Süper Ligi'nin en çok gol atan takımı Beşiktaş. Ondan sonra gelen takım 7 gol gerisindeki G.Saray. Beşiktaş'ın 26 maçta attığı gol sayısı 57. ... Yani maç başına ortalaması 2. Beşiktaş'ın kadrosuna baktığınız zaman bu ortalama az! 2.5 hatta 3 olmalıydı, böyle bir ligde... Son zamanlarda sezdiğim açık seçik şu; Şenol Güneş'i göklere çıkaran medyamıza da çok aykırı gelecek amabana sorarsanız; Beşiktaş ile şampiyonluğun arasındaki en büyük engel Fenerbahçe değil, Şenol Güneş'tir. Şenol Güneş, geçen sezon Hamza Hamzaoğlu'nun düştüğü hatayı tekrarlıyor! Beşiktaş, Türkiye'nin en iyi hücum güçlerine sahip. Soruyorum bir kanat oyuncusu olarak Quaresma'yı istemeyecek bir takım var mı? Bir kanat oyuncusu olarak Gökhan Töre'yi istemeyecek bir takım var mı? Santrfor olarak Mario Gomez'i veya Cenk Tosun'u istemeyecek takım var mı? Fenerbahçe, Galatasaray ve Avrupa'nın pek çok takımı dahil! Bu kadar iyi hücum gücüne sahip olan Şenol Güneş aynen Hamza'nın düştüğü yanlışa düşüp takımı 1-0'a razı oynatıyor. "Ben eğer gol yemezsem, sıfır ile kapatırsam benim adamlarım nasıl olsa gol atar." Bu yapacağı en büyük yanlış. 1-0, üzerine yatılacak bir skor değil. Hamza geçen sezon bunu anlamadı. Harika top oynattığı Galatasaray'ı savunmaya çekip, 1-0'a razı bıraktı ama Allah razı olsun F.Bahçe ve Beşiktaş ellerinden geleni yaptılar "4. yıldız"ı Galatasaray'a ikram ettiler. Bu asla Hamza'nın başarısı değil!


Kalede olsam 2 gol yerim 
Öne geçer geçmez, "Aman ben bu avantajı kaybetmeyeyim! Hele ben bir gol yemeyeyim sonrası na bakarız, Allah Kerim..!" diye düşünülüyor. Demek ki bu genel bir korku! İstatistiğe bakın; şu dediğim hücum gücüne sahip Beşiktaş maç boyu 5 şut atmış, kaleyi tutan şut 2. Yani Antalyaspor'un kalesinde ben 77 yaşındaki Hıncal Uluç dursam da Beşiktaş'tan 2 gol yiyeceğim. Devam edelim istatistiğe; Beşiktaş maç boyu 566 pas yapmış. Hücum pası sayısı 24... Yani 542 pası vakit geçirmek için oynamış. Şimdi attığı gole bakın Beşiktaş'ın.. Bu gol Neymar- Messi golü. Sosa, Neymar. Oğuzhan'ın topu kontrol edişi ve ters köşeye bırakışı da Messi vuruşu. Bunu kaç defa yapar bilemiyorum. Her maç yapsa zaten Messi olur! Beşiktaş'ın attığı tek gol Türkiye sahalarında ender bulunan bir pozisyon. Burada bütünüyle bir kombinasyon var. Bu kaç kere yapılır bilmiyorum. Hiç konuşulmayan bir konu da uzatma dakikalarında Antalya'nın kaçırdığı pozisyon... O pozisyon ya gol olsaydı? Atamadı! Ya atsaydı. Maç 1-1 bitecekti. Bu puan cetveline bakınca her puanın altın değerinde olduğu görülüyor. 1-0'a güvenmeyeceksin! Güneş ne yapıyor? İlk yarı biter bitmez Quaresma'yı dışarı alıyor. Güneş'in Queresma gibi çok önemli bir süper starı kerhen oynattığı belli. Yerine Olcay Şahan'ı aldı oyuna. Gomez, son haftaların hepsinde kötü oynadı ama öyle kritik anlarda öyle goller atıyor ki onu takımdan kesemezsin. Çünkü öyle bir vücut çalımı ile rakibi geçip gol atıyor ki sahada gezmesini affettiriyor attığı golle. Lig yarışında böyle bir adama ihtiyacın olur, oyundan alamazsın. Gomez'i oyundan alamayacağına göre senin ikinci golcün kim? Cenk! Bana bir G.Saraylı olarak sorarsanız Cenk'in G.Saray'da oynamasını çok isterdim. Cenk'in oyuna girdiği dakika 85... Maalesef Gomez oyundan alınarak Cenk oyuna giriyor. İkisi birden oynasa rakip oyuncu paylaşımında Beşiktaşlı forvetlere geniş alanlar bırakmak zorunda kalacak.

Güneş inat etmemeli 
Yani Güneş takımın savunma gücünü zayıflatmadan (geçen hafta da söyledim) çift forvetle oynatacak bir B Planı düşünmeli. İnatla ve ısrarla; "Ben 1-0'a yatarım." diyor yaptıklarıyla! 1-0'a güvenme! Yatamadığın zaman elinden şampiyonluk gider... Beşiktaş'ın kadrosu hakikaten son yılların en iyi kadrosu... Beşiktaş, Fenerbahçe'den de avantajlı. Çünkü Beşiktaş istikrarlı bir takım çıkarabiliyor sahaya. F.Bahçe öyle değil... Eleştirileri okuyorum, kenarda skoru beğenmeyen futbolcu varsa "Pereira bunu neden oynatmadı?" diyerek onu gelecek hafta sahaya sürüyorlarmış. En kolay iş bu. Bunu F.Bahçeli futbolcular da okuyorlardır. F.Bahçe'de kaleci Volkan dahil "Benim bu takımda yerim garenti. Oynarım" diyen bir adam kalmadı. Hamza da böyle getirdi G.Saray'ı ligin sonuna. Sonra ben 1-0'a yatarım düşüncesi yüzünden G.Saray'ın oyununu perişan etti. Galatasaray iki kupa aldı ama Bursaspor kupayı hediye etti, Fenerbahçe ile Beşiktaş da ligi hediye etti. Antalyaspor ya son dakikada o golü atsaydı? Puan cetveli bu durumda olmazdı. Beşiktaş'ın hedefi uçup giderdi!