Beşiktaş'ın ligde şampiyonluk yolundaki '9'da 9' hedefinin, Başakşehir maçıyla başlamadan sona ermesi, yönetimi harekete geçirdi. Olayın psikolojik yönünü araştıran ve bir uzmandan yardım alan İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, kalan 8 hafta öncesinde tak

 bu sezon bütün planlarını şampiyonluk üzerine yapan Siyah-Beyazlılar, milli aranın ardından kalan periyot için ‘9 maçta 9 galibiyet’ parolasını belirlemişti. Ancak Beşiktaş’ın önceki hafta bu takvimdeki daha ilk rakibi Başakşehir’le 0-0 berabere kalıp puan kaybı yaşaması sonrasında yönetim harekete geçti. 

Avrupa Ligi’ndeki Club Brugge mağlubiyetinin ardından ligdeki derbide de Fenerbahçe’ye kaybeden takımın düşüşünü, Başakşehir’e karşı da sürdürmesi sonrasında İkinci Başkan Ahmet Nur Çebi, kötü gidişatın psikolojik bir durumla ilgili olabileceğini gözönünde bulundurarak uzman görüşüne başvurdu.

‘Şartlanmalar baskı oluşturur’

Gözden kaçırmayın

Valerien Ismael'den transfer için açıklama Valerien Ismael'den transfer için açıklama

Çebi’nin, uzman bir psikoloğun Nevzat Demir Tesisleri’ne davet ederek kendisiyle görüştüğü ve bu tarz hedeflerin takımdaki etkilerini sorduğu ortaya çıktı. 

Psikoloğun, konuyla ilgili olarak detaylı bilgi vererek, “Bu tarz şartlanmalar, grubun içinde bulundurduğu bireyler üzerinde psikolojik baskı oluşturur. Kalan maçların tek tek değerlendirilmesi, hedefe daha sağlam adımlarla yürümenizi sağlar. Böylelikle oyuncular, önlerindeki ilk maça daha iyi konsantre olabilirler ve etap etap aşılacak engeller daha fazla başarıyı getirir” ifadelerini kullandığı bildirildi.

Tek hedef Kasımpaşa olacak

Sözlerinin devamında Ahmet Nur Çebi’ye konuyu örneklerle anlatan uzmanın, “Engelli maraton sırasında atlet, ilk olarak karşılaşacağı birinci engeli düşünerek hareket eder. Eğer aynı zamanda diğer engelleri de aklından geçirir ya da bakarsa bu durum onun konsantrasyonunun bozulmasına ve düşmesine yol açar. Bu yüzden takımı oynayacağınız maçlara etap etap motive etmek, size daha fazla yarar sağlar” diyerek yol gösterdiği öğrenildi. 

Bu görüşmenin ardından durumu teknik ekip ve oyunculara aktaran Çebi’nin, takımdan sadece Kasımpaşa maçına odaklanmalarını istediği ifade edildi.