yüzde 10'a yakın fanatik bir kesim var. Kıyamet kopsa tarafları değişmez.
Neredeyse tüm anketlerde Serdal Adalı önde görünsede, Beşiktaş'ta başkanı, taraftar değil kongre üyeleri belirliyor. Taraftar tercihiyle kongrenin zıtlaşması da çarpıklığı belgeliyor.
2004'de Demirören'e bir burun farkıyla kaybeden Fikret Orman'la 2010'de yine Yıldırım Demirören'nin karşısında kaybeden Murat Aksu bu gerçeği iyi biliyor.  
Taraftarların Yıldırım Demirören'e karşı başlattığı "YETEEERR" operasyonu sırasında, Murat Aksu adaylığını açıklamış ve bu yıl Fikret Orman'ın  yönetiminde bulunan Adnan Dalgakıran, Metin Albayrak,  gibi isimleri ilk kez o listesine almıştı. 
Fikret orman yönetiminin İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi ise Aksu'nun oluşturduğu o ekibin yedek üyelerinden biriydi. Yani Aksu'nun ekibi Demirören'e oranla çoğu kişiye göre daha kuvvetliydi.
Taraftar Demirören'den umudunu kesmiş, İnönü'de çatlak sesler almış başını gitmişti. Gazeteler Demirören'i çok ağır eleştiriyor Televizyonlar alay ediyorlardı. Camia içinden de Yıldırım Demirören'e sert çıkışlar vardı. İşte tam o günlerde Beşiktaş, seçimli olağan kongresi yapıldı.
Aksu için de, bugün Adalı'ya  yapılan  muamele uygulandı. "Adalı aklansın gelsin diyenler" gibi, o günlerde de, dönemin  İç İşleri Bakanı olan babası Abdulkadir Aksu üzerinden Murat Aksu'ya da fazlasıyla siyasi çamurlar atıldı.
Sonuç olarak bugün olduğu kadar yaygın olmasa da, o günlerde tüm anketlerde uzak ara önde görünen Murat Aksu, seçimi Yıldırım Demirören'e karşı büyük sayılacak farkla, neredeyse tüm sandıklarda Demirören'in gerisinde kalarak kaybetti. 
Beşiktaş'ta garip bir kongre denklemi var. Galatasaray'da Liseliler kadar, Fenerbahçe'nin birleşik grupları gibi, Beşiktaş'ta da Dernekler söz sahibi.
Bu denge o kadar hassas ki, Taraftar ve kamuoyu nezninde itibarı olan değil, Kongre bazında tecrübeli ve teşkilatlı olan seçimi kazanıyor. 
Serdal Adalı'nın Beşiktaş'ın beyazı kadar temiz olduğundan zerre kadar bir şüphem yok. Murat Aksu'nun siyasi kişiliği de böyle bir süreçte, Beşiktaş'ın zararına olmaz fakat yaşanan son UEFA olayı dengeleri Fikret Orman lehine değiştirecek gibi.

Kararsız kalan üyeler riske girmek istemeyecek hatta bu kararsızlık kongreye katılımı da olumsuz etkileyecek.
Benim at gözlüğü ile değil, uzak mesafeden yakın dürbünle izlediğim bu yarışta gördüğüm, son viraj dönülürken  Fikret Orman'ın koşuyu bir boy farkla önde götürdüğü. 
Fakat henüz yarış bitmedi. Sayın Adalı, yapılacak son sprintin ne kadar önemli olduğunu, içinde bulunduğu yarış dünyasından iyi bilir ancak kalan mesafe için artık kırbacı vurması gerekir. 
Yoksa tempo böyle devam ettiği sürece, sıralamanın değişmesi sadece öndekinin tökezlemesine bağlı kalabilir.
Fikret Orman başkan olarak zaten önde başladığı yarışı forse ediyor. Önümü tıkıyorlar demesine rağmen yarışa ortak olmak için atağa kalkması gereken Serdal Adalı bir boşluk bulup Orman'ı sıkıştırmak istiyor.
Kuponunuzda kimi tek geçtiniz bilmem ama 34. Beşiktaş Başkanlığı yarışını kazanan sonunda Beşiktaş Olmalı.
En çok kongre üyesini İstanbul'a getirenin değil, Beşiktaş'a en iyi hizmet edecek adayın kazanması dileğiyle.