''Savunma Bir Sanattır''

Beşiktaş'ın eski futbolcusu ve teknik direktörü Rasim Kara, KartalBakisi.com'a konuştu.

ÖZEL 28.10.2013 - 10:25 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Beşiktaş'ın eski futbolcusu ve teknik direktörü Rasim Kara, KartalBakisi.com'a konuştu.

 

*Beşiktaş, Akhisar ile karşılaştı maç 3-3 sonuçlandı. Nasıl bir maç oldu? Beşiktaş'ı nasıl buldunuz?


-Gollü ve zevkli bir maçtı. Tam 6 gol oldu. Seyirliği yüksek bir maç olmasına rağmen Beşiktaş gibi şampiyonluğna, dereceliğe oynayan takımların bu kadar kolay gol yememesi gerekiyor. Çok kolay geller yedi Beşiktaş, savunmada bazı sıkıntıların olduğu gözüküyor. Dünyanın büyük takımlarına baktığımız zaman savunmaları hep iyi. Rakip takımlarına gol pozisyonu kolay kolay vermeyen, iyi savunma takımları görüyoruz. 3 gol yiyebilirsin ama o zaman 4 gol atmak zorundasın. Bu da her maçta olmayacağı için, savunmayı iyi yapmalısın. Beşiktaş kolay goller yedi, Beşiktaş gibi takımların kolay gol yememesi gerekiyor.

 

*Beşiktaş'a yapılan genel eleştiri gol konusundaydı ancak Akhisar maçında savunma problemleri de ortaya çıktı. Ne düşünüyorsunuz?

-Yani savunma da sıkıntılar olduğu ortaya çıktı. Franco transfer edilmişti ancak resmi maçlarda göremedik, yabancı hakkının o bölge için ona kullanıldığına göre izlenmiş ve uygun görülmüş bir futbolcu neden oynatılmıyor bilmiyorum. Sivok sakat olduğu için oynamadı, İbrahim Toraman kadro dışı kaldığı için. Ancak Beşiktaş'ın savunma eksiklerini gördüğümüz zaman, bu oyuncuların kazanılması gerekiyor. İbrahim Toraman'ı geri kazanalım demiyorum ama Franco, Sivok gibi artık o oyuncuları kazanmak gerekiyor. Tabi savunma sorununda sadece defans oynayan oyuncuları suçlamak olmaz. Takım savunması için orta saha oyuncularının da bunu gerçekleştirmesi gerekir. Herkesin yapması gerekeni yapması gerekir. Ancak savunmada açıkca görünenen bazı sorunlar var. Hücüm için yaratıcılık gerekir, bir kaç sihirli adam gerekir. Ancak savunma bir sanattır. Herhangi bir spor dalı için savunma önemlidir. Savunma bir sanattır. Ve bu sanatın iyi sanatçılarla, iyi yapılması gerekir. Savunmayı trafik kurallarına benzetmek mümkün. Trafik kurallarını nasıl öğrenmek gerekiyorsa savunmayı da öğrenmek gerekiyor. Kimi tutacağını, nerede duracağını, en yakın adamı, topu takip etmeyi. Eğer öğrenmediğin takdirde kazalar yani goller kaçınılmaz olur.

 

*Slaven Biliç'i nasıl buluyorsunuz bir teknik adam olarak?


-Biliç kendini kanıtlamış bir teknik adam. Futbolcuyken de izledik, iyi bir futbolcuydu. Şimdi iyi bir teknik adam. Burada iyi işler yaparsa herkes kendini över, yanlışlarında herkes ilk fırsatta onu eleştirir. Saha içine gelmeden bile konuşmaları bile doğru bir kaç şeyi ile herkesin takdirini kazanır zaten. Biliç için şimdilik bir şey söylemek erken ancak şampiyonluğa oynayan bir takım var elinde ve şampiyonluğa oynatması gerekiyor. Takım savunması gibi takımın bir çok sorunu antrenmanlarla vs. olsun düzeltebilecek sorunlar, bunların üstesinden gelmeli. Gelebilecek biri olduğunu düşünüyorum.