Şampiyonluk için gerekli 3 şey

Ali Ece kaleme aldı.

FUTBOL 09.11.2015 - 11:24 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 İlk 20 dakikada tempo o kadar yüksekti ki sanki her iki takım da yenik oldukları bir maçın son 10 dakikasında mutlak gol arıyormuş gibilerdi. Dün gece Beşiktaş ve Bursa’nın ilk 20 dakikadaki yüksek temposu, Türkiye Ligi'nin birçok maçının son 5 dakikasında yenikken gol arayan takımların “maksimum tempo”su seviyesindeydi. 
Ancak 20. dakikadan sonra Beşiktaş’ın temposu yorgunluğa da bağlı olarak düştü. Daha önceki lig maçlarından farklı olarak ön tarafta etkili pres yapamadığı gibi tam aksine 20-45 arasında Beşiktaş, rakibin hücum presi karşısında zorlandı. Oyunun bu bölümünde Beşiktaşlı oyuncular adeta top kaptırma yarışı yaptılar! Misal İsmail ilk 45’te bir sürü ikili mücadelede top kazandı lakin hatalı paslarıyla bir o kadar da topu rakibe kaptırdı. Sadece İsmail değil, ilk yarıda birçok Beşiktaşlı oyuncu çok pas hatası yaptı ki devre bittiğinde Beşiktaş’ın isabetli pas oranı % 73’le Şenol Güneş döneminin en düşük ilk yarı oranı oldu.

Hâlbuki üst üste zorlu maçlar oynamaktan yorulduysan, kaptırıp topun peşinden koşmak yerine daha fazla topu koşturman, daha çok tek pas oynaman gerekir. Ya da kadroda bu oyunculara gerçekten alternatif olabilecek oyuncular bulunması gerekir. 

Beşiktaş’ın bu sezon şampiyon olması için mutlaka yapması gereken 3 şey var: 1- Hakiki iç saha yani yeni stat en geç Mart’a kadar açılmalı. 2-Tolgay ile Veli, 2. yarının başına yetişmeyecekse, merkez orta sahaya bir takviye yapılmalı. 3- Savunma hattında kadroyu kalitesiyle derinleştirecek hızlı bir stoper alınmalı.
Dün gece Beşiktaş şampiyonluk yarışının ilk devresi itibarıyla çok değerli bir galibiyet aldı. Sahici iç sahasızken çok maç oynaması ve Ertuğrul Sağlam’ın iyi taktiksel hamleleri nedeniyle de işi geçe bıraktı. Beşiktaş Oğuzhan’ın en çok geliştirdiği özelliği olan şutuyla attığı golün pozisyonunu geliştirirken maçın ilk yarısından farklı olarak sade ama bir o kadar efektif tek paslar yaptı. Yukarıda yazdığım 3 şartın yanı sıra bu sezonki Beşiktaş’ın en büyük fark yaratan özelliği olan seri paslaşma (tek pas ya da gerektiğinde bir kontrol dokunuşu sonra direkt 2. dokunuşta pas futbolu) anlayışını geliştirerek devam ettirmesi de şampiyonluk için olmazsa olmaz.

Yeniyüzyıl Gazetesi'nden alınmıştır 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@