Şansal Büyüka: Şenol Güneş'in isyanı haklı

Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Şansal Büyüka, Beşiktaş'ın gündemini değerlendirdi.

FUTBOL 29.08.2018 - 11:58 21.04.2021 - 23:52 Kartal Bakışı

Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Şansal Büyüka, Beşiktaş'ın gündemini değerlendirdi.

Beşiktaş’ın hocası Şenol Güneş’in Antalyaspor maçı sonrası yaptığı açıklamaları, yenilgiye bahane olarak değil, “haklı isyan” olarak görüyorum. Maalesef sadece Süper Lig’de değil, bizim bütün liglerde, eğer sonuç istediğiniz gibi gidiyorsa, o takımın oyuncuları yerden kalkmıyor.

Belki de bu nedenle Türkiye’de, “Topun oyunda en az kaldığı” maçlar oynanıyor. Tempo yerlerde sürünüyor, yatan kalkmıyor. Hele Spor Toto Birinci Lig... Neredeyse maçların ikinci yarısı oynanmıyor. “Ahh” diyen yerde, “Off” diyen yerde... Sanırsınız ki, Allah korusun bir yeri kırıldı. Aynı oyuncu 30 saniye sonra kalkıyor, “tazı” gibi koşmaya başlıyor. O zaman bu nasıl sakatlık?

Kabul edelim ki, hakemlerimiz de, henüz bu “sahte sakatlıklara” çare bulabilmiş değiller. Hocalar kazanmak uğruna yatan oyuncularına ses çıkarmıyor. Türkiye’de, “Kazanalım da nasıl kazanırsak kazanalım” anlayışı tüm hoyratlığı ve egemenliği ile devam ediyor.

İyi niyet prim

Bu anlayış Beşiktaş-Antalya maçı ile sınırlı değil... Maalesef Türkiye’nin genelini derinden sarmış sarmalamış durumda... Oysa futbolun kuralları yönetmelikleri, kötü niyetlilere değil, iyi niyetlilere prim tanımalı... Sadece bu da değil... Her pozisyona itiraz... Allah aşkına Konya-Bursa maçına bir göz atın... Bir hakem ve etrafında her pozisyona itiraz eden iki taraftan en az 10 futbolcu...

Yeter be kardeşim, yeter... Üstelik bütün bunlar VAR varken oluyor. Hani VAR’a itiraz olmayacaktı? İtiraz eden sarı kart görecekti. Hepsi hikaye... Böyle geldik, böyle gidiyoruz.

Yenilgiye rağmen saygı duyulmalı

Bazı mağlubiyetler vardır, kızamazsınız. Beşiktaş’ın Antalya yenilgisi de öyle... İlk yarıda büyük savunma hataları yaptı, kabul... Ama ikinci yarıda bu yenilginin altından kalkmak için öyle uğraştı ki, canını öyle bir dişine taktı ki, yenilgiye rağmen ben bu mücadeleye saygı duydum.

Kalecinin kaderi

Beşiktaş kalesini Karius’a teslim etmeye hazırlanıyor. Liverpool’u Şampiyonlar Ligi’nde finale taşıyan müthiş bir performans ve finalde Real Madrid karşısında yediği inanılmaz hatalı goller... Karius şimdi bütün sezon kurtardıklarıyla değil, final maçında yediği berbat gollerle anılıyor. Kalecinin kaderi bu zaten... Kurtardıkları unutulur, yedikleri akılda kalır...

Milliyet